مقاله: رمز و راز مرگ چنگیزخان

به گزارش دانشنامه آریایی، یک روایت مشهورتر از بقیه می گوید، چنگیز خان از اسب به زمین افتاده و در اثر خونریزی داخلی مرده است؛ مرگی در قامت فرمانراوای جنگجو! روایت دیگری برگرفته از منابع روسی می گوید، او در نبردی علیه تانگوت ها (تنغوت ها) در میدان نبرد از اسب به زمین افتاده و کشته شده؛ در خور یک خان مغول!

مقاله: رمز و راز مرگ چنگیزخان

افزون بر این، محققان به یک منبع تاریخی دیگر هم اشاره می کنند که در آن یک شمن در سال 1226 هزاران سرباز چنگیز خان را که به طاعون مبتلا شدند با دارو های گیاهی نجات داده است؛ یعنی درست یک سال پیش از مرگ چنگیز خان.

او پدربزرگ قوبلای خان اولین امپراتور از سلسله یوان در چین و هولاکو خان، نخستین ایلخان در ایران بود. میراث برجای مانده از خان مغول تا به امروز چیست؟ تحقیقی که در سال 2003 در مجله The American Journal of Human Genetics منتشر شد، این فرضیه را مطرح می کند که تقریبا از هر 200 نفر انسان روی زمین یک نفر احتمالا از نسل مستقیم اعوان و انصار چنگیز خان است.

یوآن سلسله ای است که نوه چنگیز خان آن را تأسیس کرد. طبق داده های تاریخ یوآن، بین 18 تا 25 اوت سال 1227 میلادی، چنگیز خان در حین یک لشکرکشی علیه شیای غربی (امپراتوری تنغوت یا تانگوت) به یک بیماری مبتلا شده و در عرض 8 روز در اثر این بیماری که با تب همراه بوده، مرده است.

منبع مقاله: رمز و راز مرگ چنگیزخان

انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1990

به "مقاله: رمز و راز مرگ چنگیزخان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: رمز و راز مرگ چنگیزخان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید