ماسک با قیمت مصوب به دست مردم نمی رسد

به گزارش دانشنامه آریایی، قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت با اشاره به تخصیص 70 درصد ارز برای 5 شرکت واردکننده دارو گفت: در سال گذشته نزدیک به 50 درصد داروهای وارداتی، مشابه فراوری داخلی اشته اند.

ماسک با قیمت مصوب به دست مردم نمی رسد

به گزارش دانشنامه آریایی ، محسن جلواتی، قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت در برنامه کلینیک رادیو تهران درباره نقش دیده بان شفافیت و عدالت گفت: این نهاد به منظور جداسازی مبارزه جزیره ای با فساد تشکیل شده است و این اتفاق منجر به تشکیل کارگروه های تخصصی در این سازمان شده است.

وی اضافه نمود: یکی از کار گروه های فعال و متخصص تشکیل شده از 5 سال گذشته، کارگروه سلامت و داروی دیده بان شفافیت و عدالت است. این کارگروه در حوزه سلبی، موارد فساد آمیز و مفسده های موجود را آنالیز نموده و با توجه به اطلاعات به دست آمده به ارائه پیشنهادات به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در راستای اصلاح این شرایط می پردازد. همانطور که پس از اعلام جرم علیه مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، وی از این سِمت عزل شد.

وی در راستای همکاری وزارت بهداشت با این سازمان گفت: ما از روز اول، برای یاری به وزارت بهداشت اعلام آمادگی کردیم و در همین لحظه در حال تنظیم نامه ای به دکتر مدرس خیابانی در راستای شفافیت در تخصیص ارز کالاهای اساسی مثل کنجاله سویا و ذرت هستیم تا از انحصار تخصیص ارز جلوگیری کنیم، چرا که 70 درصد ارز نباید به تعداد کمی از واردنمایندگان تعلق گیرد.

جلواتی در ادامه در باره فراوری ماسک و قیمت آن اضافه نمود: برای مثال ماسک که کار مشترک وزارت بهداشت و صمت است بحث روز کشور است ، بایستی با قیمت مصوب به دست مردم برسد که این اتفاق تا به امروز رخ نداده است. ما از پشت پرده فراوری و توزیع ماسک و کاستی های آن در بخش هایی از وزارت صمت اطلاع داریم. یعنی ماسکی که باید حداکثر با قیمت 500 تومان در اختیار مردم قرار گیرد با قیمت 1300 تا 1500 تومان به دستشان می رسد.

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت درباره عملکرد وزیر بهداشت در زمینه کرونا گفت: وزیر بهداشت در این زمینه آغاز خوبی داشت که البته فشارهایی به وی وارد شد که جلوی بعضی اقداماتشان را گرفت. در حقیقت اقدامات راهبردی در مورد تجهیزات ضدکرونا، طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی به عهده وزارت صمت و تایید بهداشتی بودن آن وظیفه وزارت بهداشت است. تامین مواد اولیه فراوری ماسک و یا حتی ارز نیمایی برای وارد کردن مواد اولیه در شرایطی که روزانه احتیاج به تعداد بالایی ماسک حس می گردد، بر عهده وزارت صمت است.

وی در مورد تخلفات دارویی گفت : پرونده های زیادی در حوزه های الکل، تخصیص ارز به واردات دارو و... داشته ایم. حدود بیش از 50 درصد این تخصیص ها متعلق به تنها 5 شرکت است و این انحصار می تواند مشکل آفرین گردد. همچنین در مورد عدم تخصیص ارز به مواد واسطه ای و فراوری مواد اولیه دارویی که توانایی در تضمین فراوری دارو در کشور دارد، پرونده های بسیاری موجود هست.

جلواتی با اشاره به تمامیت خواهی عده ای در کشور گفت: در سال گذشته نزدیک به 50 درصد داروهای وارداتی، مشابه فراوری داخلی اشته اند. این کار خلاف اقتصاد مقاومتی و جهش فراوری است.

قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت از مردم خواست برای مشاهده لیست شرکت هایی که بیشترین مقدار ارز را برای واردات به خود اختصاص داده اند می توانند به سایت بانک مرکزی مراجعه نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1288

به "ماسک با قیمت مصوب به دست مردم نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک با قیمت مصوب به دست مردم نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید