تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه

به گزارش دانشنامه آریایی، به اعتقاد کارشناس مسائل بین الملل، اردن یک محدوده خاص اطلاعاتی - جاسوسی برای آمریکا و انگلیس است. کشورهای منطقه غرب آسیا به اردن اهمیت نمی دهند؛ اما این کشور برای غرب از صندلی خاصی برخوردار است.

تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

رضا حجت شمامی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، در مورد اهداف تحرکات جدید واشنگتن در منطقه به دنبال سفرهای فشرده مقامات آمریکایی به غرب آسیا، با اشاره به اینکه اردن برای غرب از یک ماهیت اطلاعاتی- جاسوسی برخوردار است، بیان داشت: سفرهای منطقه ای آمریکایی­ ها طی ایام اخیر بسیار زیاد و پیچیده شده که هر کدام هدف خاصی را دنبال می­ کند.

وی با توجه به سفرهای مقامات آمریکایی به منطقه گفت: این سفرها معنادار است. زمانی که وزیر خارجه یا وزیر دفاع کشوری از کشور دیگری ملاقات می نماید، نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت. وزیر دفاع آمریکا اخیراً به منطقه غرب آسیا و کشورهای خاصی در این منطقه سفر کرد.

کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر مقاصد خاص سفرهای وزیر دفاع آمریکا اشاره داشت: وی از اردن، عراق، اقلیم کردستان و ترکیه ملاقات کرد. بر این اساس سفر وزیر دفاع آمریکا یک سفر خاص و دارای جهت گیری خاصی است.

وی با اشاره به اهمیت استراتژیک اردن برای غرب تأکید کرد: اردن در بین کشورهای منطقه همیشه برای غرب از یک ماهیت اطلاعاتی- جاسوسی- امنیتی برخوردار بوده است. همیشه بسیاری از تصمیمات امنیتی یا سیاسی حاکم بر منطقه در این کشور بازبینی می گردد و بعداً به اجرا در می آید.

حجت شمامی با توجه به نادیده گرفته شدن صندلی اردن در منطقه عنوان نمود: اردن یک محدوده خاص اطلاعاتی - جاسوسی برای آمریکا و انگلیس است. کشورهای منطقه غرب آسیا به اردن اهمیت نمی دهند؛ اما این کشور برای غرب از صندلی خاصی برخوردار است.

وی با تأکید بر اهمیت سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق نیز اشاره داشت: سفر جیمز ماتیس به عراق از اهمیت خاصی برخوردار است. نخست اینکه بحث تداوم مبارزه با داعش مطرح است و اینکه خاتمه داعش در این کشور چه خواهد شد. همچنین در این سفر مسئله همه پرسی اقلیم کردستان نیز موردبحث نهاده شد.

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اهمیت ویژه همه پرسی اقلیم کردستان گفت: آمریکا به دنبال تجزیه کشورهای منطقه به خصوص عراق است. با این حال واشنگتن در حال حاضر چندان موافق بحث همه پرسی نیست؛ چراکه اگر این رفراندوم برگزار گردد، کردها به استقلال رأی خواهند داد که در این صورت امکان بروز اختلافات داخلی اقلیم کردستان وجود دارد.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 784

به "تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح اهداف سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید