مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرنگاران، روح الله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در رابطه با سامانه ثبت و تسویه معاملات شرکت سپرده گذاری مرکزی بورس اوراق بهادار گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی طبق قانون بازار اوراق بهادار در سال 84 تشکیل شد. یکی از بخش های مهم این شرکت، سیستم های تسویه وجوه و نگهداری دارایی (سهام) است. شرکت سپرده گذاری مرکزی، مرجع دارایی افراد در بازار اوراق بهادار است و هر چه در بورس، اوراق بهادار خرید و فروش می گردد در سیستم های شرکت سپرده گذاری نگهداری می گردد.

مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم

او توضیح داد: قاعدتا سیستم سپرده گذاری از سیستم های معاملاتی مجزا است و در بازار سرمایه به سیستم پس از معاملات مشهور هست. بعلاوه سامانه معاملات و سامانه پس از معاملات ماهیتا از هم مجزا هستند، ولی تراکنش های آن ها بین همدیگر رد و بدل می شوند. یعنی یک بخشی از بروزرسانی سامانه پس از معاملات، به وسیله سامانه معاملات انجام می شود و این دو سیستم ارتباط تراکنشی باهم دارند.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اعلام کرد: زیر سامانه هایی وجود دارند که معاملات و فرایند های پس از معاملات را انجام می دهند. بعضی این اقدامات و فرآیندها شامل؛ نگهداری دارایی و تسویه وجوه، اقدامات شرکتی، ثبت افزایش سرمایه و توزیع سود است.

دهقان در ادامه گفت: پایه سیستم سپرده گذاری، سیستم کانادایی است که سال 73 خریداری، نصب و راه اندازی شده است.

او اعلام کرد: سامانه سپرده گذاری بعد از سال 73 تغییرات و توسعه بسیار زیادی در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری داشته است، اما پایه سامانه همان سامانه ای است که در سال 73 خریداری شده است. لزوم این تغییر و به روزرسانی به این دلیل است که زمانی قصد انتشار ابزار اقتصادی تازهی را در بازار داشته باشیم، قاعدتا یک بخش از آن به فرآیند های پس از معاملات باز می شود که برای انجام عملیات های مرتبط با این ابزار اقتصادی تازه، در سامانه های پس از معاملات نیر باید تغییرات ایجاد کرد.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مورد بومی سازی سامانه سپرده گذاری مرکزی گفت: سامانه هایی از جمله تسویه وجوه، سامانه واکشی دیتا و سامانه سجام که برای احراز هویت است، محصول داخلی هستند.

او اعلام کرد: درست است که سامانه خارجی موتور اصلی سامانه پس از معاملات مورد استفاده امروز است و محل نگهداری دارایی افراد، اما در این سامانه خارجی نیز به وسیله متخصص های داخلی تغییرات زیادی تا به حال صورت گرفته است.

او اضافه کرد: سامانه بومی پس از معاملات نیز IRPT نام دارد که این سامانه چندین سال پیش به وسیله یک پیمانکار بیرونی فراوری شده است. اما هنوز در حوزه کسب و کار بازار سرمایه به جمع بندی نرسیدند که از این سامانه استفاده نمایند.

منبع: خبرنگاران

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1987

به "مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید