پامپئو: اگر با شرکت کشتی رانی ایران تجارت کنید تحریم می شوید

به گزارش دانشنامه آریایی، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تحریم هایی که دولت کشورش به تازگی علیه شرکت های چینی به بهانه ارتباط با ایران وضع نموده، کشورها و شرکت ها را تهدید کرد.

پامپئو: اگر با شرکت کشتی رانی ایران تجارت کنید تحریم می شوید

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره تحریم های اعمال شده علیه چند شرکت کشتی رانی چین، کشورها و طرف ها را به تحریم در صورت تجارت با کشتی رانی ایران تهدید کرد.

پامپئو در توئیتر نوشت: امروز ما اشخاص و شرکت های مستقر در سرزمین اصلی چین و هنگ را به دلیل ارتباطشان با خطوط کشتی رانی ایران که به دلیل خطرات اشاعه ای تحریم شده اند تحت تحریم قرار دادیم. هشدار ما روشن است: چنانچه با شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تجارت کنید با خطر تحریم ها روبرو خواهید شد.

وزارت خزانه داری آمریکا امروز دوشنبه اظهار داشت اسامی 6 شرکت و 2 شخص را به بهانه ارتباط با شرکت کشتی رانی جمهوری اسلامی ایران و یکی از شرکت های تابعه آن به نام شرکت کشتی رانی حافظ دریا آریا در فهرست تحریم ها قرار داده است.

وزارت خارجه آمریکا هم اعلام نموده دولت این کشور 6 شرکت کشتی رانی چین و 2 نفر از مدیران آنها را به دلیل اقدام آگاهانه در فروش، عرضه یا انتقال مقادیر قابل توجهی کالا یا خدمات مورد استفاده در ارتباط با بخش کشتی رانی ایران تحریم نموده است.

تحریم ها علیه شرکت کشتی رانی ایران

پامپئو 19 خرداد (8 ژوئن) امسال اجرایی شدن تحریم ها علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ای-سیل را اظهار داشت.

هرچند شرکت خطوط کشتی رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم ها قرار داشتند اما تحریم هایی که از خردادماه اجرایی شد از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی 13382 و دو برچسب اشاعه تسلیحات کشتار جمعی و مقررات تحریم های مالی ایران صادر می شد.

هدف دریافت صادرات دارو به ایران

وزارت خزانه داری آمریکا در شرح خود در خصوص آثار این تحریم ها، به صراحت عنوان نموده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می نماید.

در صفحه پرسش و پاسخ های خزانه داری آمریکا، در این رابطه آمده بود: ایالات متحده مجوزها و معافیت های گسترده ای ذیل تحریم ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می دهد. اما این مجوزها و معافیت ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی 13382 تحریم شده اند را شامل نمی گردد.

واشنگتن اعلام نموده بود بعد از 8 ژوئن 2020 میلادی (19 خرداد 1399) اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

خزانه داری آمریکا می افزاید: علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که آگاهانه در تراکنش های معین با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم های دیگر قرار می دهند.

تنها راه حلی که آمریکا برای دور ماندن از تحریم ها به طرف های تجاری ایران ارائه نموده، این است که معاملات خود را تا پیش از زمان اجرایی شدن تحریم ها به انتها برسانند.

هدف اصلی تحریم کشتی رانی

این اقدام آمریکا در حالی صورت می گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران به وسیله دریا و توسط شرکت خطوط کشتی رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی رانی ایران انجام می گیرد.

در حقیقت برچسب های تازه ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در شرایط پیشین خطوط کشتی رانی ایران تفاوت ایجاد نموده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است.

این اولین بار نیست که آمریکا بخش هایی را هدف تحریم قرار می دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است.

آبان ماه سال گذشته هم خزانه داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش های مالی با ایران را سختگیرانه تر کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آن تحریم ها، نوشت: بر خلاف ادعاهای فریبکارانه ایالات متحده، مقررات جدید این کشور تروریسم مالی علیه مردم ایران را تشدید می نماید... حالا خزانه داری دارد نه تنها مواد غذایی، بلکه واردات اقلام دارویی را هم هدف قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1413

به "پامپئو: اگر با شرکت کشتی رانی ایران تجارت کنید تحریم می شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: اگر با شرکت کشتی رانی ایران تجارت کنید تحریم می شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید