حراج دردناک دارایی ایرانیان به دست دولت

به گزارش دانشنامه آریایی، دولت که چیزی برای فروش و تامین منابع ریالی برای برطرف کردن نیازهای روزمره دولت پیدا نکرده است می خواهد کارخانه ها، زمین ها و املاک و خانه های درتملک بانک های دولتی را حراج کند.

حراج دردناک دارایی ایرانیان به دست دولت

به گزارش دانشنامه آریایی، صادق جنان صفت در پایگاه اطلاع رسانی ساعت 24 با بیان این نظر می نویسد: یک مقام وزارت اقتصاد می گوید حدود 15 هزار ملک مازاد در سامانه ثبت شده که 8 هزار ملک قابل واگذاری، حدود 5 هزار تا هم تخلیه است و حدود 7 هزار واحدهم متصرف و معارض دارد که قابلیت واگذاری ندارد. به گفته وزیر اقتصاد ارزش این اموال مازاد که درسامانه ثبت شده 17 هزار میلیارد تومان اموال است که آماده فروش و واگذاری است.

فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از سامانه اموال مازاد بانک ها که با حضور مدیران عامل بانک ها برگزار گشت، گفت: این اقدام، گامی برای آزادسازی منابع بانک ها برای اعطای تسهیلات به بخش تولید و ایجاد اشتغال بیشتر در اقتصاد است. به گفته وزیر اقتصاد بخشی از این اموال شامل هزار و 246 واحد کارخانه ای و بیش از 277 دامداری است که سرمایه گذاران براساس تخصص و تجربه خود می توانند آنها را خریداری کنند و یا مدیریت این واحدها به سرمایه گذاران واگذار شود. وزیر اقتصاد همچنین در جمع دانشنامه آریایی در پاسخ به سوالی درباره عرضه سهام 6 پالایشگاه در بورس اوراق بهادار گفت: مقدمات این کار انجام شده و منتظر دریافت استعلام از دستگاه های مربوطه هستیم و این کار بزودی انجام می شود. وی درباره مطالبات معوقه بانک ها نیز افزود: طبق اعلام بانک مرکزی، این عدد حدود 170 هزار میلیارد تومان است.

درباره آنچه وزیر اقتصاد گفته است چند نکته را یاد آور می شوم:

یکم - بدون تردید و بدون چون و چرا هر ریال از اموال یادشده متعلق به مردم ایران است چون این بانک ها درسال 1359 دولتی و ملی شدند. به این ترتیب است که دولت بدون هیچ نظر خواهی از شهروندان اموال آنها را به حراج می گذارد.

دوم- با توجه به استیصال دولت برای تامین منابع ریالی دراین روزهای داغ بی پولی مفرط دولت و نیاز مبرم و از سوی دیگر کسادی بازار و رکود فعالیت های اقتصادی، این املاک و ساختمان ها به ارزانترین قیمت داد و ستد خواهد شد. دراین شرایط تنها نهادهایی که پول نقد دارند می توانند خریدار باشند که بدون تردید مردم عادی و بنگاه های خصوصی نیستند.

سوم- اگر کشور در شرایط عادی بود و این حراج انجام می شد می توانستیم دایره خریداران را وسعت داده و با ورود سرمایه گذاران بین المللی این املاک و کارخانه ها ر ا به بالاترین قیمت فروخت. درغیاب رقابت و در شرایط استیصال این دارایی مردم به ثمن بخس فروخته خواهد شد.

چهارم- دردناک و رنج آور بودن این حراج جایی است که وزیر اقتصاد با خونسردی می گوید بانکه 170 هزار میلیارد تومان مطالبه معوقه دارند. یعنی اگر 10 درصداین مطالبات معوقه وصول می شد لازم نبود دراین شرایط استیصال املاک فروخته شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 697

به "حراج دردناک دارایی ایرانیان به دست دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج دردناک دارایی ایرانیان به دست دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید