توسعه کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه ممنوع است

به گزارش دانشنامه آریایی، جواد رحمتی معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار آذربایجان شرقی، در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به مصوبه ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه مبنی بر کاهش 40 درصدی مصرف آب بخش کشاورزی در حاشیه این دریاچه گفت: توسعه اراضی زراعی و باغی در حاشیه دریاچه ارومیه نگران کننده است، چرا که آبی که از محل برنامه های این ستاد صرفه جویی می گردد حق دریاچه است و نباید صرف توسعه اراضی کشاورزی گردد.

توسعه کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه ممنوع است

وی با بیان تصویب نامه های هیات وزیران پیرامون ممنوعیت توسعه اراضی کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه مطرح نمود: از سال 1393 به بعد، توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اعم از تبدیل اراضی ملی منابع طبیعی به کشاورزی، دیم به آبی، زراعی به باغی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و هرگونه عملیات منجر به افزایش برداشت از منابع آب حوضه ممنوع بوده و وزارت خانه های نیرو و جهاد کشاورزی موظفند ضمن ممنوعیت صدور مجوز در این خصوص، با متخلفین برخورد قانونی نمایند.

رحمتی اذعان داشت: به استناد گزارش ستاد احیای دریاچه ارومیه، به میزان 21 هزار هکتار در حوضه آبریز، توسعه اراضی کشاورزی انجام شده که 2 هزار هکتار آن در استان آذربایجان شرقی و مابقی در استان های آذربایجان غربی و کردستان توسعه یافته است.

به گفته معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نبود ساز و کارهای قانونی و اختیارات کافی دستگاه های مسئول یکی از دلایل تحقق نیافتن برنامه های پیش بینی گردیده برای صرفه جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی اضافه نمود: باید سازوکارهای قانونی لازم در اختیار دستگاه های اجرایی قرار گیرد تا بتوان از برداشت های بی رویه و هدررفت آب در بخش کشاورزی جلوگیری کرد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی اذعان داشت: با وجود هزینه های فراوانی که دولت برای توسعه آبیاری تحت فشار متحمل می گردد اما هنوز هم استفاده از این شیوه آبیاری، اختیاری است.

وی تاکید نمود: برخوردهای متفاوت دولت ها و عدم یکپارچگی در سطوح مختلف مدیریتی از عوامل دیگری است که استفاده از شیوه های نوین آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی را با چالش روبرو نموده است.

رحمتی در انتها گفت: سال هاست که مسئولان درباره ضرورت اصلاح الگوی مصرف آب صحبت می نمایند، اما در طول 30 سال گذشته تنها یک چهارم از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش آبیاری نوین قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 39

به "توسعه کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه کشاورزی در حاشیه دریاچه ارومیه ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید