نشست فعالان مالی اسلواکی و ایران در مشهد برگزار گردید

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرگراری مهر به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی معاون نخست وزیر و وزیر دارایی اسلواکی در نشست فعالان مالی در مشهد با اشاره به ظرفیت های خراسان رضوی در فراوری خودرو علاقمندی خود در توسعه تعاملات تجاری و مالی کشورش در این حوزه با استان را اظهار داشت.

نشست فعالان مالی اسلواکی و ایران در مشهد برگزار گردید

معاون نخست وزیر اسلواکی با بیان اینکه جمعیت خراسان رضوی از کل کشور اسلواکی بیشتر است، اضافه نمود: این مهم زمینه توسعه تعاملات دو کشور بعد از برطرف تحریم ها را افزایش می دهد.

کاژیمیر، روابط ایران در برهه های تاریخی گذشته با بلوک شرق، مجارستان و چکسلواکی را مثبت ارزیابی و اعلام کرد: هدف از حضور هیئت مالی 40 نفره که در سطح عالی ترین فعالان مالی اسلواکی است؛ توسعه تعاملات در حوزه تجاری، حمل و نقل، انرژی پاک و صنایع خودروسازی است.

وزیر دارایی اسلواکی، رشد مثبت روابط بین طرفین طی دو سال آینده را پیش بینی و اظهار کرد: امیدوایم روابط تجاری با خراسان رضوی به 50 میلیون یورو در سال برسد.

وی با اشاره به نقش موثر ایران در منطقه، ابراز امیدواری کرد: با حضور این هیئت مالی در ایران زمینه توسعه سرمایه گذاری در خراسان رضوی و افزایش تعاملات در زمینه فرهنگی و آموزشی و پذیرش دانشجو و دانش آموز در مراکز علمی طرفین فراهم شود.

کوشش دولت در اجرایی شدن برجام اقدامی ماندگاردر حوزه دیپلماسی است

استاندار خراسان رضوی گفت: کوشش های دولت یازدهم در اجرایی شدن برجام و برطرف تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران قدم بزرگ و اقدام ماندگاری در حوزه دیپلماسی است.

علیرضا رشیدیان در گردهمایی بزرگ بازرگانان و فعالان مالی جمهوری اسلواکی در ایران، ضمن تبریک اجرایی شدن برجام به ملت ایران و ابراز خرسندی از حضور این هیئت در نخستین روزهای لغو تحریم ها در کشور، گفت: مردم ایران سایقه ذهنی مثبتی از روابط تاریخی با کشور اسلواکی دارند.

وی اضافه نمود: آشنایی ایران با این کشور به زمان چکسلواکی سابق بر می شود که در آن برهه روابط گوناگونی بین طرفین وجود داشت.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت کشور اسلواکی در حوزه های فراوری خودرو، انرژی، مدیریت منابع آب، مخابرات، فناوری، تجهیزات پزشکی و صنایع، گفت: با توسعه تعاملات، زمینه افزایش ارتباطات بین دو کشور فراهم می شود.

رشیدیان خاطر نشان کرد: خراسان رضوی به عنوان دومین استان پر جمعیت کشور با بیش از شش میلیون نفر جمعیت، پذیرای سالانه 27 میلیون زائر و مسافر است و دارای ظرفیت های مختلفی است که از جمله آن ها موقعیت جغرافیایی ویژه و قرار دریافت در کریدور شمال- جنوب و شرق به غرب، می باشد.

وی گفت: این استان با وجود شش هزار واحد صنعتی و معدنی، قطب دوم فراوری خودرو کشور و قطعات آن و یکی از بزرگ ترین فراوریکنندگان فولاد ایران است.

استاندار خراسان رضوی، وجود 679 معدن فعال در استان با بیش از 44 نوع ماده معدنی، ذخیره چهار میلیارد و 800 میلیون تن و توان استخراج سالانه 29 میلیون تن را از دیگر توانمندی های استان برشمرد و توضیح داد: همچنین یک میلیون و 100 هزار هکتار سطح زیرکشت کشاورزی با توان فراوری سالانه شش میلیون و 700 هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی و 14.6 میلیون واحد فراوری دامی، از مزیت های منحصر به فرد استان است.

مقام نخست استان در فراوری زعفران در سطح ایران و دنیا، رتبه دوم فراوری پسته کشور، توانمندی در فراوری گیاهان دارویی، لبنیات، گوشت قرمز و سفید، وجود ظرفیت در زمینه صنایع سیمان، چینی سازی، سرامیک، کاشی و طلا و مس از دیگر موارد مورد اشاره استاندار بود.

رشیدیان به معرفی حوزه های گردشگری استان پرداخت و گفت: وجود دو هزار و 500 جاذبه، 10 درصد موزه ها و 50 درصد اقامتگاه های کشور، 273 اثر تاریخی و آرامگاه مشاهیر بزرگ ادب و هنر ظرفیت مناسبی برای حضور گردشگران اسلواکی، است.

وی وجود 30 درصد منابع انرژی تجدید پذیر کشور، 9 درصد ظرفیت استحصال گاز را از دیگر امکانات موجود برشمرد و گفت: این مهم زمینه صادرات انرژی به کشورهای همسایه را فراهم نموده است.

استاندار خراسان رضوی ابراز امیدواری کرد: با اراده دولت مردان دو کشور زمینه توسعه تعاملات بین خراسان رضوی و اسلواکی در حوزه های مالی و تجاری در قالب اتاق های بازرگانی و بخش خصوصی گسترش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 948

به "نشست فعالان مالی اسلواکی و ایران در مشهد برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست فعالان مالی اسلواکی و ایران در مشهد برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید