فراوری واکسن های داخلی کرونا تا مهرماه، معرفی واکسن های جایگزین دوز یادآوری

به گزارش دانشنامه آریایی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با بیان اینکه در صورت عدم تامین دوز دوم واکسن کرونا از واکسن های داخلی با پلتفرم مشابه خارجی تزریق خواهد شد، گفت: برای دوز دوم واکسن سینوفارم که مبتنی بر پلتفرم ویروس غیر فعال است، می توان از واکسن برکت و برای واکسن های آسترازنیکا و اسپوتنیک هم از واکسن فراوری شده در انستیتو پاستور تزریق کرد و مسئله ای ایجاد نخواهد کرد.

فراوری واکسن های داخلی کرونا تا مهرماه، معرفی واکسن های جایگزین دوز یادآوری

دکتر مصطفی قانعی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به آخرین شرایط فراوری داخلی واکسن های کرونا با تاکید بر اینکه در حال حاضر واکسن برکت به فاز فراوری انبوه رسیده و آمادگی دارد که در واکسیناسیون کشوری قرار گیرد، اضافه نمود: این واکسن تا مهر ماه امسال به تدریج در برنامه واکسیناسیون کشوری قرار خواهد گرفت و بعد از مهر تا آبان ماه گروه دوم واکسن های داخلی عرضه می شوند.

وی با بیان اینکه برای امسال 8 واکسن در دستور کار فراوری قرار می گیرند، یادآور شد: واکسن دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله در هفته جاری مجوز کمیته اخلاق را دریافت خواهد نمود و این واکسن هم به فهرست واکسن های ایرانی کرونا اضافه خواهد شد.

قانعی ادامه داد: علاوه بر اینها تا دو هفته آینده واکسن شرکت اسوه هم مجوز دریافت خواهد نمود و وارد مطالعات بالینی می گردد.

به گفته وی، واکسن هایی که وارد مطالعات بالینی می شوند، 5 ماه زمان احتیاج دارند تا وارد فاز فراوری شوند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به تدابیر اندیشیده شده در زمینه کمبود دوز دوم واکسن کرونا، خاطر نشان کرد: کمبود دوز دوم واکسن کرونا به علت بد عهدی ها و عمل نکردن طرف مقابل به تعهدات خود بوده است و در این زمینه در کمیته ملی واکسن در این زمینه مذاکرات مفصلی صورت گرفت و در این مورد چند نکته وجود دارد.

وی ادامه داد: مشاهدات نشان می دهد که تزریق تنها یک دوز واکسن کرونا موجب کاهش مرگ می گردد، به این معنا که افرادی که یک دوز را دریافت کردند در صورت ابتلا به کرونا جان خود را از دست نخواهند داد و این برای کشور مهم است.

قانعی افزود: از سوی دیگر زمانی که در واکسن دوز اول از پلتفرمی استفاده شده، می توان دوز دوم را از مشابه پلتفرم دوز اول که در داخل فراوری شده است، تزریق کرد. به اسم مثال اگر در دوز اول واکسن سینوفارم تزریق شده که مبتنی بر پلتفرم ویروس غیر فعال است، دوز دوم را می توان واکسن شرکت برکت را که مبتنی بر همین پلتفرم ویروس غیر فعال است و کیفیت آن بهتر از نوع چینی است، تزریق کرد.

عضو پیوسته و رییس گروه آینده نگری، نظریه پردازی و رصد کلان سلامت فرهنگستان علوم پزشکی با بیان اینکه تزریق دوز دوم از واکسن برکت هیچ اشکالی از نظر علمی ایجاد نخواهد نمود، ادامه داد: علاوه بر آن برای دوز دوم و یادآوری واکسن های آسترازنیکا و اسپوتنیک هم می توان از واکسن فراوری شده در انستیتو پاستور تزریق کرد و مسئله ای ایجاد نخواهد نمود.

قانعی با اشاره به بدعهدی کشورهای سفارش گیرنده واکسن، گفت: کشورهایی که نسبت به تحویل واکسن به ایران تعهد داشتند، پول واکسن را دریافت کردند، ولی آن را تحویل ندادند و در این زمینه بد قولی شده است؛ اما با مذاکرات انجام شده قول دادند که واکسن درخواستی ما را تامین نمایند و در صورتی که این واکسن ها تامین گردد، از همان نوع تزریق شده به افراد زده می گردد؛ در غیر این صورت دوز یادآوری از نوع دیگری تزریق می گردد و این امر مسئله ای از نظر علمی ایجاد نخواهد نمود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تزریق دوز یادآوری از نوع داخلی مسئله ای برای دریافت نمایندگان واکسن ایجاد نمی کند، گفت: استفاده از دو نوع واکسن در تزریق اول و دوم احتیاج به آزمون ندارد؛ چرا که هر دو نوع واکسن بر اساس یک پلتفرم فراوری شدند و هر دو شکل فراوری آن یکی است و احتیاج به آزمون علمی نیست.

قانعی با تاکید بر اینکه بر اساس مصوبات افرادی که دوز اول را دریافت کردند، تا 3 ماه فرصت دارد تا دوز بعدی را دریافت نمایند، افزود: از سوی دیگر باید یادآوری گردد که در مهر ماه امسال ما به میزان کافی واکسن داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1845

به "فراوری واکسن های داخلی کرونا تا مهرماه، معرفی واکسن های جایگزین دوز یادآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری واکسن های داخلی کرونا تا مهرماه، معرفی واکسن های جایگزین دوز یادآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید