تجربیات جهانی در زمینه طرح تردد نوبتی

به گزارش دانشنامه آریایی، مردان حیدری، کارشناس حوزه شهری: طرح تردد نوبتی (زوج و فرد) در شهر سائوپائولو در سال 1995 با نام Rodizio اجرا شد. مزایای این طرح در ابتدا چشمگیر بود به نحوی که سبب کاهش روزانه 530 تن مونواکسید کربن شد و سرعت اتوبوس ها از 16 به 20 کیلومتر بر ساعت افزایش یافت. همچنین سفر با وسایل حمل ونقل عمومی به میزان 3 درصد افزایش یافت. با دائمی شدن طرح تردد نوبتی (زوج و فرد) در شهر سائوپائولو ساعات محدودیت تردد دو برابر شد. سرانه مالکیت خودروی شخصی افزایش و به پیروی از آن سهم استفاده از حمل و نقل همگانی نیز کاهش یافت. در نتیجه کاهش تأثیر این طرح در شهر سائوپائولو در حال حاضر این طرح اجرا نمی گردد و به جای آن طرح قیمت گذاری ازدحام در حال انجام است.

تجربیات جهانی در زمینه طرح تردد نوبتی

طرح تردد نوبتی (زوج و فرد) در بوگوتا بر اساس آخرین رقم پلاک به صورت روزانه اعمال می گردد. در این شهر برای تردد نوبتی، پلاک ها به صورت سالانه لیست و اعلام می شوند. با اجرای این طرح در سال 2001، سرعت سفرها دو برابر شد و آلودگی هوا 10 درصد کاهش یافت. مصرف بنزین کم شد و آمار تصادفات 28 درصد پایین آمد. با توجه به اینکه ساعات اجرای این طرح در شهر بوگوتا کوتاه است (دو ساعت صبح و دو ساعت عصر) اجرای دائمی آن مؤثر بوده است. در حال حاضر در این شهر، محدودیت تردد بر اساس پلاک خودروها، در مواقع اضطراری اجرا می گردد.

در شهر مکزیکوسیتی محدودیت تردد بر اساس زوج و فرد بودن رقم آخر پلاک خودروها در سال 1992 با نام روز بدون خودرو اجرایی شد. این طرح در ابتدا سبب کاهش بار ترافیکی معابر و افزایش سفر با استفاده از حمل و نقل همگانی شد. اما با دائمی شدن طرح، سرانه مالکیت خودروها، به ویژه خودروهای قدیمی و ارزان افزایش یافت. همچنین آمار مخدوش کردن پلاک ها به شدت افزایش یافت و در نهایت از سطح تأثیرگذاری طرح کاسته شد. در حال حاضر طرح تردد نوبتی (زوج و فرد) در شهر مکزیکوسیتی منتفی و طرح قیمت گذاری ازدحام جایگزین آن شده است.

طرح تردد نوبتی در شهر سانتیاگو با اعمال محدودیت بر اساس آخرین رقم پلاک خودروها، سال 1986 اجرایی شد. این طرح سبب کاهش 48 درصدی میزان ازدحام و ترافیک شد. استفاده از حمل و نقل همگانی افزایش یافت و بر تعداد خودروهای پاک افزوده شد. با دائمی شدن طرح، خرید وسایل نقلیه با مبدل های کاتالیزور افزایش یافت. همچنین استفاده از کامیون ها در ساعات اوج ترافیک ممنوع شد. در سال های اخیر بنا به ناکارآمدی این طرح در شهر سانتیاگو، طرح تردد نوبتی (زوج و فرد) حذف و طرح جمع آوری عوارض الکترونیکی جایگزین آن شده است.

شهرهای مورد اشاره، از لحاظ ساختار شهری و وضعیت کلان اجتماعی شباهت زیادی به تهران دارند. شهر تهران نیز در حال حاضر از ناکارآمدی طرح تردد نوبتی یا همان زوج و فرد در رنج است. به نظر دیر یا زود مدیریت شهری باید درصدد جایگزینی و تغییر این طرح در شهر تهران باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 154

به "تجربیات جهانی در زمینه طرح تردد نوبتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربیات جهانی در زمینه طرح تردد نوبتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید