اهداف آمریکا از ورود به مذاکرات صلح افغانستان

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران، گروه بین الملل - آذر مهدوان: علی رغم اینکه یک سال از توافق آمریکا و طالبان در قطر می گذرد و مقامات آمریکایی آن را توافقی تاریخی توصیف کردند اما ناامنی و خشونت در افغانستان نه تنها کمتر نشده بلکه جنگ در ولایات و دیگر مناطق افغانستان افزایش پیدا کرده است. با اینکه دولت ترامپ وعده خروج نظامیان آمریکایی از خاک افغانستان را داد اما این امر محقق نشده است دولت دموکرات جو بایدن تمایلی به خروج نظامیانش ندارد.

اهداف آمریکا از ورود به مذاکرات صلح افغانستان

هرچند طی روزهای اخیر، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان گفت این گروه در نشست استانبول شرکت نخواهد کرد اما از نظر کارشناسان برگزاری نشست صلح افغانستان در استانبول می تواند بستر خوبی برای ترمیم روابط آنکارا با واشنگتن باشد.

خبرنگاران در خصوص فرایند مذاکرات صلح افغانستان گفتگویی را با دکتر قادر ارتاچ چلیک، استاد دانشگاه حاج بایرام ولی آنکارا و عضو مرکز مطالعاتی آنکاسام انجام داده که در ادامه می خوانیم:

*درباره چالش های پیش رو در فرایند صلح افغانستان توضیح دهید؟

وجود قدرت های خارجی در افغانستان و استفاده از این کشور برای جنگ های نیابتی و رقابت چین، روسیه و آمریکا بر سر قدرت جهانی از جمله چالش های مذاکرات صلح افغانستان است. البته مسائل داخلی نیز بر وجود این چالش ها دامن می زند؛ متأسفانه افغانستان هنوز پیروز نشده دولت خود را به عنوان یک دولت سیاسی یکپارچه تأسیس کند، از طرفی اختلافات مذهبی در جامعه افغانستان، نتوانسته کشور را به سمت صلحی پایدار سوق دهد. همچنین گروه طالبان، گروهی افراطی است که دقیقاً در تقابل با دولت افغانستان است برای همین ایجاد توافقی پایدار میان دولت افغانستان و طالبان را با سختی روبرو کرده است. وجود طالبان در یک سو، حضور داعش در افغانستان و نیز حضور رهبرانی در دولت داخلی، دستیابی به اتحاد سیاسی در این کشور را غیر ممکن ساخته است.

*طبق توافق دوحه، دولت آمریکا باید تا یکم ماه می میلادی نیروهای خود را از افغانستان خارج کند اما دولت بایدن قصد دارد فرایند خروج نظامیان را به تعویق بیندازد، پیش بینی می شود طالبان با این موضوع موافقت نکند. چرا آمریکا در خروج نظامیان مانع تراشی می کند. آیا این موضوع مذاکرات را با مشکل روبرو نخواهد کرد؟

آمریکا دولتی است که سال ها با استفاده از ابزار نظامی در امور دیگر کشورها مداخله کرده است و همچنان این سیاستش ادامه دارد. از سویی تا به امروز آمریکا در کشورهایی که مداخله نظامی داشته خارج نشده است؛ حتی اگر نظامیانش را خارج کرده باشد به بهانه ارائه مشاوره نظامی همچنان حضور خود را در آن کشور تثبیت کرده است.

دولت ترامپ معتقد بود که حضور نظامیانش در دیگر کشورها هزینه زیادی را برای دولت به همراه داشته است برای همین سعی می کرد با کاهش نظامیان در دیگر کشورها و با حضور نیروهای نیابتی اش این فرایند را ادامه دهد. اما دیدگاه بایدن در این خصوص در نقطه مقابل دولت ترامپ است. بایدن در تلاش است تا آمریکا را به عنوان قدرت جهانی بقبولاند.

در پاسخ تأثیر تصمیم بایدن در فرایند مذاکرات افغانستان باید گفت که طالبان قبل از آغاز دیدار و مذاکره با دولت کابل قدم در عادی سازی روابطش با آمریکا و مذاکره با دولت این کشور نهاده بود.

دیدارهای طالبان با دولت ایران و اجرای پروژه راه ابریشم جدید از سوی کشور چین از جمله موضوعاتی است که آمریکا خواهان تحقق آنها نیست برای همین برای تداوم حضور خود در منطقه نیاز به ایجاد بی ثباتی در منطقه دارد.

مذاکرات بین الافغانی فرایندی صرفاً سیاسی خواهد بود که رضایت دو طرف را به همراه نخواهد داشت.

*اهداف اصلی آمریکا از ورود به فرایند مذاکرات صلح افغانستان چیست و آیا نشست استانبول می تواند نتیجه بخش باشد؟

مهم ترین اهداف آمریکا از ورود به مذاکرات صلح افغانستان تحت کنترل قرار دادن چین، روسیه و ایران در منطقه است. در واقع آمریکا قصد دارد از جهت افغانستان در آسیای میانه حضور داشته باشد. تا اینگونه بازیگران منطقه ای مانند ایران را تحت تأثیر قرار دهد.

همچنین افغانستان همیشه در طول تاریخ گذرگاه تجاری بوده است برای همین از سوی دولت های مختلف مورد اشغال قرار گرفته است، آمریکا نیز می خواهد با ورود به مذاکرات افغانستان و تداوم اشغالگری خود این گذرگاه ها را به دست گیرد. وجود منابع زیر زمینی در افغانستان نیز از دیگر دلایلی است که موجب شده آمریکا چشم طمع به این کشور داشته باشد. برگزاری نشست صلح افغانستان در استانبول اعتماد طرفین را به همراه خواهد داشت. روابط ترکیه با غرب و جهان اسلام در سطح خوبی است، از طرفی ترکیه عضوی از ناتو است؛ برای همین برای جلب اعتماد طرفین استانبول مقصد خوبی برای برگزاری این نشست بود.

*همانطور که می دانید کشور ترکیه بر سر مسائل مختلف از جمله موضوع فعالیتش در مدیترانه شرقی و همکاری اش با روسیه با دولت آمریکا اختلافات عمیقی را تجربه می کند. از نظر برخی کارشناسان برگزاری نشست مذاکرات در استانبول و ورود ترکیه به این موضوع می تواند در روابط آنکارا و واشنگتن تأثیری مطلوب داشته باشد. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

بله درست است؛ ترکیه در بعد ژئوپولوتیک به خاطر فعالیت حفاری اش در مدیترانه شرقی و موضوع همکاری اش با روسیه بخصوص خرید موشک های اس -400 با آمریکا اختلافاتی دارد. همچنین اخیراً تنش های جدی در روابط دو کشور بر سر مسائلی در عراق و حمایت آمریکا از پ-ک-ک مشاهده می شود.

همچنین از منظر راهبردی، اختلافاتی در سوریه و لیبی میان آنکارا و واشنگتن وجود دارد. اما تغییر نگاه غرب نسبت به حضور ترکیه در مدیترانه شرقی و یا مثلاً تبریک رئیس جمهور ترکیه پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فضای سیاسی نرم تر میان دو کشور ایجاد کرده است. در نتیجه انتظار می رود نشست استانبول در روابط دو کشور تأثیری مطلوب بگذارد.

*روز گذشته محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان طی سخنانی گفت که طالبان در نشست استانبول شرکت نخواهد کرد. دلیل امر چیست؟

طالبان می خواهد بعد از ماه رمضان در این نشست ها شرکت کند. نکته مهم این است که سرانجام ماه رمضان همزمان با اول ماه (می) می شود؛ یعنی تاریخی که آمریکا وعده خروج نظامیان خود را داده است. برای همین طالبان می خواهد اینگونه وقت کشی کند تا اقدام آمریکا را در تحقق وعده خود مشاهده کند. احتمال می رود آمریکا به وعده خود جامه عمل نپوشاند و فرایند مذاکرات صلح با مسائل مختلفی روبرو شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1731

به "اهداف آمریکا از ورود به مذاکرات صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف آمریکا از ورود به مذاکرات صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید