به دام انداختن ذرات جامد درون چاه های نفتی و گازی به وسیله محصولی دانش بنیان

به گزارش دانشنامه آریایی، یک شرکت دانش بنیان پیروز به ساخت تله سنگ و شن شده که در چاه های نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

به دام انداختن ذرات جامد درون چاه های نفتی و گازی به وسیله محصولی دانش بنیان

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد مهاجرانی مدیرعامل شرکت دانش بنیان نام آوران به کوش ویستا با بیان اینکه تله سنگ و شن محصولات تولیدی این شرکت هستند، گفت: این دستگاه ها به عنوان یک فیلتر عمل می نمایند و همراه با دیگر تسهیلات سر چاهی، با قرار گرفتن در راستا جریان خروجی چاه، از ورود ناخالصی هایی مانند شن، ماسه و آسفالت به درون خطوط لوله انتقال نفت و گاز جلوگیری می نمایند.

به دام انداختن ذرات جامد درون چاه های نفتی و گازی

تله شن برای به دام انداختن ذرات جامدی که از درون چاه گاز بیرون می آیند مورد استفاده قرار می گیرد. موادی که برای ساخت این تجهیز استفاده می گردد باید در برابر فرسودگی و خوردگی بسیار مقاوم باشد. اغلب برای جلوگیری از کاهش ضخامت دیواره تجهیز، قسمت داخلی بدنه به وسیله یک لایه از جوش فلزاتی مانند نیکل یا آلیاژ کبالت پوشش دهی می گردد. ذرات جدا شده در قسمت انتهایی تله انباشته می شوند و هر چند وقت باید تخلیه صورت بگیرد.

وظیفه تله سنگ نیز به دام انداختن ذرات جامدی است که از درون چاه نفت بیرون می آیند و نازل خروجی تجهیز به قسمت فلر نصب می گردد تا ذرات جدا شده برای سوزانده شدن به آنجا راهنمایی شوند.

این محصولات دارای استانداردهای لازم هستند و نسبت به نمونه های خارجی خود قیمت بسیار پایین تری دارند. تله سنگ و شن با توجه به کیفیت خوبی که دارند توانسته اند صرفه جویی ارزی خوبی به همراه داشته باشند.

درب های سریع بازشو برای مخازن تحت فشار بسیار بالا

درب های سریع بازشو دیگر محصول دانش بنیان این شرکت است که درگذشته صادراتی به عربستان نیز داشته است. در حال حاضر در این شرکت حدود 15 نفر به صورت مستقیم و 20 نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت هستند.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان نام آوران به کوش ویستا با اشاره به اینکه درب های سریع بازشو کاربردهای فراوانی در بخش های مختلف صنایع نفت، گاز، آب پتروشیمی و پالایشگاهی دارند، اضافه نمود: فرستنده و گیرنده توپک، جدانماینده های دوفازی، فیلترهای گاز خشک، انواع مخازن تحت فشار، اتوکلاوها و انواع مخازن ذخیره از کاربردهای این محصول است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2191

به "به دام انداختن ذرات جامد درون چاه های نفتی و گازی به وسیله محصولی دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به دام انداختن ذرات جامد درون چاه های نفتی و گازی به وسیله محصولی دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید