راهنمای مقابله با ویروس کرونا در محیط های موزه ای تدوین شد

به گزارش دانشنامه آریایی، پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری راهنمای مقابله با ویروس کرونا در محیط های موزه ای را با هدف ارائه توصیه های کارساز برای موزه های کوچک و عظیم و مجموعه های تاریخی تدوین کرد.

راهنمای مقابله با ویروس کرونا در محیط های موزه ای تدوین شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، رضا رحمانی رئیس پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی فرهنگی امروز یکشنبه 28 اردیبهشت 99 با اعلام این خبر گفت: همزمان با شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا، تبعات اجتماعی و مالی ناشی از این ویروس یک به یک کشورهای دنیا را دربرگرفته و منجر به رکود چرخه کسب وکار در بخش های مختلف از جمله بخش های خدماتی، صنعتی و گردشگری شده است.

او توضیح داد: موزه ها نیز در این شرایط مستثنی نبوده و با تعطیلی موزه ها در کشورهای مختلف دنیا، زیان های مالی عظیم بر این مجموعه ها تحمیل شده است.

رحمانی گفت: در شرایط قرنطینه و تعطیلی موزه ها، دغدغه های زیادی برای موزه داران در مورد نحوه مقابله با این بیماری همه گیر در ابعاد مختلف در محیط های موزه ای از جمله سلامت کارکنان، حفاظت از آثار تاریخی مجموعه (در مخزن و یا نمایشگاه) در مقابل عوامل آسیب رسان مختلف و همچنین سیاست های پاک سازی و ضدعفونی در محیط هایی که آثار در آن ها نگهداری می گردد، وجود دارد.

رئیس پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی فرهنگی گفت: این پژوهشکده بر آن شده تا دستورالعملی برای مقابله با ویروس کرونا در شرایط کنونی برای موزه داران تدوین کند.

او هدف از این دستورالعمل را ارائه توصیه هایی دانست که می تواند برای موزه های کوچک و عظیم و مجموعه های تاریخی کارساز باشد.

رحمانی گفت: با توجه به این که موزه ها و مراکز تاریخی فرهنگی علاوه بر بخش نمایشگاهی دارای بخش های اداری نیز هستند، لذا در این دستورالعمل مروری خواهیم داشت بر مبحث بهداشت در محیط های اداری که بر گرفته از پروتکل های ارائه شده توسط معاونت بهداشت، مرکز سلامت محیط و کار و سازمان دنیای بهداشت است.

به گفته او این دستورالعمل طبق آخرین توصیه های سازمان دنیای بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه داران آمریکا و ... تهیه و تدوین شده است.

رئیس پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی فرهنگی اضافه کرد: پروتکل یاد شده توسط نسرین نوحی باباجان، سمیه کاظمی، سحر نوحی، ماندانا طیبی، فاطمه حاجیان، پرستو عرفان منش، کارشناسان پژوهشکده حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی تهیه شده و با توجه به این امر که دستورالعمل های مقابله با کووید 19 به صورت مستمر بر اساس یافته های جدید به روز می شوند لذا همیشه باید به روزترین دستورالعمل های ارائه شده توسط سازمان دنیای بهداشت، وزارت بهداشت و غیره مورد توجه قرار گیرد.

او تأکید کرد: این دستورالعمل در محیط های موزه ای، اماکن و مجموعه های تاریخی، گالری ها و کتابخانه ها قابل استفاده است.

رحمانی توضیح داد: دامنه کاربرد، مواد گندزدا، بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه های خود مراقبتی کارکنان، رعایت بهداشت در محیط کار، اعمال سیاست هایی برای فاصله گذاری اجتماعی در محیط کار، اعمال سیاست هایی برای شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاک سازی و گندزدایی مخازن و بخش های نمایشگاهی در موزه ها و... بخشی از عناوین مطرح شده در راهنمای مقابله با کرونا ویروس (COVID-19) در محیط های موزه ای است.

راهنمای مقابله با کرونا ویروس (COVID-19) در محیط های موزه ای در لینک https://b2n.ir/180220 (سایت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بخش اطلاعیه) قابل مشاهده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1141

به "راهنمای مقابله با ویروس کرونا در محیط های موزه ای تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای مقابله با ویروس کرونا در محیط های موزه ای تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید