روایت یک تولد در سایه کرونا

به گزارش دانشنامه آریایی، محمد حسنی کارگردان سینمای مستند که این روز ها مشغول ساخت مستندی با نام تولد با موضوع کروناست، به ارایه توضیحاتی درباره این مستند پرداخت.

روایت یک تولد در سایه کرونا

به گزارش گروه فرهنگی دانشنامه آریایی، محمد حسنی کارگردان سینمای مستند که این روز ها مشغول ساخت مستندی با نام تولد با موضوع کروناست، درباره این مستند گفت: دوازده اسفند بود که مشغول انجام کار های پس فراوری فیلم داستانی ام بودم که موضوع کرونا پیش آمد و به این فکر کردم که ممکن است دیگر تا قرن ها چنین اتفاقی رخ ندهد و باید این اتفاقات ثبت و در تاریخ ماندگار گردد. به همین دلیل برای ساخت تولد به بیمارستان های مختلفی رفتم و اخبار را پیگیری کردم.

وی ادامه داد: در آن موقع به خانم پرستار بارداری برخوردم که در یک آزمایشگاه کار می کرد و اواخر دوره بارداری اش بود، اما نیروی جایگزینی برای او در آزمایشگاه وجود نداشت چراکه بعضی به دلیل بیماری کرونا قبول نمی کردند در این آزمایشگاه کار نمایند. این پرستار مجبور بود به دلیل تعهدش کار کند و همکارانش را در آن شرایط تنها نگذارد. من با این خانم همراه شدم و مسائل و اتفاقاتی را که برای او رخ می دهد، به تصویر کشیدم. در حال حاضر نیز مشغول ضبط بعضی پلان های دیگر هستیم و برای آن به بیمارستان های مختلف که تکمیل نماینده سوژه ام هستند، می روم.

حسنی مطرح کرد: در این فیلم می بینیم که همه پرستاران کوشش می نمایند تا بیماران بهبود پیدا نمایند و این خانم پرستار هم با وجود شرایط فیزیکی خود و اینکه مرخصی دارد و می تواند به مرخصی برود، اما همچنان می ماند و کار می نماید تا به هموطنان خود یاری کند. در کنار این موضوع، ما امیدی هم برای آینده داریم یعنی فرزندی که قرار است به جهان بیاید؛ ساخت این مستند از این منظر برایم جذابیت داشت.

وی اضافه نمود: ما در حین ساخت تولد با بیماران مختلفی صحبت می کردیم برای مثال به معلمی برخوردیم که کرونا گرفته بود، او قبل از این اتفاق به دانش آموزان خود به طریق مجازی درس می داد و با وجود اینکه در بستر بیماری بود، اما در بیمارستان هم کوشش می کرد به آموزش آنلاین ادامه بدهد. در بخشی دیگر پیرزنی را دیدیم که همسرش به دلیل ابتلا به کرونا فوت نموده و خودش هم کرونا گرفته بود، اما او بهبود یافت.

این کارگردان اظهار کرد: هرچند ما هم از ابتلا به کرونا ترس داشتیم، اما به این فکر می کردیم در این برهه ای که این ویروس شایع شده است ما به عنوان مستندساز چه می توانیم بکنیم؟ آیا باید در خانه بنشینیم یا این لحظات را برای آیندگان ضبط کنیم؟ قطعا شرایط برای ما هم سخت بود. برای مثال لباس هایی که برای بیمارستان می پوشیدیم باعث تعرق زیاد می شد و کار کردن در فضای بیمارستان را سخت می کرد، اما مهم این بود که کوشش سوژه من، تعهدش و امیدش به آینده به تصویر کشیده گردد.

حسنی در خاتمه با بیان اینکه تولد یک مستند 45 دقیقه ای است و بیشتر کار های ساختش اجرا شده، اما کار های پس فراوری آن باقی مانده است، شرح داد: می دانم که این روز ها مستندسازان زیادی مشغول ساخت مستند هایی با موضوع کرونا هستند، از همین رو خیلی از همکاران من در شرایط سختی قرار دارند به عبارتی وقتی خودت بروی، در آن شرایط قرار بگیری و کوشش پرستاران را ببینی متوجه ماجرا می شوی.

سایر عوامل این اثر عبارتند از طراح و کارگردان: محمد حسنی، فیلمبردار اول: مصطفی محمدی، فیلمبردار دوم: محسن محمدی، صدابردار: امیر عباس علیرضایی، تدوین: محسن محمدی، مجری طرح: امیرمهدی صادقی.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 3 تیر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1097

به "روایت یک تولد در سایه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت یک تولد در سایه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید