سازمان برنامه و بودجه در مقابل تجدیدپذیرها کوتاه آمد

به گزارش دانشنامه آریایی، معاون وزیر نیرو و مدیر عامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر ایران گفت: علی رغم این که سال گذشته سازمان برنامه و بودجه عوارضی را که از مردم برای برق رسانی روستایی و توسعه تجدیدپذیرها در نظر گرفته گردیده بود، برای هزینه های جاری صرف کرد، اما سال جاری مقرر شد که 600 میلیارد تومان از این منابع را تخصیص دهد.

سازمان برنامه و بودجه در مقابل تجدیدپذیرها کوتاه آمد

به گزارش دانشنامه آریایی، سید محمد صادق زاده، امروز در نشستی با بیان این که سازمان برنامه و بودجه پذیرفت که 600 میلیارد تومان از منابعی را که قرار بود برای توسعه تجدیدپذیرها هزینه گردد، به این بخش بازگرداند، اظهار کرد: سال 1396 معادل 1100 میلیارد تومان برای توسعه تجدید پذیرها پیش بینی گردیده بود که 600 میلیارد تومان آن پرداخت نشد. البته امسال نیز در تخصیص منابع ایجاد گردیده تاخیر ایجاد شد و تنها 50 میلیارد تومان به این حوزه تخصیص یافته است.

وی با بیان این که بعد از گذشت پنج ماه تخصیص این میزان منطقی نیست، ابراز امیدواری کرد که در ماه های باقی مانده از سال 1397 این تخصیص ها به درستی صورت گیرد.

مدیر عامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر در رابطه با پرداخت صورت حساب ها به فراورینمایندگان برق حوزه تجدیدپذیر، اضافه کرد: در حال حاضر هیچ کدام از نیروگاه های تجدیدپذیر طلبی از ساتبا و وزارت نیرو ندارند و اگر سازمان برنامه و بودجه پرداختی را انجام نداد، اجازه نداریم که این مساله در پرداخت صورت حساب ها مشکلی ایجاد کند.

صادق زاده در مورد صادرات برق فراوریی از انرژی های تجدیدپذیر، گفت: 10 روز پیش وزیر نیرو شرایط صادرات برق تجدیدپذیرها را ابلاغ کرد؛ به گونه ای که بخش غیردولتی ایران می تواند با بخش غیردولتی کشورهای دیگر وارد مکاتبه گردد و گرچه چند روز از ابلاغ این مساله می گذرد، اما تقاضا برای صادرات برق از سوی فراورینمایندگان تجدیدپذیر بسیار بالا بوده است.

وی با بیان اینکه از دو سال قبل صنعت فراوری برق از انرژی تجدیدپذیر وارد فصل تازه ای گردیده است، گفت: طی دو سال گذشته توانستیم 640 مگاوات ظرفیت نیروگاهی تجدیدپذیر را بهره برداری کنیم و تا انتها امسال نیز 410 مگاوات دیگر که در حال ساخت است، به این ظرفیت فراوری اضافه می گردد.

معاون وزیر نیرو، مجموع سرمایه گذاری های انجام گردیده از دو سال گذشته تاکنون را 10 هزار میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: تمامی این مبلغ از طریق بخش مردمی تامین گردیده و حتی یک ریال از سرمایه بخش دولتی استفاده نکردیم.

وی با بیان اینکه 11 فراورینماینده داخلی تجهیزات مورد احتیاج نیروگاه های تجدیدپذیر را فراوری می نمایند، توضیح داد: اگر سرمایه گذاران از تجهیزات ساخت داخل استفاده نمایند، برق نهایی آنها 30 درصد گران تر خریداری می گردد.

او درباره وضعیت تجدیدپذیرها نیز گفت: در سال 1395 نسبت به سال 1394 شاهد رشد 40 درصدی ساخت و بهره برداری از نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور بودیم؛ این در حالی است که در سال 1396 نسبت به سال 1395 این رشد ظرفیت به 70 درصد رسید.

مدیر عامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر با بیان این که در حال تغییر ریل در استفاده و خلق منابع فراوریی برق هستیم، اظهار کرد: این تغییر ریل نباید به کندی یا با سرعت انجام گردد. البته ایران از نظر ذخایر انرژی تجدیدپذیر نسبت به قاره اروپا به طور متوسط 2.5 برابر بیشتر منابع طبیعی در این بخش در اختیار دارد.

وی اضافه کرد: قبلا 30 ریال به عنوان عوارض برق برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر از قبوض مشترکین کسر می شد که سال گذشته این رقم به 50 تا 60 ریال رسید که با توجه به حمایت های دولت و مجلس، پیش بینی می گردد توسعه این نیروگاه ها با سرعت مطلوبی انجام گردد.

مدیرعامل ساتبا، میزان بودجه تخصیص داده گردیده به توسعه بخش فراوری برق تجدیدپذیر را در قانون بودجه 1396 معادل 1100 میلیارد تومان اعلام نمود و گفت: از این میزان 600 میلیارد تومان آن پرداخت گردیده است و از 500 میلیارد تومان باقی مانده، چند روز پیش اعلام شد که 50 میلیارد تومان تخصیص داده گردیده است که با توجه به کندی روند پرداخت، به نظر می رسد روند سال گذشته در بخش پرداختی ها تکرار می گردد.

صادق زاده با اشاره به این که با وجود افزایش نرخ ارز و افزایش بخشی از هزینه ها برای سرمایه گذاران این حوزه، میزان صدور پروانه احداث کاهش نداشته است، شرح داد: طی دو سال گذشته کوشش نموده ایم که سرمایه گذاری در حوزه فراوری برق تجدیدپذیرها را برای اقشار ضعیف و حتی عموم مردم فراهم کنیم؛ چرا که در این شیوه فراوری برق در نقطه مصرف انجام می گردد، بنابراین شاهد تلفات نیستیم. این در حالی است که اکنون 1700 نیروگاه کوچک در روستاهای سراسر کشور و بخش های کمتر توسعه یافته داریم که به خودی خود نقش قابل توجهی در اشتغالزایی دارند.

به گفته این مقام مسئول، وزارت نیرو در حال حاضر هیچ گونه بدهی به مشترکان خود در بخش فراوری برق تجدیدپذیر ندارد.

وی با بیان این که ایران از نظر ذخایر انرژی تجدیدپذیر نسبت به قاره اروپا به طور متوسط 2.5 برابر بیشتر منابع طبیعی در این بخش در اختیار دارد، اظهار کرد: امسال تا 1100 مگاوات برق از نیروگاه های تجدیدپذیر خواهیم داشت که اگر نرخ رشد 50 درصدی داشته باشیم، برای سال بعد این عدد به 2000 مگاوات خواهد رسید و تا انتها برنامه ششم روند فراوری ما از 5000 مگاوات فراتر می رود.

معاون وزیر نیرو درباره خبر خروج شرکت انگلیسی سرمایه گذار در بخش تجدیدپذیر ایران اظهار کرد: این موضوع یک شیطنت سیاسی بود که شخص مجهول الهویه ای ادعا نموده بود که در ایران سرمایه گذاری می نموده که به دلیل تحریم ها خارج گردیده است. ما هیچ درخواستی از سوی این شرکت مجهول ثبت ننموده ایم و این شرکت به هیچ عنوان قصد ساخت نیروگاه در ایران را نداشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 38

به "سازمان برنامه و بودجه در مقابل تجدیدپذیرها کوتاه آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان برنامه و بودجه در مقابل تجدیدپذیرها کوتاه آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید