هجوم سهمگین کرونا به سیستان و بلوچستان، آمار مبتلایان از 60 هزار نفر گذشت

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران : رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن یک هزار و517 مورد نو کرونا طی 24 ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان، تعداد مبتلایان این ویروس در استان به 60 هزار و 377 نفر رسیده است.

هجوم سهمگین کرونا به سیستان و بلوچستان، آمار مبتلایان از 60 هزار نفر گذشت

به گزارش به نقل از ایرنا، دکتر سیدمحمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهارداشت: با فوت 26مورد تازه، تعداد فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به یک هزار و 674نفر رسید.

وی با بیان اینکه 712 بیمار حاد تنفسی و 409مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند اضافه نمود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می فرایند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت نمایند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می گردد ضروری است شهفرایندان تمام نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

وی گفت: افزون بر 90 درصد موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

هاشمی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان اطلاع داد و اضافه نمود: شهرهای زاهدان، چابهار، ایرانشهر، زابل به علت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در شرایط قرمز است.

وی بیان نمود: روزانه افزون بر 2 هزار و 300 تست کرونا در سیستان و بلوچستان انجام می گردد که حدود 39 درصد آنان مثبت است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

وی اظهارداشت: 60 درصد از مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان سن بین 30 تا 60 سال دارند که باید حواسمان به این مساله باشد.

هاشمی توضیح داد: با گذشت 17 ماه از شیوع همه گیری کووید-19، عملکرد کادر بهداشت و درمان همچنان قابل قبول و تحسین برانگیز است.

وی بیان نمود: در نقطه فوقانی شدیدترین موج همه گیری کرونا در سیستان و بلوچستان هستیم، ولی به لطف خدا و همت مجموعه همکارانمان هنوز هم مسئله ای در داروهای ضد ویروسی، اقلام حفاظت فردی و تجهیزات پزشکی نداریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: چند روز قبل موضوع کمبود سرم در فضای مجازی منتشر شد، بلافاصله موضوع را آنالیز کردیم و مشخص شد منظور این افراد کمبود سرم در بیمارستان ها نبوده و فقط منظورشان این بوده که بعضی داروخانه ها به علت افزایش درخواست سرم برای بیمارانی که در منزل دوره درمان را طی می نمایند و مثلا درخواست چهار سرم داشته اند در هر مرحله، یک تا 2 سرم تحویل می داده اند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه کمبود سرم به صورت کلی در کشور محسوس است اما در بخش های بیمارستانی مسئله ای نداریم و در بخش سرپایی هم با هشدار به شرکت های تامین نماینده اقلام دارویی این محدودیت مقطعی رفع شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1869

به "هجوم سهمگین کرونا به سیستان و بلوچستان، آمار مبتلایان از 60 هزار نفر گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم سهمگین کرونا به سیستان و بلوچستان، آمار مبتلایان از 60 هزار نفر گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید