ترزا می زیر تیغ؛ مجلس عوام عدم اعتماد به نخست وزیر را به رای می گذارد

به گزارش دانشنامه آریایی، حزب محافظه کار انگلیس پیشنهاد گروهی از نمایندگان حزب در پارلمان در مورد عدم اعتماد به ترزا می ، رهبر حزب و نخست وزیر را به رای گیری می گذارد.

ترزا می زیر تیغ؛ مجلس عوام عدم اعتماد به نخست وزیر را به رای می گذارد

به گزارش دانشنامه آریایی، امروز (چهارشنبه) مقامات حزب حاکم محافظه کار اعلام کردند که تعداد نمایندگان عضو حزب در مجلس عوام که خواهان رای گیری در مورد عدم اعتماد به خانم می بوده اند به حد نصاب رسیده و طبق مقررات حزبی، این رای گیری شامگاه چهارشنبه صورت خواهد گرفت.

در واکنش به اعلام تصمیم به رای گیری در مورد عدم اعتماد به رهبری حزب، ترزا می گفته است که با تمام قوا علیه پیشنهاد رای عدم اعتماد و کوشش برای برکناری خود مبارزه خواهد نمود. وی به نزدیک بودن زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و گزارش مربوط به تعداد نمایندگان موافق و مخالف توافق کنونی او با اتحادیه اروپا در مورد شرایط خروج بریتانیا اشاره نموده و گفته است که تغییر رهبری در این زمان برای آینده کشور مخاطره آمیز خواهد بود.

می همچنین افزوده است که نتیجه رای گیری در مبانی وضعیت کنونی یا محاسبات پارلمانی در این مورد تغییری نمی دهد.

به گزارش بی.بی.سی برای به جریان انداختن روند رای اعتماد به رهبر حزب لازم بوده است دست کم پانزده درصد از نمایندگان مجلس عوام از حزب محافظه کار درخواست رای گیری را به مقامات حزبی تسلیم نموده باشند. با توجه به تعداد کرسی های محافظه کاران در مجلس عوام، دست کم چهل و هشت تن از نمایندگان حزب در مجلس عوام پیشنهاد عدم اعتماد به رهبری ترزا می را امضا نموده اند.

مقامات حزبی گفته اند که رای گیری در این مورد بین ساعات 18 تا 20 امشب به وقت محلی صورت خواهد گرفت و نتیجه هرچه زودتر پس از شمارش آراء اعلام خواهد شد.

در صورتی که می نتواند رای اعتماد نمایندگان حزبی را به دست آورد، از سمت رهبری حزب کناره خواهد گرفت و احتمالا فرد دیگری به طور موقت رهبری حزب را تا زمان انتخاب رهبر جدید در دست خواهد گرفت.

طبق سنن پارلمانی بریتانیا، رهبر حزب اکثریت به نخست وزیری منصوب می گردد و در نتیجه، کناره گیری احتمالی می از رهبری حزب حاکم به معنی تغییر نخست وزیر هم خواهد بود.

درخواست رای اعتماد به خانم می در هفته های اخیر و در پی ارائه متن توافق او و رهبران اروپایی در مورد شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا - بریگزیت - به پارلمان مطرح شده بود. چندی پیش گفته شد که تعدادی از نمایندگان حزبی مخالف محتوای این توافق در صدد جمع آوری امضا برای درخواست عدم اعتماد به ترزا می هستند.

قرار بود این توافق روز سه شنبه، دیروز، در مجلس عوام مطرح گردد و در مورد آن مذاکره و رای گیری صورت گیرد اما روز دوشنبه، دولت خواهان تغییر در دستور کار جلسه مجلس و تعویق در مذاکره و رای گیری در این مورد شد.

دلیل این تصمیم اعلام مخالفت شماری از نمایندگان حزب حاکم با این توافق در کنار احتمال قوی رای مخالف احزاب مخالف به آن و در نتیجه، رد این توافق بود. می روز گذشته برای مصاحبه با شماری از رهبران اروپایی عازم این کشورها شد اما مقامات اتحادیه اروپا تا کنون قاطعانه با هرگونه تغییر و تجدید نظر در این توافق مخالفت نموده اند.

می در بیانیه خود در واکنش به پیشنهاد رای عدم اعتماد گفته است که توافقی که او و رهبران اروپایی به دست آورده اند حاوی بهترین شرایط ممکن برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 142

به "ترزا می زیر تیغ؛ مجلس عوام عدم اعتماد به نخست وزیر را به رای می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترزا می زیر تیغ؛ مجلس عوام عدم اعتماد به نخست وزیر را به رای می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید