خبرنگاران شناسایی 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع در سطح شهر تهران

به گزارش دانشنامه آریایی، تهران- خبرنگاران- عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران از شناسایی 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع در سطح شهر تهران خبر داد.

خبرنگاران شناسایی 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع در سطح شهر تهران

به گزارش خبرنگاران زهرا نژادبهرام روز یکشنبه در جریان دویست و پنجاهمین جلسه شورای شهر تهران با ارائه نطق پیش از دستور، به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان افزود: روز 5 آذر ماه مصادف با 25 نوامبر از سوی سازمان ملل متحد، روز منع خشونت علیه زنان نام گذاری شده است و هدف از این اقدام آن بود تا افکار عمومی جهان بیش از پیش به نفی خشونت علیه زنان سوق یابد و همه ساله توجه دولت ها و مردم جهان، به این موضوع بسیار مهم معطوف شود.

وی گفت: خشونت علیه زنان یکی از فراگیرترین موارد نقض حقوق بشر در جهانی امروز است که همه کشورها، اعم از پیشرفته و در حال توسعه بدان مبتلا هستند.

نژاد بهرام، با بیان اینکه خشونت علیه زنان در جوامع مختلف به اشکال گوناگون رخ می دهد، افزود: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در هر 18 ثانیه یک زن مورد حمله یا بدرفتاری قرار می گیرد؛ برخی آمارها حکایت از آن دارد که در سراسر جهان از هر سه زن یک زن در طول عمر خود خشونت جنسی و جسمی را از کسی که می شناسد، دوست دارد و به وی اعتماد دارد، تجربه کرده است.

عضو شورای تهران ادامه داد: نکته قابل توجه آنکه در این زمینه میان کشورهای به اصطلاح توسعه یافته و در حال توسعه، تفاوت چندانی مشاهده نمی شود.

وی افزود: با وجود این که در بیشتر کشورهای جهان قوانین منع خشونت به تصویب رسیده است اما آمارها حاکی از آن است که 35 درصد زنان خشونت را تجربه کرده اند، متاسفانه این رقم در برخی کشورها به 70 درصد نیز می رسد.

وی ادامه داد: رقم معنادار خشونت علیه زنان، مخصوصا در کشورهای پیشرفته، گویای آن است که پدیده خشونت به شکل سیستماتیک و در قالب یک الگوی مسلط در تمام جهان وجود دارد و فعالیت جنبشها و تحرکات زنان در کشورهای غربی مبنی بر پیشگیری از وقوع خشونت علیه آنان در قالب های گوناگون حکایت از این مهم دارد.

نژاد بهرام در ادامه نطق خود گفت: این الگو صرفا به دلیل باورهای مذهبی و یا سنتی نیست، بلکه تحت تاثیر آموزش هایی است که به صورت جهان شمول علیه زنان از گذشته تا به امروز وجود داشته و دارد و از نسلی به نسلی دیگر منتقل می شود.

به گفته وی، هر چند آمار دقیقی در خصوص میزان واقعی خشونت علیه زنان در ایران وجود ندارد و تعداد زنانی که به خود جرات شکایت علیه خشونت خانگی را می دهند، چندان قابل ملاحظه نیست، اما برخی اظهار نظرات مسئولین، نشان از آن دارد که آمار خشونت علیه زنان در ایران بخصوص در ایام کرونا، فرایند افزایشی داشته است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: قتل های به اصطلاح ناموسی که در یک سال اخیر در جامعه ما به وقوع پیوست زنگ خطر را به صدا در آورده و این نکته را به ما یادآوری می کند که باید پدیده خشونت علیه زنان را جدی گرفته و تدابیر ویژه ای برای حل آن اندیشیده شود.

وی با بیان اینکه در جهان سازوکارهای متفاوتی برای مقابله با این پدیده اتخاذ شده است، افزود: اصلاح و وضع قوانین حمایت گرایانه برای زنان در سراسر جهان یکی از این اقدامات است که نقشی تعیین کننده نه تنها در کاهش خشونت علیه زنان، بلکه در تربیت و تغییر رفتارهای اجتماعی دارد.

وی گفت: قوانین مترقی گرچه به خودی خود و در کوتاه مدت قادر به ایجاد امنیت کافی برای زنان نیست، اما شرط لازم برای حصول امنیت به شمار می رود و متأسفانه در ایران بسترهای قانونی لازم برای مقابله با پدیده خشونت فراهم نشده است.

نژاد بهرام تاکید کرد: در بسیاری از کشورها، نهادهای مختلف فعال در حوزه زنان و سازمان های مردم نهاد مرتبط، در این زمینه با دولت همکاری می کنند اما در جامعه ما به علل مختلف، چنین سازمان هائی یا شکل نگرفته و یا در صورت وجود، توان لازم برای کنشگری و اقدام اثرگذار را ندارند؛ ضمن آنکه، زیرساخت های پشتیبانی از زنان قربانی انواع خشونت، در جامعه ما فراهم نیست.

وی افزود: در بسیاری از جوامع پناهگاه هایی برای حمایت از زنان قربانی خشونت ایجاد شده و زنان می توانند در صورت لزوم به این اماکن پناه ببرند، همچنین پلیس به شدت در خصوص مسأله خشونت های خانگی حساس است.

به گفته این عضو شورا، متاسفانه زنان قربانی خشونت در ایران از چنین امکاناتی برخوردار نیستند و در بسیاری از موارد به دلیل عدم حمایت های قانونی، بسیاری از ایشان مجبور به تحمل خشونت های خانگی هستند.

وی در ادامه گفت که بسیاری از زنان و مردان در ایران، آموزش کافی در خصوص مواجهه با خشونت را ندیده اند و بسیاری از مصادیق خشونت های خانگی، جنسی و روانی در فرهنگ ایرانی تعریف شده نیست.

وی بیان نمود: بحران های فراگیر اجتماعی، عدم منابع کافی برای اطلاع رسانی عمومی از طریق رسانه ها در خصوص مسأله خشونت، ناکارآمدی قوانین، سختگیری دولت در خصوص فعالیت سازمان های غیردولتی، در اولویت نبودن زنان قربانی خشونت، به همراه بسیاری از عوامل دیگر، موجب شده تا مبحث کاهش خشونت علیه زنان در ایران نتواند به اندازه کافی مورد توجه قرار گیرد و زمینه تدوین قوانین حمایتی را فراهم سازد. وقایع دردناک از اسید پاشی در شهر اصفهان، کشته شدن رومینا در یکی از شهر های شاقتصادی بهدست پدرش و ...موضوعات فراموش شدنی نیستند.

وی با بیان اینکه اصلاح دیدگاه و نگرش و افزایش سطح آگاهی نسبت به حقوق افراد، برای مردم عادی تا مدیران سطوح مختلف نظام و قانونگذاران نیاز مبرم کشور است، گفت: متأسفانه جنسیت غالب ساختارهای مدیریتی و تصمیم گیری حاکم بر جامعه ما مذکر تعریف شده است و ماحصل این ساختار، موجب شده زنان در عرصه اجتماع، سیاست، اقتصاد و خانواده از کمترین حاشیه امنیتی برخوردار باشند و به انحاء گوناگون مورد خشونت قرار گیرند.

نژاد بهرام خاطر نشان کرد: در سال جاری بر اساس رنکینگ موسسه بین المللی لگاتوم، رتبه ایران با دو پله سقوط به 119 در بین 167 کشور جهان رسیده است و شاخص های لگاتوم به ما می گوید مرفه ترین کشورها آنهایی نیستند که تولید ناخالص داخلی بالایی دارند، بلکه کشورهایی هستند که شهفرایندانشان شاد، سالم و آزاد هستند؛ شهفرایندانی که احساس رضایت از زندگی و خوشبختی دارند.

وی افزود: بی تردید زنان به عنوان مادران شاد، همسران با نشاط، دختران پیروز در این رنکینگ نقش مهمی ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، با شعار برنامه ریزی انسان محورانه و عدالت محور وارد عرصه مدیریتی پایتخت شدند، گفت: هرچند من به عنوان یکی از اعضای این شورا، دغدغه تمامی شهفرایندان اعم از بچه ها، سالمندان، معلولان را دارم، اما امروز به مناسبت یاد شده، تمرکز سخنانم روی مسائل زنان است، چرا که بر این باورم زمین را زنان با عشق، با مادرانگی و با فرزندان نجات خواهند داد.

وی با بیان اینکه امروز روز جهانی منع خشونت علیه زنان است و مدیریت شهری نیز به سهم خود باید در این خصوص پاسخگو باشد، گفت: باید پاسخ دهیم که تا چه اندازه از ظرفیت های مدیریت شهری تهران از قبیل فرهنگسراها، سرای محلات، بیلبردهای شهری و تبلیغات محیطی در راستای فرهنگ سازی برای رفع انواع خشونت علیه زنان بهره برده ایم؟

باید پاسخ دهیم تا چه اندازه در سطح اجتماع توانسته ایم احساس امنیت را برای زنانمان به ارمغان آوریم؟

باید پاسخگو باشیم که تا چه اندازه رنگ و بوی شهرمان مناسب با ذائقه زنانه است؟

باید پاسخگو باشیم تا چه حد وفادار به اعطای پست های مدیریتی به زنان بوده ایم؟

دراین جا پوزش می طلبم از همه خواهران شهفرایندم که نتوانسته ایم انچه شایسته آنان است به عرصه عمل برسانیم.

نژاد بهرام ادامه داد: دراین جا پوزش می خواهم از برادرانم که نتوانستیم در خصوص فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در نفی خشونت علیه زنان بایسته ها را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه گام هایی بلند برای رسیدن به وضع مطلوب وجود دارد، گفت: شناسایی و رفع 143 نقطه جرم خیز و فضای بی دفاع شهری در منطقه 10 با هدف ارتقاء کیفیت فضاها و عرصه های شهری به منظور افزایش حضور زنان در شهر و تقویت احساس امنیت آنان، شناسایی 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع شناسایی شده در سطح شهر تهران از جمله اقدامات در سه سال گذشته بود.

نژاد بهرام افزود: از مجموع 1800 نقطه، حدود 1300 نقطه بی دفاع توسط شهرداران مناطق 22 گانه رفع شده است.

وی، حمایت از فعالیت اقتصادی بانوان در قالب طرح های چون سامان دهی دستفروشان در ایام کرونا، معرفی زنان متقاضی کار به کارفرمایان مورد تأیید، پشتیبانی از زنان سرپرست خانوار در قالب بسته های حمایتی، بسترسازی حضور پررنگ زنان سرپرست خانوار در مراکز رشد و کوثر ذیل شهرداری تهران با هدف ایجاد امنیت اقتصادی و حمایت از کارآفرینی زنان بخشی را از دیگر فعالیت ها برشمرد.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: مناسب سازی و بهسازی فضاهای عمومی شهر اعم از معابر، ایستگاهها و بوستان ها که گروههای مختلفی را همزمان پوشش می دهد و بستری برای حرکت امن زنان در جهت کاهش آسیب های فیزیکی احتاقتصادی به زنان باردار، مادران کودک در اغوش گرفته، به مادران کالسکه به دست، از دیگر اقدامات است.

وی، پیگیری تدوین دستورالعمل ارتقای امنیت اجتماعی زنان ازطریق رفع فضاهای بی دفاع شهری که در مرحله ابلاغ به مناطق جهت اقدام است، را از تلاش ها در این دوره بیان نمود.

نژاد بهرام، در ادامه سخنان خود، ایجاد گرم خانه های اختصاصی برای زنان در دو نقطه آسیب پذیر شهر تهران که بستری از بهبود را برای در پناه دریافت زنان در معرض آسیب ایجاد کرده است را هم از اقدامات سه سال گذشته برشمرد.

وی گفت: یادآور میشوم درطول کمتر از یکسال باقی مانده با همراهی سایر اعضای شورای اسلامی شهر تهران تلاش خواهیم کرد اقدامات آغاز شده در جهت تقویت احساس امنیت شهفرایندان از طریق رفع فضاهای بی دفاع شهری، بهسازی و مناسب سازی فضاهای عمومی اعم از معابر و حمل ونقل عمومی، پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی بانوان در مراکز رشد و کوثر را به خاتمه مطلوب برسانیم.

نژاد بهرام ادامه داد: همچنین با توجه به ضرورت حضور و نقش آفرینی همه دستگاهها وارگان های مرتبط در راستای ارتقای امنیت اجتماعی، لازم است همکاری گسترده میان شهر داری و سازمان بهزیستی جهت ایجاد فرصت های لازم برای اطلاع رسانی جهت نفی خشونت علیه زنان تا پایان سال در قالب بسته های نوشتاری و تصویری فراهم شود و همچنین خانه های امن برای زنان خشونت دیده با دراختیار گذاشتن امکانات لازم برای تشکلهای تخصصی این حوزه و سازمان بهزیستی بسترسازی شود.

وی گفت: به عنوان یک زن که همدرد شما خواهرانم در شهر است تعهد می کنم همه تلاشم را برای تحقق شهر ایمن به کار گیرم.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1468

به "خبرنگاران شناسایی 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع در سطح شهر تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شناسایی 1800 نقطه جرم خیز و بی دفاع در سطح شهر تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید