وضع قانون برای کاهش آلودگی هوا به تنهایی کافی نیست ، 18 دستگاه متولی اجرای قانون هوای پاک

به گزارش دانشنامه آریایی، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نوشت که اگر قانون هوای پاک و آیین نامه های آن از جانب 18 دستگاه متولی و دخیل موضوع در زمان مقرر اجرایی می شد، امروز تهران و سایر کلانشهرهای کشور روزهای ناسالم کمتری داشتند.

وضع قانون برای کاهش آلودگی هوا به تنهایی کافی نیست ، 18 دستگاه متولی اجرای قانون هوای پاک

به گزارش دانشنامه آریایی، شینا انصاری مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در رشته توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر به شرایط آلودگی هوا پرداخت و نوشت: اگر موادی که در قانون هوای پاک مصوب سال 1396 و آیین نامه های اجرایی آن، از جانب 18 دستگاه متولی و دخیل موضوع در زمان مقرر در قانون اجرایی می شد، امروز تهران و سایر کلانشهرهای کشور روزهای ناسالم کمتری داشتند.

قانون هوای پاک شامل 34 ماده، محورها و تکالیف دستگاه های مختلف درباره منابع متحرک و ثابت آلودگی هوا را صراحتا مشخص نموده؛ بازسازی و تجدید ناوگان حمل و نقل عمومی، فراوری و عرضه سوخت استاندارد، خوداظهاری و پایش آنلاین صنایع، برطرف آلودگی موتورخانه ها و سامانه های احتراقی خانگی، حقابه زیست محیطی رودخانه ها و تالاب ها، توجه به انرژی های پاک و ایجاد شعب تخصصی رسیدگی به تخلفات محیط زیست در مراجع قضایی از جمله مواردی است که در این قانون به آن پرداخته شده است.

عدم اسقاط خودروها و موتورسیکلت های فرسوده مطابق برنامه پیش بینی شده، توزیع نامناسب سوخت نفتگاز یورو 4 در صندلی های کلانشهرها و 163 محور مواصلاتی که دقیقا در آیین نامه فنی ماده 2 قانون مشخص شده، عدم ارتقای استاندارد خودروهای بنزینی نو که می بایست از ابتدای سال 98 اجرا می شد و به دلایلی به ابتدای سال بعد احاله شد، تجدید کند و بطئی ناوگان حمل و نقل عمومی در کلانشهرها و بسیاری از موارد مشخص شده دیگر در قانون و آیین نامه های اجرایی که در ظرف زمانی مشخص شده خود انجام نشد، سبب شد اقدامات مثبت اجرا شده مانند ارتقای شرایط معاینه فنی خودروها، اجرای طرح های مدیریت ترافیک، توسعه خطوط مترو، بهبود کیفیت بنزین از نظر بنزن و آروماتیک ها در مقابل فرایند فزاینده بارگذاری ها بویژه منابع متحرک نتواند مانع موثری برای مقابله با آلودگی هوا در شرایط اینورژن باشد.

واقعیت این است که وضع قوانین برای کاهش آلودگی هوا به تنهایی کافی نیست، بلکه آنچه حائز اهمیت است قابلیت اجرای قوانین در کشور می باشد. کارآمدی قوانین، بیشتر از هر چیز نیازمند بستر هوار اجرای قانون و مهمتر از آن، عزم تمامی 18 دستگاه مسئول در موضوع آلودگی هواست.

کیفیت هوای پایتخت امروز شنبه در هشتمین روز متوالی در آذر با افزایش غلظت آلاینده های ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون و قرار دریافت روی شاخص لحظه ای 145 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس (بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و بچه ها) است.

همچنین بر اساس اعلام استانداری تهران امروز شنبه 9 آذر مهدکودک ها، پیش دبستانی ها و مدارس استان تهران در تمامی مقاطع بجز شهرهای دماوند، پردیس، رودهن و فیروزکوه در دو نوبت صبح و عصر و همچنین دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی شهر تهران تعطیل است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 682

به "وضع قانون برای کاهش آلودگی هوا به تنهایی کافی نیست ، 18 دستگاه متولی اجرای قانون هوای پاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضع قانون برای کاهش آلودگی هوا به تنهایی کافی نیست ، 18 دستگاه متولی اجرای قانون هوای پاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید