عرضه دستوری سنگ آهن در بورس کالا!

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرنگاران، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت چند روز پیش اعلام کرده بود که از این به بعد کلیه کالاها و محصولات زنجیره فولاد باید در بورس کالا عرضه شود. این در حالی است که پیش از این قیمت مجموعه زنجیره فولاد، دستوری قیمت گذاری و عرضه می شد.

عرضه دستوری سنگ آهن در بورس کالا!

سعید عسکری زاده، دبیر انجمن سنگ آهن می گوید: سنگ آهن نمی تواند در بورس عرضه شود زیرا قیمت پایه سنگ آهن دچار مشکل می شود.

دبیر انجمن سنگ آهن ادامه می دهد: بعد از اسفند 99، تلاش کردیم واحدها، کالا را بر اساس زمان و تقاضا عرضه کند. بعد از آن بخش نامه ای تازه تمام تلاش های ما را بر باد داد و عرضه کالا را سهمیه بندی کرد.

او مطالبه اصلی شان از وارت صمت را رفع این مانع می داند و می گوید: مجموعه تولیدکنندگان بلاتکلیف بودند که اگر کالای خود را در بورس عرضه کنند و بر اساس توافق ما با بورس عمل کنند، دولت آنان را مشمول جریمه سهمیه بندی می کند یا نه. ما همواره از وزارتخانه ابطال این بخش نامه را می خواستیم. در بخش نامه تازه هم به این موضوع ابطال اشاره ای نشده و عرضه در بورس، به این شکل بی معناست.

عسکری زاده می افزاید: سود واحدهای کوچک ما بسیار کم است و این واحدها اساسا توان دپو کردن محصولات تا زمانی که به مقدار عرضه در بورس برسند را ندارند. به همین دلیل هم تقاضای سنگ آهن و قیمت ها برای آن ها مهم است.

دبیر انجمن سنگ آهن یادآوری می کند: ابتدا باید بخش نامه سهمیه بندی لغو می شد، بعد از آن واحدهای کوچک مقیاس استثنا می شدند. به جز این بخش نامه تازه باید خطاب به بنگاه ها می بود اما عنوان بخش نامه خطاب به سازمان های صنعت معدن و تجارت استان هاست.

10 درصد سنگ آهن در بورس کالا عرضه می شود

سجاد غرقی، نایب رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران هم درباره مسائل عرضه سنگ آهن در بورس به خبرنگاران می گوید: بار پیش هم کمتر از 10 درصد کل مصرف کنستانتره و گندله در بورس کالا عرضه می شد. به همین دلیل هم تاثیر جدی در بازار نداشت. قیمت گذاری دستوری و سهمیه بندی ابتدا باید حذف شود و بعد وارد بورس کالا شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2098

به "عرضه دستوری سنگ آهن در بورس کالا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه دستوری سنگ آهن در بورس کالا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید