آمریکا از مشاور سابق ولیعهد سعودی حمایت کرد

به گزارش دانشنامه آریایی به نقل از الجزیره، وزارت امور خارجه آمریکا هرگونه فشار بر سعد الجبری مشاور سابق محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و خانواده اش را غیرقابل قبول دانست.

آمریکا از مشاور سابق ولیعهد سعودی حمایت کرد

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: الجبری سال ها در تلاش ها برای مبارزه با تروریسم شریک آمریکا بوده و واشنگتن مشارکت وی در حفظ امنیت شهروندان آمریکایی را می ستاید.

وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود که هرگونه اتهام علیه مشاور سابق محمد بن سلمان باید از طریق سیستم قضایی و برخورداری از شفافیت کامل دنبال شود.

این بیانیه می افزاید: برخی گزارشات درباره عواملی که موجب ترک کانادا از سوی الجبری شد، نگران کننده بوده و همچنین هرگونه تحت فشار قرار دادن خانواده وی، اقدامی غیر قابل قبول محسوب می شود.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال از عربستان خواسته است که افراد خانواده الجبری را آزاد کرده و آنها را تحت فشار قرار ندهد.

گفتنی است که سعد الجبری مأمور عالیرتبه اطلاعاتی و پیشین عربستان که از معاونان شاهزاده محمد بن نایف بود، در دادخواستی که اخیراً در دادگاه فدرال آمریکا تنظیم شد، گفت که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سال 2018 تیمی را برای کشتن وی به کانادا- محل تبعید وی- گسیل کرده است؛ اما این توطئه به دست مقامات کانادایی خنثی شد.

این در حالی است که شماری از افراد آگاه اوایل امسال به خبرگزاری رویترز گفته بودند که الجبری به مدارکی دسترسی دارد که حاوی اطلاعات حساس است و محمد بن سلمان بیم آن دارد که این اطلاعات برملا شوند.

در این دادخواست 107 صفحه ای که علیه محمد بن سلمان و 24 فرد دیگر در دادگاه فدرال آمریکا در بخش کلمبیا تنظیم شد، الجبری گفت که ولیعهد سعودی در اکتبر 2018 یک تیم ضربت را به کانادا اعزام کرد.

الجبری زمانی که در ترکیه به سر می برد پیام های تهدیدآمیز از محمد بن سلمان دریافت کرد و این مسئله باعث شد وی به کانادا سفر کند. بن سلمان در این پیام ها خطاب به الجبری می گوید: به عربستان برگرد تا شرایط را برایت توضیح دهم. الجبری نیز در پاسخ می نویسد که نمی تواند.

گفتنی است که دفتر رسانه ای دولت سعودی هنوز نسبت به این دادخواست واکنشی نشان نداده است. سفارت عربستان در شهر اتاوا نیز تا به امروز از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1293

به "آمریکا از مشاور سابق ولیعهد سعودی حمایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از مشاور سابق ولیعهد سعودی حمایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید