خبرنگاران تعهد میزان بار انتقالی از شهرک صنعتی زنجان به خط آهن سراسری عملیاتی می شود

به گزارش دانشنامه آریایی، زنجان - خبرنگاران - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: اتصال خط ریلی شهرک صنعتی شماره زنجان به خط آهن سراسری، طرح تقاضامحور بوده و تضمین و تعهد میزان باری که در سال 93 از سوی واحدهای این شهرک نسبت به انتقال به خط آهن داده شده، عملیاتی می شود.

خبرنگاران تعهد میزان بار انتقالی از شهرک صنعتی زنجان به خط آهن سراسری عملیاتی می شود

ناصر فغفوری روز دوشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان زنجان اضافه نمود: اکنون میزان انتقال بار، خیلی بیشتر و بهتر از زمان انجام تعهد شده و این ضمانت برای انتقال بار و توجیه پذیر بودن تکمیل طرح وجود دارد.

وی گفت: با توجه به پیشرفت مطلوب پروژه، این امکان وجود دارد که راه آهن شمال غرب و شرکت شهرک های صنعتی استان برنامه عملیاتی و دارای زمانبندی برای تکمیل آن ارائه دهند تا مراحل جذب اعتبار و سرمایه گذاری در آن طریق راه آهن کشور، پیگیری شود.

فغفوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان توسط اتاق بازرگانی، تدوین و به تصویب رسیده است.

وی با بیان اینکه سیاست در اعزام و پذیرش هیات های تجاری، تنوع بخشی به محصولات و کشورهای مقصد صادراتی است، اضافه نمود: محصول صادراتی و وارداتی برای هر کشور به صورت جداگانه در این سند، معین شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در خصوص برگزاری نمایشگاه ها گفت: نمایشگاه ها 2 نوع عمومی و اختصاصی است.

وی گفت: نمایشگاه های عمومی همراه با فروش محصولات بوده و برگزاری آن در کارگروه تنظیم بازار استان مصوب می شود که برگزاری این نمایشگاه ها سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت برگزاری برنامه های تجمعی، لغو شد.

فغفوری اظهار داشت: تقویم برگزاری نمایشگاه های تخصصی آماده است که در صورت تصویب در ستاد کرونا استان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار می شود.

وی اضافه نمود: در این نمایشگاه ها فقط به افراد معین که کارت ورود داشته باشند، اجازه ورود و بازدید داده می شود اما این نمایشگاه ها در صورتی که شرایط استان در خصوص بیماری کرونا مساعد باشد، برگزار می شوند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان نیز گفت: نقشه راه تجارت خارجی این استان با 6 ماه کار کارشناسی و دریافت نظرات بخش های مختلف تدوین و در کارگروه توسعه صادرات استان به تصویب رسیده است.

علی یگانه فرد با اشاره به نقشه راه تجارت خارجی، ابلاغی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: بیش از 80 درصد نقشه راه استان منطبق با این نقشه بود که بقیه موارد ابلاغی را نیز در نقشه راه استان، اِعمال کردیم.

وی اظهار داشت: در نقشه راه ابلاغی به اکوتوریسم (طبیعت گردی) اشاره شده بود که این بخش نیز به نقشه راه استان اضافه شد.

تکمیل خط اتصال شهرک صنعتی به خط آهن بیش از 50 میلیارد تومان هزینه می خواهد

مدیرکل راه آهن منطقه شمال غرب کشور نیز گفت: انجام عملیات روسازی و تکمیل خط اتصال شهرک صنعتی شماره یک زنجان به خط آهن سراسری نیازمند بیش از 50 میلیارد تومان سرمایه گذاری است.

علی خدایی گفت: مصوبه ای در دهه 80 شکل گرفته و تفاهنامه ای بین راه آهن و شرکت شهرک های صنعتی به امضا رسیده که خط ریلی شهرک صنعتی شماره یک زنجان به ایستگاه راه آهن خرم پی متصل شود.

وی اظهار داشت: این راستا دارای هفت کیلومتر خط عادی و سه کیلومتر خط ریلی در داخل محدوده شهرک صنعتی است.

خدایی اضافه نمود: طبق این تفاهمنامه مقرر بوده که زیرسازی توسط شرکت شهرک های صنعتی و روسازی توسط راه آهن انجام شود اما زیرسازی تمام نشده و 2 پل اصلی مانده که هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

مدیرکل راه آهن منطقه شمال غرب کشور گفت: تعهد انتقال بار از واحدهای شهرک صنعتی باید محقق شود و شرکت های بزرگ نیز تعهد انتقال بار داشته باشند تا این موضوع به شرکت راه آهن کشور ارائه شود و آن ها نیز برای این حجم از سرمایه گذاری ترغیب شوند.

وی شرح داد: باید مشوق و محرک لازم برای رغبت سرمایه گذاری شرکت راه آهن در تکمیل این طرح، ایجاد شود.

زیرسازی خط آهن شهرک صنعتی 90 درصد پیشرفت دارد

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان نیز با بیان اینکه یک میلیارد تومان از سال 82 تا 85 برای این پروژه هزینه شده و سپس متوقف شده است، گفت: با فعالیت مجدد پروژه از سال 97 تا کنون نیز 3.5 میلیارد تومان هزینه شده و اکنون 90 درصد عملیات زیرسازی اجرا شده است.

ایرج احمدی گفت: 2 پل و دیوار حائل مانده که سال جاری عملیاتی می شود.

وی اظهار داشت: در سال جاری 3.5 میلیارد از محل بودجه استانی در نظر گرفته شده و مابقی نیز توسط شرکت شهرک های صنعتی تامین می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1259

به "خبرنگاران تعهد میزان بار انتقالی از شهرک صنعتی زنجان به خط آهن سراسری عملیاتی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تعهد میزان بار انتقالی از شهرک صنعتی زنجان به خط آهن سراسری عملیاتی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید