جزییات جایگزین طرح زوج و فرد، تردد 20 روز رایگان در هر فصل

به گزارش دانشنامه آریایی ،دبیرخانه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران طی اطلاعیه گفت : پس از انجام مطالعات چند ماهه از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که با حضور مشاوران دانشگاهی انجام شد، نهایتا با توجه به ضرورت انجام اقدامات جدی تر در حوزه کنترل آلودگی هوا، شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بر سر تغییر نحوه مدیریت محدوده زوج یا فرد به تصمیم قطعی رسید و مشخص طرح جایگزین آن نیز بر اساس مطالعات انجام شده، به تیم های کارشناسی محول شد. اکنون پس از چند هفته کار فشرده مشترک، آنچه نهایتا مورد توافق شهرداری، پلیس راهور، وزارت کشور و استانداری تهران نهاده شد و از تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گذشت، به توضیح زیر است:

جزییات جایگزین طرح زوج و فرد، تردد 20 روز رایگان در هر فصل

اجرای طرح جایگزین زوج یا فرد از ابتدای تابستان 1398 شروع خواهد شد و بر اساس آن، محدوده حلقه دوم (زوج یا فرد سابق) به نام محدوده کنترل آلودگی هوا شناخته می گردد. در طراحی مدل جایگزین طرح زوج یا فرد، کوشش شده است که شرایط برای عموم شهروندان عادلانه تر گردد و تأثیر بیشتری بر کاهش آلودگی هوا و کنترل ترافیک شهر داشته باشد، شرایط تردد برای عموم مردم در حد برطرف احتیاجشان تسهیل گردد، رضایتمندی شهروندان افزایش یابد و همچنین در شرایط خطیر فعلی، شرایط مالی جامعه نیز لحاظ گردد.

در امسال، خودروهای دارای پلاک فرد در هر فصل سال حداکثر 26 روز و خودروهای پلاک زوج نیز حداکثر 39 روز مجاز به تردد بودند. بر اساس طرح جدید، تعداد روزهای مجاز هر خودروی پلاک تهران 80 روز در سال (در هر فصل 20 روز) خواهد بود و در مقابل، دیگر محدودیتی از بابت زوج یا فرد بودن پلاک و روز وجود ندارد و هر خودرویی در هر روزی که احتیاج داشت، می تواند از حق تردد خود استفاده کند. بدین ترتیب، دیگر چیزی به نام محدوده زوج یا فرد وجود ندارد و هرکس در طول فصل، 20 روز حق تردد مجاز و رایگان خواهد داشت و برای تردد مجاز بیش از آن، احتیاجمند پرداخت عوارض است. تعداد روزهای مجاز برای خودروهای با پلاک غیر تهران 15 روز در هر فصل خواهد بود.

همچنین با هدف تسهیل شرایط برای ترددهای ضروری شهروندان در محدوده دوم، شهرداری تهران در لایحه تقدیمی به شورای اسلامی شهر تهران، پیشنهاد نموده که نرخ عوارض برای روزهای مازاد بر 20 روز استحقاقی، به نصف نرخ عوارض طرح ترافیک کاهش یابد. نحوه محاسبه عوارض محدوده کنترل آلودگی هوا نیز همانند محدوده طرح ترافیک برحسب تردد در ساعات اوج یا غیر اوج و داشتن یا نداشتن معاینه فنی برتر محاسبه می گردد. این طرح (در محدوده کنترل آلودگی هوا) در روزهای پنجشنبه نیز از ساعت 6:30 تا 13 اجرا خواهد شد.

در این لایحه که در مراحل نهایی تصویب در شورای شهر قرار گرفته است، پیشنهاد شده است که میزان تخفیف خودروهای دارای معاینه فنی برتر نیز از 20 درصد به 25 درصد افزایش یابد، و همچنین برای اولین بار، برای ساکنان محدوده ها نیز تخفیف 50 درصدی پیشنهاد شده است که این تخفیف به ازای هر واحد مسکونی فقط به یک پلاک خودرو تعلق می گیرد.

به علاوه، مقرر شده است که برای پرداخت عوارض پرداخت نشده محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز برای شهروندان مهلت مشخص گردد و قبل از اعمال جریمه بابت تردد غیرمجاز به شهروندان اطلاع رسانی گردد تا در صورت شارژ بموقع حساب و پرداخت عوارض تردد، از جریمه خودداری گردد.

بر اساس این مصوبات، شهروندانی که در سال 97 برای طرح ترافیک در سایت تهران من ثبت نام نموده اند، احتیاج به ثبت نام جدید ندارند و فقط اگر ساکن محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) هستند، برای بهره مندی از امتیازات سکونت باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه نمایند که فراخوان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

آن دسته از دارندگان خودروها که تا کنون در سایت تهران من ثبت نام ننموده اند، صرفا با ثبت نام در سامانه و سپس افزایش اعتبار خود می توانند طبق همین الگو در محدوده طرح ترافیک و همچنین محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشند و اگر در موعد مقرر حساب خود را شارژ و عوارض خود را پرداخت نمایند، جریمه نخواهند شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 177

به "جزییات جایگزین طرح زوج و فرد، تردد 20 روز رایگان در هر فصل" امتیاز دهید

1 کاربر به "جزییات جایگزین طرح زوج و فرد، تردد 20 روز رایگان در هر فصل" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات جایگزین طرح زوج و فرد، تردد 20 روز رایگان در هر فصل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید