وزارت خارجه: تنها راه چاره بحران یمن، حل و فصل سیاسی با راهنمایی یمنی ها است

به گزارش دانشنامه آریایی، وزارت خارجه در بیانیه ای گفت که از هر کوشش و ابتکار عادلانه و عملی برای برطرف محاصره، برقراری آتش بس و شروع مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی حمایت نموده و تنها راه چاره بحران یمن را حل و فصل سیاسی با راهنمایی یمنی ها می داند.

وزارت خارجه: تنها راه چاره بحران یمن، حل و فصل سیاسی با راهنمایی یمنی ها است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) چهارم فروردین ماه و در هفتمین سالگرد تجاوز نظامی به رهبری عربستان سعودی به یمن بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: جنگ ویرانگر و محاصره ظالمانه ائتلاف علیه مردم یمن در حالی وارد هشتمین سال می گردد که این کشور مقاوم را با بزرگترین فاجعه انسانی قرن روبرو نموده و تبعات مستقیم و غیرمستقیم این جنگ بیش از همه دامن غیرنظامیان، زنان و بچه ها بیگناه را گرفته و موجب از بین رفتن زیرساخت های حیاتی و امکانات بخش های بهداشت و درمان، معیشت، اقتصاد و آموزش یمن شده است.

بیانیه وزارت امور خارجه ایران می افزاید: ائتلاف متجاوز در طی هفت سال اخیر به بمباران و موشک باران اکتفا ننموده و با استفاده از محاصره غیر انسانی و غیرقانونی به عنوان اهرم فشاری در جهت کسب امتیازات سیاسی و نظامی، در حال تحمیل بدترین جنگ مالی و شدیدترین محاصره با مسدود کردن راه های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی و ممانعت از ورود غذا، سوخت و دیگر مایحتاج ضروری مردم است.

در بیانیه مذکور آمده است: این جنایت ضد انسانی ائتلاف متجاوز در سایه تداوم فروش سلاح حامیان غربی و آمریکایی آنها و اعمال استانداردهای دوگانه و نگاه جانبدارانه در شورای امنیت سازمان ملل، موجب استمرار نقض تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری در صحنه بحران یمن است.

در این بیانیه تصریح شده است: جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته از هر نوع کوشش و ابتکار عادلانه و عملی جهت برطرف محاصره، برقراری آتش بس و شروع مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی در پرتو کوشش های نماینده ویژه سازمان ملل حمایت نموده و همچنان تنها راه چاره بحران یمن را حل و فصل سیاسی با راهنمایی یمنی ها می داند.

لازم به ذکر است، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز گذشته (چهارشنبه) در دمشق و در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد همتای سوری خود گفت: از لغو محاصره انسانی و برقراری آتش بس و گفت وگوهای همه اطراف یمنی استقبال می کنیم.

به گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه دهم اسفند ماه 1400 در اظهاراتی قطعنامه شورای امنیت درباره بحران یمن را دارای تبعات منفی در جهت صلح خوانده و گفته بود: این قطعنامه مواضع طرفین درگیری را بیش از پیش از هم دور می نماید. (اینجا بخوانید)

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه نهم اسفند ماه قطعنامه پیشنهادی امارات عربی متحده را که خواهان توسعه دادن ممنوعیت های تسلیحاتی اعمال شده علیه شماری از سران انصارالله به کل این گروه بود را به تصویب رساند. این قطعنامه با 11 رأی مثبت و رأی ممتنع چهار کشور ایرلند، مکزیک، برزیل و نروژ به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید. نماینده امارات گفت که این قطعنامه توانمندی های نظامی حوثی ها (انصارالله) را مهار نموده و به سمت متوقف کردن اقدامات تنش آمیز آنها در منطقه حرکت خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2188

به "وزارت خارجه: تنها راه چاره بحران یمن، حل و فصل سیاسی با راهنمایی یمنی ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه: تنها راه چاره بحران یمن، حل و فصل سیاسی با راهنمایی یمنی ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید