آمریکا آرشیو اسناد حزب بعث را به عراق بازگرداند

به گزارش دانشنامه آریایی، فارس نوشت: یک روزنامه آمریکایی طی گزارشی از اقدام واشنگتن در بازگرداندن آرشیو اسناد حزب منحله بعث به بغداد پس از گذشت 17 سال از انتقال آنها به آمریکا اطلاع داد.

آمریکا آرشیو اسناد حزب بعث را به عراق بازگرداند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی از اقدام واشنگتن در بازگرداندن آرشیو حزب منحله بعث طی یک پرواز محرمانه به عراق اطلاع داد.

در این گزارش آمده است: ایالات متحده دیروز (دوشنبه - 31 آگوست)، شش میلیون سند از آرشیو اسناد رژیم بعث را به صورت محرمانه با یک هواپیمای باربری به فرودگاه بغداد انتقال داد. این اسناد شامل اسرار و شیوه های فعالیت رژیم سابق عراق و اسامی اعضای حزب بعث و جاسوسان و مخبران آن است.

بنا بر این گزارش، تحویل این اسناد به دولت عراق که با موافقت مقامات مسئول آمریکایی اجرا شده بیانگر حسن نیت دولت آمریکا در قبال نخست وزیر جدید است ضمن اینکه این اسناد منبع اطلاعات مفیدی درباره عراقی ها و ابزاری برای حرکت به سوی آشتی در سایه شکاف های عمیق موجود در جامعه عراقی به شمار می رود.

در این گزارش آمده است که به دلیل شرایط جاری در عراق، این اسناد در مکانی نامعلوم و محرمانه و امن نگهداری خواهد شد و فعلا باز نخواهد شد.

پایگاه خبری المعلومه به نقل از یک مقام مسئول در وزارت خارجه عراق نوشت: عراق خواهان بازگرداندن این آرشیو بود آمریکا هیچ مدرکی دال بر سوء استفاده طرف عراقی از اسناد بازگردانده شده در سال 2013 نداشت.

در سال 2005 دو سال پس از سقوط صدام، واشنگتن این اسناد را به بهانه حفاظت و نگهداری به آمریکا انتقال داد.

وال استریت ژورنال درباره نحوه پیدا شدن این اسناد در عراق در زمان حمله آمریکا به این کشور می نویسد: این اسناد در زیرزمین بنای یادبود میشل عفلق بنیان گذار حزب بعث در عراق کشف شد و کنعان مکیه، یک شخصیت علمی و مصطفی الکاظمی نخست وزیری کنونی عراق که از بریتانیا به عراق بازگشته بودند، در حال آنالیز آن بودند.

بنا بر این گزارش الکاظمی به همراه یک تیم کوچک داوطلب اقدام به فهرست برداری و اسکن این اسناد آرشیوی که حاوی اطلاعاتی درباره کارگران در گروه های اجتماعی، نامه نگاری های داخلی، فهرست اسامی جاسوسان و حتی پرونده خانواده های عراقی که فرزندانشان در طول جنگ هشت ساله با ایران اسیر شده بودند، بود. اما با افزایش ناامنی ها و خشونت ها در بغداد، آمریکا این اسناد و مدارک را از ترس از بین رفتنشان از عراق خارج و ابتدا به ایالت ویرجینیای غربی منتقل و در موسسه هوور نگهداری کرد. در حال حاضر این موسسه یک نسخه دیجیتالی از اسناد مذکور در دست دارد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1321

به "آمریکا آرشیو اسناد حزب بعث را به عراق بازگرداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا آرشیو اسناد حزب بعث را به عراق بازگرداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید