حماسه ایران در دل تحریم ها و کرونا

به گزارش دانشنامه آریایی، کاردار سفارت ایران در لندن می گوید که تحریم ها آمریکا اجازه نداد تا اقلام و اشیای فرهنگی و تاریخی را از ایران برای نمایش در نمایشگاه حماسه ایران در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن منتقل نمایند اما با این وجود نمایشگاه با موفقیت برگزار شده و تا شهریور ماه برقرار است.

حماسه ایران در دل تحریم ها و کرونا

ایسنا: سید مهدی حسینی متین، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن در گفت وگو با ایسنا درباره برگزاری نمایشگاه عظیم آثار تاریخی و فرهنگی ایران در موزه ویکتوریا و آلبرت گفت: نمایشگاه عظیم آثار تاریخی و فرهنگی ایران (Epic Iran) که در محل موزه ویکتوریا و آلبرت لندن در حال برگزاری است، یکی از عظیم ترین نمایشگاه های فرهنگی ایران در خارج از کشور است. بیش از دو سال پیش نظر و پیشنهاد اولیه برگزاری آن از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن به مدیران موزه ویکتوریا داده شده که مورد استقبال آنها نهاده شد و در این مدت کوشش های مستمر از سوی برگزارنمایندکان این موزه انجام شد تا آثار، قطعات، اشیاء باستانی، فرهنگی و تاریخی کشورمان از سراسر دنیا برای نمایش در این نمایشگاه جمع آوری گردد.

وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را نمایش بعضی از زوایای پنهان تاریخ و فرهنگ تمدن ایران زمین به سایر ملل و علاقه مندان به امور فرهنگی و تاریخ ایران دانست و اضافه کرد: این نمایشگاه از هفته گذشته با حضور بنده و آقای هانت رییس موزه ویکتوریا و آلبرت به طور همزمان افتتاح شد. این نمایشگاه شامل ده قسمت است که به تاریخ و فرهنگ پنج هزار ساله ایران اختصاص دارد و 300 قطعه از سراسر دنیا از جمله از آمریکا و روسیه و بعضی کشورهای اروپایی و موزه بریتانیا در لندن و بعضی از افراد و ایرانیانی که دارای کلکسیونی از اشیاء ایرانی هستند اقلامی را برای نمایش به این نمایشگاه منتقل کردند از جمله خانواده ساری خانی که از بانیان این نمایشگاه است.

کاردار ایران در لندن گفت: این نمایشگاه میخواهد در این ده بخش تاریخ و فرهنگ ایران را در دوره های مختلف از جمله تاریخ باستان، دوره هخامنشی و پس از آن و دوره های اسلامی و معاصر به نمایش بگذارد، از این جهت بسیار منحصر به فرد است چون بعضی از اقلام برای اولین بار در معرض دید عموم قرار داده شده است و بعضی هم به دلیل اهمیت آنها به لحاظ فرهنگی و شناخت و مطالعه تاریخ و فرهنگ ایران و اثراتی که بر ساختار نظام بین اللمل گذاشته اند از اهمیت شایان توجهی برخوردار است، مثل منشور حقوق بین الملل(کوروش) که از موزه بریتانیا برای نمایش به امانت گرفته شده است.

متین همچنین اضافه کرد که این نمایشگاه از اهمیت زیادی برای کسانی که علاقه مند به مطالعه تاریخ و تمدن ایران هستند و نیز برای محققان و دانشجویان حایز اهمیت است و می توانند حضوری از این نمایشگاه بازدید نمایند.

وی گفت که این نمایشگاه تا شهریور ماه برقرار است.

کاردار ایران در لندن درباره موانع و مسائل بر سر برگزاری این نمایشگاه به ویژه تحریم های آمریکا توضیح داد: برای برگزار این نمایشگاه کوشش کردیم اقلامی را از داخل ایران منتقل کنیم که متاسفانه امکان آن فراهم نشد. دلیل آن هم تحریم های آمریکا بود که در خصوص بیمه این اشیا و اقلام مسائلی را ایجاد می کرد و در نهایت دست اندرکاران موزه ویکتوریا و آلبرت و ما نتوانستم بر این مشکل غلبه کنیم. بخشی از مشکل هم به خاطر شیوع بیماری کرونا بود که باعث شد نقل و انتقال بین ایران و انگلیس دچار مشکل گردد و نتوانیم هماهنگی های لازم را به این منظور به عمل آوریم.

متین استقبال از این نمایشگاه در چند روز گذشته را خوب توصیف کرد و گفت: حداقل تا دو ماه آینده بلیط بازدید از این نمایشگاه به فروخته شده است؛ یک دلیل آن این است که در یک سال گذشته نمایشگاهی در لندن برگزار نشده و دیگر اینکه این نمایشگاه یکی از منحصر به فردترین نمایشگاه هایی است که به تاریخ و تمدن ایران از قدیمی ترین تمدن های دنیا می پردازد و از مهم ترین بخش های نمایشگاهی در نمایشگاه ویکتوریا و آلبرت نیز محسوب می گردد. در 10 سال گذشته نمایشگاهی از این دست در انگلیس نداشتیم. آخرین نمایشگاه، نمایشگاه امپراطوری فراموش شده در موزه بریتانیا در 1387 (2007) بود. اما نمایشگاه اهمیت زیادی دارد چون بعضی آثار برای اولین بار نمایش داده می گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1797

به "حماسه ایران در دل تحریم ها و کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حماسه ایران در دل تحریم ها و کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید