واردات سواری های دست دوم به کشور منتفی شد

به گزارش دانشنامه آریایی، جلسه 10 بهمن ماه سال 1401 کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تنها یک مصوبه داشت و آن در رابطه با واردات خودرو های کارکرده با عمر پنج تا هشت سال، با این دید بود که اینگونه خودرو ها علاوه براینکه مقرون به صرفه تر هستند، خدمات پس از فروش هم دارند. ضمن اینکه یکباره وارد می شوند و تحولی در بازار به وجود خواهند آورد.

واردات سواری های دست دوم به کشور منتفی شد

به گزارش ایسنا؛ در پی این موضوع، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 1402 در مجلس نیز از کوشش برای گنجاندن واردات خودرو های کارکرده خارجی در لایحه بودجه سال 1402 اطلاع داد و تاکید نمود که این اقدام می تواند به بخش قابل توجهی از تقاضا های انباشته در بازار خودرو پاسخ داده و تعادل را به این بازار بازگرداند. در کمیسیون تلفیق و به اتفاق ریاست کمیسیون صنایع و همراهی دیگر نمایندگان، به صورت جدی پیگیر واردات خودرو های کارکرده (دست دوم) هستیم و موافقت های اولیه در سطح دولت هم انجام پذیرفته است.

چند روز بعد، در تاریخ 18 بهمن ماه 1401، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال 1402 با واردات خودرو های کارکرده زیر پنج سال در سال 1402 موافقت کردند و بدین ترتیب اجازه واردات انواع خودرو های دست دوم سواری، کشنده، کامیون، ون، اتوبوس و مینی بوس تا پنج سال کارکرد به دولت داده شد.

در این رابطه، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز تاکید نمود که تصویب واردات خودرو های کارکرده زیر پنج سال از این جهت است که هم خودرو های بیشتری وارد کشور کرد و بعلاوه تا حدودی کسری عرضه خودرو ها جبران گردد و بازار خودرو شرایط ثابتی پیدا کند.

باتوجه به اینکه بایستی پس از اتمام آنالیز لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، مواد لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، به تصویب نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی برسد؛ که در نهایت در 13 اسفند ماه سال گذشته، این مجوز به وسیله مجلس به وزارت صمت داده شد؛ نمایندگان مجلس در مصوبه ای به وزارت صمت این اجازه را دادند که خودرو های کارکرده با عمر کمتر از پنج سال وارد کشور گردد.

براین اساس تاکید شد که با الحاق یک بند به تبصره 7 با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور و به منظور تنظیم گری در بازار خودرو، واردات انواع خودرو های سبک و سنگین با عمر حداکثر پنج سال به کشور آزاد باشد.

اما در نهایت متن مصوبه مربوط به این بخش که در بند ص تبصره 7 بودجه ذکر شده است تغییر یافته و عبارت خودرو های سواری از آن حذف شده است.

بنابراین براساس متن قانون بودجه سال 1402؛ دیگر پای سواری های کارکرده (دست دوم) در امسال به کشور باز نخواهد شد.

براین اساس می توان گفت، نگرانی فعالان و کارشناسان مخالف با واردات خودرو های دست دوم با حذف واردات سواری ها از مصوبه تاحدود بسیاری برطرف خواهد شد.

فعالان صنعت خودرویی کشور ضمن اشاره به نکات منفی واردات خودرو های دست دوم معتقد بودند که این خودرو ها شرایط استاندارد مشخصی ندارند و نگرانی از بابت کیفیت و مسائل زیست محیطی و... آن ها وجود دارد، جایز و منطقی نیست که بخواهیم سراغ خودرو های کارکرده برویم.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1402 بروزرسانی: 7 فروردین 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2356

به "واردات سواری های دست دوم به کشور منتفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات سواری های دست دوم به کشور منتفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید