توطئه جدید ریاض و ابوظبی برای تجزیه یمن

به گزارش دانشنامه آریایی، مشاور وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن تأکید کرد که عربستان سعودی و امارات قصد دارند یمن را تجزیه نمایند و مناطق نفوذ خود در این کشور را تقسیم نموده اند.

توطئه جدید ریاض و ابوظبی برای تجزیه یمن

به گزارش گروه بین الملل دانشنامه آریایی، مختار الرحبی مشاور وزیر اطلاع رسانی دولت مستعفی یمن (وابسته به عربستان سعودی) تأکید کرد که امارات عربی متحده میخواهد استان ارخبیل سقطری را از یمن جدا کند.

الرحبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت که امارات در برهه آینده میخواهد پایگاههای نظامی در این استان احداث کند.

وی تأکید کرد که امارات در کوشش است کنترل حریم هوایی و زمینی ارخبیل را به دست گیرد و منابع طبیعی را تحت سیطره خود درآورد و گیاهان و سنگهای قیمتی آن را به ابوظبی انتقال دهد.

این مسئول در دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن همچنین توضیح داد که امارات به بهانه حمایت از این استان در برابر ترکیه و قطر، سرویسها، نهادها و پایگاههای نظامی وابسته به خود را در این منطقه ایجاد خواهد نمود.

الرحبی درباره سناریوهای پس از اشغال سقطری هم نوشت: این جزیره به طور کامل تحت حاکمیت امارات درخواهد آمد و سعی خواهد نمود که آن را از جمهوری یمن جدا کند... و [امارات] در آن پایگاه نظامی احداث خواهد نمود.

وی ادامه داد، امارات همچنین در استان سقطری گردشگاه ایجاد خواهد نمود و خیل عظیمی از گردشگران را از امارات به این استان خواهد آورد.

این مسئول دولت مستعفی یمن توضیح داد، امارات میخواهد به صورت انحصاری، منابع سقطری را چپاول نموده و پرچم خود را در همه مؤسسات و مقرهای دولتی به اهتزار درآورد.

الرحبی همچنین اطلاع داد که امارات به آمریکا اجازه خواهد داد در سقطری پایگاه نظامی احداث کند تا بتواند تأیید این کشور را برای الحاق این جزیره به خاک خود به دست آورد.

وی درباره توطئه ریاض و ابوظبی برای تجزیه یمن هم گفت: عربستان از سقطری خارج خواهد شد، همان گونه که دو سال پیش امارات از المهره خارج شد و آن را تحویل نیروهای سعودی داد. امارات هم از حضرموت خارج خواهد شد. این گونه این دو کشور، نفوذ و سیطره خود را بر مناطق و استانهای یمن تقسیم نموده اند.

این مسئول دولت مستعفی یمن ادامه داد، بخشی از اراضی یمن به شیوخ امارات و شاهزاده های سعودی داده شده است. خلفان المزروعی نماینده امارات، زمینهای زیادی خریده است. منازل و پروژه ای مخصوص آنان احداث شده است. از سالها پیش و بدون هماهنگی با مسئولان یمن، شیوخ امارات برای صید به سقطری می فرایند.

الرحبی در ادامه توطئه های سعودی و امارات تأکید کرد، آنچه شورای انتقالی نامیده می گردد، به امارات وعده داده که اگر از آنان حمایت نمایند تا به قدرت برسند و جنوب [یمن] از شمال [این کشور] جدا گردد، در محافل بین المللی از جدا شدن حمایت نمایند و کشورهای قدرتمند را قانع نمایند که این مسئله را بپذیرند، جزیره سقطری را به آنان تحویل خواهند داد. به همین دلیل، امارات با تمام توان در حال تبلیغ درباره جدا شدن و حمایت از شورای انتقالی است.

وی در انتها گفت که همه توطئه های ائتلاف [سعودی] خنثی خواهد شد و ملت یمن عهده دار این مسئله است. آزادگان یمن نخواهند پذیرفت که یمن تجزیه و جزایر و استانهای آن بین کشورهای ائتلاف تقسیم گردد.

امارات از شورای انتقالی جنوب که تجزیه طلب است حمایت می نماید و از رهگذر این حمایت، در پی تحقق اهداف خاص خود در یمن است.

سقطری بزرگترین جزیره ارخبیل است و موقعیت مهمی در اقیانوس هند و در روبروی سواحل شاخ آفریقا دارد و یکی از زیباترین جزایر دنیا است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1218

به "توطئه جدید ریاض و ابوظبی برای تجزیه یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توطئه جدید ریاض و ابوظبی برای تجزیه یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید