خبرنگاران بیایید آدینه غریبان متفاوتی رقم بزنیم

به گزارش دانشنامه آریایی، کرمانشاه- خبرنگاران- یاد عزیزانی که بارسفر بسته اند در هر زمان و مکان با نثار یک فاتحه و طلب مغفرت میسر است و در شرایطی که یک ویروس ناخوانده برهمه ابعاد زندگی سایه افکنده ازدحام در آرامستان ها در روزهای پایانی سال تنها یک تهدید برای جان دیگران است.

خبرنگاران بیایید آدینه غریبان متفاوتی رقم بزنیم

آخرین پنجشنبه سال در پیش است و سالها است که مردم ایران در چنین روزی با حضور در آرامستان های شهر خود، یادی از عزیزان سفر نموده می نمایند و سنت زیارت اهل قبور را به جا می آورند.

به پا داشتن این آیین آن هم در کرمانشاهی که برای رفتگان ارزش و حرمت بالایی قائل است راهی برای تکرار دوباره خاطرات، همدردی با بازماندگان و زنده نگه داشتن یاد عزیزانی است که دیگر در بین ما نیستند.

این آیین که از آن به عنوان یک پدیده اجتماعی یاد می گردد هرساله با تجمع بیشتری در باغ فردوس کرمانشاه و دیگر مزارستان های استان برگزار می گردد و این مکان ها، میزبان بسیاری از هم استانی ها حتی از دیگر شهرستان ها و روستاهای اطراف کرمانشاه می گردد.

اما امسال که شیوع ویروس کرونا بر همه ابعاد زندگی ما سایه افکنده برپایی این سنت دیرینه در آدینه غریبان و آدینه آخر سال به تهدیدی عظیم برای جان شهروندان تبدیل شده است.

این ازدحام با تکمیل باغ فردوس و احداث آرامستان جدید که از آن به بهشت زهرا و یا قبرستان بریموندی یاد می گردد دوچندان شده، فروش و پیش فروش در باغ فردوس کرمانشاه با مساحت 46 هکتاری از ابتدای امسال، بنا به پیشنهاد سازمان آرامستان ها به شورای اسلامی شهر ممنوع شد و دفن اموات و پیش فروش قبور تنها در سازمان بهشت زهرا (س) کرمانشاه امکان پذیر است.

به دنبال اعلام کمیته کشوری غلبه بر کرونا مبنی بر شیوع این ویروس در دو هفته پیش رو در ایران، بدیهی است که زیارت اهل قبور در پنجشنبه های آخر سال در هر 2 آرامستان با چه تجمع بالایی روبه رو خواهد شد که اگر این حضور به حداقل نرسد ضررهای بهداشتی بالایی متوجه جان زائران اهل قبور خواهد شد.

ولی آنچه که اهمیت بیشتری برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس دارد حضور حداقلی است و یکی از راه های پیشگیری، ماندن در منزل و پرهیز از حضور در تجمعات است.

از دیدگاه کارشناسان مذهبی، روایتی برای حضور بر مزار درگذشتگان در پنجشنبه های آخرسال وجود ندارد و یاد رفتگان با نثار فاتحه ای برای آنان در هر زمان و مکان میسر است و تجمع در شرایطی که زمینه ساز خطر برای دیگران گردد از نظر اخلاقی و شرعی پذیرفتنی نیست.

از سوی دیگر لغو مراسم پنجشنبه و آدینه آخر سال در بقاع متبرکه استان که دارای آرامستان هستند، از سوی اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه اقدام پسندیده ای است که براساس مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا در استان و به جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و اهمیت حفظ سلامت مردم، اعلام شده است.

علاوه براینکه توصیه می گردد مردم از حضور در آرامستان در این روزها بکاهند شایسته است اقداماتی در دستور کار شهرداری قرار گیرد که ضدعفونی کردن آرامستان از آن جمله است.

پیشنهاد می گردد در ابتدای ورودی آرامستان ها، اکیپ های مجهز تست گیری مستقر شوند و محدودیت ورود سنی اعمال گردد و اکیپ های ضدعفونی و پاکسازی به صورت مستمر در محوطه حاضر باشند.

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تا عصر یکشنبه 18 اسفند ماه 91 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که تا به امروز آزمایش کرونا 33 نفر از آنان مثبت اعلام شده است و سه نفر از مبتلایان نیز جان خود را از دست دادند.

از ابتدای شناسایی ویروس کرونای جدید در کشور تا ظهر یکشنبه 18 اسفند 6 هزار و 566 نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند و در مجموع 194 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت نموده و 2 هزار و 134 مورد از ابتدا تا به امروز بهبود یافته اند.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در ووهان واقع در استان هوبی چین پدیدار شد و تا به امروز به حدود 50 کشور از جمله آمریکا، فرانسه، استرالیا، تایلند، مالزی، کره جنوبی، ژاپن، کانادا، سوئد، اسپانیا و امارات گسترش یافته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 972

به "خبرنگاران بیایید آدینه غریبان متفاوتی رقم بزنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بیایید آدینه غریبان متفاوتی رقم بزنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید