طرح پیشنهادی سازمان ملل برای سرانجام دادن به ناآرامی ها در عراق

به گزارش دانشنامه آریایی، هیئت سازمان ملل در عراق (یونامی) طرحی شامل سه بسته فوری، کوتاه مدت و میان مدت را برای مهار بحران اعتراضات گسترده در عراق، ارائه کرده است.

طرح پیشنهادی سازمان ملل برای سرانجام دادن به ناآرامی ها در عراق

به گزارش گروه بین الملل دانشنامه آریایی به نقل از روسیا الیوم، هیئت کمک رسانی سازمان ملل در عراق(یونامی) سه بسته پیشنهادی را برای مهار بحران اعتراضات فزاینده ای که از ابتدای اکتبر این کشور را درگیر کرده است، ارائه داد.

این سه بسته پیشنهادی شامل تدابیر و اصلاحات فوری، کوتاه مدت و میان مدت از جانب دولت برای مهار کردن اعتراضات است.

در طرح مذکور آمده است: اقدامات فوری (کمتر از یک هفته ) شامل آزادی تمامی تظاهرات کنندگان مسالمت جویی، که از یکم اکتبر بازداشت شده اند، عدم پیگرد تظاهرکنندگان مسالمت جور، آغاز تحقیقات کامل در خصوص افراد ربوده شده، شناسایی هویت عامل این ربایش ها، تسریع در فرایند شناسایی و محاکمه مسئولانی که تظاهر کنندگان را هدف قرار داده اند، می شود.

همچنین در یکی از بندهای این بسته فوری، سازمان ملل از کشورهای منطقه و جهان خواسته شده است که به حاکمیت عراق احترام بگذارند و به دخالت ها در این کشور پایان دهند.

ولی طرح کوتاه مدت هیئت کمک رسانی سازمان ملل به عراق(در بازه زمانی یک تا دو هفته) پیشنهاد کرده که طرح اصلاح قانون انتخابات با حمایت فنی سازمان ملل برای رای گیری در اسرع وقت به مجلس ارائه داده شود و علاوه بر آن اصلاح بخش امنیتی از طریق انحصار سلاح به دولت صورت بگیرد و نخبگان سیاسی منافع اقتصادی خود در داخل و خارج کشور را اعلام و احزاب و کمیته های اقتصادی خود منحل کنند.

طرح میان مدت یونامی (نهایتا سه ماه زمان مد نظر گرفته شده است، شامل بازنگری در قانون اساسی با حمایت سازمان ملل متحد است و هرگونه اصلاح در این موضوع باید از طریق همه پرسی با موافقت تمامی مردم عراق صورت گیرد و همچنین در این طرح، تصویب قوانینی از جمله قانون از کجا آورده ای؟، بیمه تامین اجتماعی، حل مشکل مسکن، نفت و گاز را پیشنهاد داده است.

تاکنون دولت و معترضان در عراق به این طرح واکنشی نشان نداده اند.

در حالی که کاخ سفید ضمن استقبال از طرح مذکور، اظهاراتی مداخله جویانه درباره بحران عراق را مطرح کرده و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام نمود که عراقی ها هرگز در قبال به تاراج رفتن منابع شان و نیز استفاده از آنها برای گروه های مسلح به منظور ممانعت از بیان مسالمت آمیز نظراتشان سکوت نخواهند کرد.

آمریکا در این بیانیه ادعا کرده است که حملات مستمر به تظاهرکنندگان، فعالان مدنی و اصحاب رسانه ها در عراق و نیز محدودیت های اینترنتی ابراز نگرانی می کند.

در این بیانیه همچنین آمده است: آمریکا در تایید مواضع سازمان ملل به هییت این سازمان در عراق برای درخواست از دولت این کشور جهت پایان دادن به خشونت ها علیه تظاهرات کنندگان و عمل به وعده های اصلاح انتخاباتی ارائه شده از سوی صالح(رئیس جمهوری عراق) و برگزاری انتخابات زودهنگام پیوسته است.

برخی شهرها و پایتخت عراق برای دومین ماه پیاپی شاهد تظاهرات علیه فساد، بیکاری و فقدان خدمات اساسی است که در برخی موارد همراه با آشوب و درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضین است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 657

به "طرح پیشنهادی سازمان ملل برای سرانجام دادن به ناآرامی ها در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح پیشنهادی سازمان ملل برای سرانجام دادن به ناآرامی ها در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید