فعالیت بیش از 400 شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه گیاهان دارویی

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری را برای شناسایی ظرفیت های نهفته کشور در این حوزه و همچنین ایجاد شرکت های دانش بنیان و خلاق این حوزه ایجاد کرده است.

فعالیت بیش از 400 شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه گیاهان دارویی

با ایجاد خط حمایتی از شرکت های خلاق و دانش بنیان ها، بیش از 200 شرکت خصوصی فناور، 186 شرکت دانش بنیان و 44 شرکت خلاق گیاهان دارویی و طب سنتی در این حوزه فعالیت می کنند تا محصولاتشان به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه شود.

اما توسعه این فضا نیازمند وجود سرمایه گذارانی است که با فضای کسب وکارهای گیاهان دارویی و اهمیت این حوزه آشنایی کافی داشته باشند. بر همین اساس، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در تجاری سازی فناوری های اولویت دار حوزه صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی در دستور کار ستاد قرار گرفت.

سرمایه گذاری در اولویت های خوشه هایی چون تولید مواد دارویی، کالای بهداشت، سلامت و طب سنتی، صنایع تبدیلی و فرآورده های غذایی، توسعه کشاورزی و زراعت گیاهان دارویی که بالغ بر 200 شرکت خصوصی فناور، بیش از 200 شرکت دانش بنیان و بیش از 50 شرکت خلاق در این راستا مورد حمایتهای مادی قرار گرفتند.

یکی از سرفصل هایی که در معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار می گیرد، ورود محصولات فناورانه به صنایع است. بر همین اساس حمایت و بسترسازی از فرآورده های حاصل از گیاهان در صنایع داروسازی، پزشکی و دامپزشکی، صنایع عطر، طعم، رنگ و خوشبو کننده های طبیعی و گیاهی، تولیدی افزودنی ها، مکمل ها، چاشنی ها و ادویه جات در دستور کار قرار گرفت.

با ایجاد زمینه تعامل و همکاری ستاد و صنایع، زمینه برای ورود گیاهان دارویی به صنایع تولیدکننده فرآورده آرایشی و بهداشتی، و همچنین کشاورزی فرایند روبه رشدی را پشت سر گذاشته است. همچنین در راستا توسعه گیاه پزشکی هم شرکت های فعال در حوزه تولید سموم و آفت کشهای گیاهی و تولید کودهای گیاهی محصولات خود را به بازار تجاری عرضه و نیاز صنایع را تامین کردند.

با استفاده از ظرفیت تولیدی شیرین کننده های گیاهی صنعت تولید نوشیدنی ها و با استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی، حوزه دم نوش های گیاهی توسعه یافت.

صنایع بزرگ تولید اسانس های گیاهی و داروهای نارکوتیک هم از حمایت برای تعامل میان صنعت و فناوری بهره بردند.

در حالی که سال 92 تنها 150 شرکت در حوزه گیاهان دارویی فعالیت داشتند، اما این شرکت ها ضمن این که ذیل قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و زیست بوم خلاق قرار گرفتند، تعدادشان در سال 1400 به بیش از 400 شرکت دانش بنیان و خلاق رسید.

این شرکت ها، بیش از پنج هزار فرآورده گیاهی و سنتی را با مجوز از سازمان غذا و دارو تولید می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1917

به "فعالیت بیش از 400 شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه گیاهان دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت بیش از 400 شرکت دانش بنیان و فناور در حوزه گیاهان دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید