بیشترین منبع درآمد خانوار ها در سال گذشته چه بود؟

به گزارش دانشنامه آریایی، آنالیز ها نشان می دهد که در سال گذشته بیشترین متوسط درآمد پولی سالانه یک خانوار شهری از محل درآمد های متفرقه مثل بورس و سود بانکی و پس از آن از حقوق بگیری خصوصی و تعاونی بوده است.

بیشترین منبع درآمد خانوار ها در سال گذشته چه بود؟

به گزارش ایسنا، توزیع نابرابر ثروت، موجب بروز مسائل بسیاری در حوزه های مختلف کشور می گردد به همین جهت یکی از وظایف اقتصادی دولت، توزیع مناسب درآمد است به نحوی که توزیع مجدد درآمد ها را به گونه ای تنظیم کند که موجب تعدیل درآمد فقرا و ثروتمندان و کاهش فاصله طبقاتی درآمد بین گروه های مختلف جامعه گردد؛ لذا اتخاذ سیاست های اقتصادی دولت در کاهش نابرابری در جامعه اثرگذار است.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار بر اساس نتایج طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار مرکز آمار ایران به آنالیز متوسط درآمد پولی یک خانوار شهری با توجه به منابع مختلف درآمدی پرداخته است. به موجب این گزارش متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری در سال 1398 بیش از 54 میلیون تومان بوده که 24.4 درصد نسبت به سال 1397 رشد داشته است.

آنالیز منابع تامین درآمد یک خانوار شهری نشان می دهد که در سال 1398، 32.5 درصد درآمد سالانه، از مشـاغل حقـوق بگیـری بـه دست آمده است. همچنین 16.1 درصد درآمد های سالانه یک خـانوار شـهری از مشـاغل آزاد کشـاورزی و غیـرکشـاورزی و 51.4 درصد درآمد ها از محل درآمد های متفرقه تامین شده است.

اطلاعات گویای این مطلب است که طی سال 1398 نسبت به سال قبل از آن، درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری به میزان 21.2 درصد، درآمد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی 17.8 درصد و درآمد متفرقه به میزان 28.8 درصد در سطح شهری افزایش داشته است. در واقع می توان گفت که سال گذشته بیشترین افزایش درآمد متعلق به بخش درآمد های متفرقه بوده که باید آن را ناشی از افزایش اجاره بهای مسکن و تحولات بازار بورس در سال گذشته دانست.

در سال گذشته، 13.8 درصد درآمد های پولی یک خانوار شهری از محل حقوق بگیری عمومی، 25.3 درصد از حقوق بگیری خصوصی و تعاونی، 1.9 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی، 19.8 درصد از مشاغل آزاد غیرکشاورزی، 32.5 درصد از درآمد های متفرقه پولی بدون احتساب یارانه و یاری هزینه، 4.1 درصد درآمد های پولی از یارانه دولتی و 2.7 درصد از یاری هزینه بدست آمده است؛ به عبارتی بیشترین متوسط درآمد پولی سالانه یک خانوار شهری از درآمد های متفرقه و پس از آن از حقوق بگیری خصوصی و تعاونی بوده است.

این در حالی است که در سال 1397 در یک خانوار شهری در کشور، 14.2 درصد درآمد های پولی از درآمد حقوق بگیری عمومی، 25.1 درصد از حقوق بگیری خصوصی و تعاونی، 1.9 درصد از مشاغل آزاد کشاورزی، 20.5 درصد از مشاغل آزاد غیر کشاورزی، 30.8 درصد از درآمد های پولی متفرقه، پنج درصد از یارانه دولتی و 2.5 درصد از یاری هزینه بدست آمده است، از این جهت می توان گفت که طی هر دو سال 97 و 98، بیشترین میزان درآمد پولی از منابع درآمد متفرقه و پس از آن به وسیله حقوق بگیری خصوصی و تعاونی تامین شده است.

آنالیز ها نشان می دهد که در سال گذشته در چهار دهک اول درآمدی، بیشترین درآمد پولی سالانه خانوار شهری از محل حقوق بگیری بخش خصوصی و تعاونی بوده است، اما از دهک پنجم به بعد، بیشترین درآمد پولی یک خانوار شهری حاصل درآمد های متفرقه بدون احتساب یارانه و یاری هزینه از جمله حقوق بازنشستگی، اجاره بهای مسکن شخصی، درآمد های بورسی، سپرده بانکی، ارث و مواردی از این دست بوده است.

با توجه به نتایج این گزارش می توان به اهمیت معاملات بورس، سود حاصل از سپرده های بانکی و درآمد حاصل از اجاره بهای مسکن در زندگی افراد در دهک های مختلف درآمدی پی برد و به این نکته دست یافت که با حذف هر یک از این منابع درآمدی از زندگی افراد، دهک های درآمدی تا چه حد جابجا خواهند شد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1568

به "بیشترین منبع درآمد خانوار ها در سال گذشته چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین منبع درآمد خانوار ها در سال گذشته چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید