دلیل عدم حضور ایران در اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی از نگاه مراکش

به گزارش دانشنامه آریایی، رئیس مجلس مراکش مدعی شد که غیبت ایران در چهاردهمین نشست بین المجالس اتحادیه اسلامی به دلیل عدم احترام و پایبندی این کشور به بعضی شروط است.

دلیل عدم حضور ایران در اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی از نگاه مراکش

به گزارش دانشنامه آریایی به نقل از روزنامه مراکشی هسبریس، عدم حضور هیأت جمهوری اسلامی ایران در چهاردهمین دوره اجلاس اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حرف و حدیث های زیادی در محافل رسمی به دنبال داشت. حبیب المالکی، رئیس مجلس مراکش در یک نشست خبری در شهر رباط پایتخت این کشور در این رابطه مدعی شد که دلیل حضور نیافتن هیأت ایرانی در نشست اتحادیه بین المجالس در رباط عدم احترام و پایبندی این کشور به بعضی شروط و قوانین است.

وی اضافه کرد: زمانی که یک نشست بین المللی چند جانبه برگزار می گردد، کشور میزبان قوانینی را وضع می نماید که باید به آنها احترام گذاشته گردد.

المالکی که ریاست اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را نیز برعهده دارد در ادامه گفت: کشور مراکش رئیس اتحادیه مجالس نیست بلکه دبیرخانه عمومی اتحادیه مجالس مسئولیت دعوت از هیأت و کشورهای عضو را برعهده دارد.

رئیس مجلس مراکش گفت که این کشور پیغام هایی در رابطه با مسائلی که باید به آنها احترام گذاشته گردد به دبیرخانه عمومی اتحادیه مجالس ارسال نموده و اعلام نموده است که پذیرش هیأتی که 30 و یا 40 نفر را شامل می گردد امری سخت است.

در این راستا بعضی منابع خبری پیش از این مدعی شدند که مقامات مراکشی به دلایل امنیتی از ورود هیأت ایرانی در فرودگاه محمد الخامس در منطقه البیضا در این کشور ممانعت نموده است.

بر اساس این گزارش، کشور ترکیه از غیاب هیأت 42 نفره ایرانی در کنفرانس بین المجالس رباط که در رأس آنها علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران واقع شده است ابراز تأسف کرد.

همچنین محمد قریشی نیاس، رئیس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی اعلام نمود که غیبت هیأت ایرانی در کنفرانس این دوره در پایتخت مراکش خارج از اراده آنها (ایران) بود.

چهاردهمین دوره اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی 11 تا 14 مارس با حضور بعضی رؤسا و مسئولان مجلسی کشورهای عربی و اسلامی در شهر رباط پایتخت مراکش برگزار گردید.

به گزارش دانشنامه آریایی، کشور مراکش پیش از این با طرح ادعای حمایت جمهوری اسلامی ایران از جبهه پولیساریو روابط دیپلماتیک خود با تهران را قطع کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 208

به "دلیل عدم حضور ایران در اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی از نگاه مراکش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل عدم حضور ایران در اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی از نگاه مراکش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید