خبرنگاران مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا:بولتون تمایل ترامپ برای ملاقات با ایران را خراب کرد

به گزارش دانشنامه آریایی، نیویورک- خبرنگاران- دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا با بیان اینکه بولتون از هر نوع دیپلماسی درباره ایران بیزار است، گفت او مانع مذاکره با متحدان درباره اصلاح برجام شد و تمایل ترامپ برای ملاقات با رهبران ایران را خراب کرد.

خبرنگاران مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا:بولتون تمایل ترامپ برای ملاقات با ایران را خراب کرد

مارک فیتزپاتریک روز چهارشنبه در تارنمای موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک یادداشتی را درباره موضوع ایران که در کتاب اتاق اتفاق جان بولتون مشاور اخراجی امنیت ملی کاخ سفید اشاره شده است، منتشر کرد.

وی در این یادداشت نوشت: ما از پیش می دانستیم که جان بولتون نسبت به ایران وسواس دارد و معتقد است که تنها بمباران و تغییر رژیم می تواند تهدید اتمی آن را متوقف کند. خواندن کتابش مرا به این واقعیت رساند که چقدر این مساله عمیق و مضطرب کننده بوده است.

دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور منع اشاعه، اضافه نمود: بولتون از هر نوع دیپلماسی حتی با متحدان در خصوص ایران بیزار است. او به طور خلاصه مذاکرات با شرکای اروپایی در خصوص چگونگی اصلاح برجام را در صندوقی نهاد و تمایل ترامپ برای ملاقات با رهبران ایران را خراب کرد.

فیتزپاتریک ادامه داد: با توجه به همه گام های اشتباه رئیس جمهوری که بولتون در نیم قرن گذشته شاهد آن بوده است، برای او باورکردنی نیست بگوید جرقه نزدن یک درگیری با ایران، غیرعقلانی ترین کاری است که تا به حال در خصوص هر رئیس جمهوری شاهد بوده ام.

وی اضافه نمود: تقریبا بولتون به هرجا نگاه نموده، یک شبح ایرانی را دیده است. چه اینکه مساله روز چین، سوریه یا افغانستان بوده باشد. نگرانی اصلی برای بولتون همیشه ایران بود.

مدیر برنامه عدم اشاعه و سیاست های هسته ای موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، اظهار کرد: چرا بولتون فکرکرد برنامه هسته ای ایران مساله ای با اولویت نخست در افغانستان بود؟ شاید برای اینکه او می خواست پایگاه های آمریکا را در آنجا برای حمله به ایران نگهدارد.

فیتزپاتریک یادآور شد: بسیاری از 755 بار اشاره بولتون به ایران، ادعاهایی دروغین یا اثبات ناپذیرند. ادعاهایی درباره نقض توافق هسته ای، درباره فعالیت ایران در سلاح شیمیایی و بیولوژیکی، درباره تامین اقتصادی کره شاقتصادی به منظور انتقال یک راکتور و ارسال تجهیزات سلاح شیمیایی به سوریه و مانند آنها.

وی همسو با بولتون، کره شاقتصادی، سوریه و ایران را بازیگران بد خواند که همکاری آنها دلیلی دارد اما گفت: دخالت فاجعه بار در عراق به خاطر ادعای دروغین سلاح کشتارجمعی باید درباره فرضیه های حمایت ناپذیر به ما درس بدهد.

این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا اضافه نمود: از آنجایی که بولتون هرگز فاجعه بار بودن حمله به عراق را تصدیق ننموده و نسبت به نقش خود در آن ابراز ندامت نداشته است، شگفت آور نیست که او هرگز درباره جهش برای نتیجه گیری درسی نیاموزد.

فیتزپاتریک با بیان اینکه ایران تهدید نخست آمریکا نیست، اظهار کرد: ایران یک قدرت متوسط مشکل دار در محدوده خاورمیانه است. ایران تهدیدی را متوجه سرزمین آمریکا نمی کند. تهدید آن می تواند به وسیله دیپلماسی و بازدارندگی محاط گردد.

وی یادآور شد: خوبی آن این است که او سوء رفتارهای جنایی ترامپ را در معرض دید قرار داد. اجازه دهید تشکر کنیم که آقای تغییر رژیم اکنون یک شهروند عادی است و گوش شنوایی در کاخ سفید ندارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 9 شهریور 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1228

به "خبرنگاران مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا:بولتون تمایل ترامپ برای ملاقات با ایران را خراب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا:بولتون تمایل ترامپ برای ملاقات با ایران را خراب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید