پدیده، آنتی تز فوتبال

به گزارش دانشنامه آریایی، پدیده یک مورد عجیب در فوتبال ایران است. این تیم با قواعدی که از فوتبال باشگاهی می شناختیم همخوانی ندارد و همین تفسیر موفقیتش را دشوارتر نموده.

پدیده، آنتی تز فوتبال

پدیده، آنتی تز فوتبال

آرمن ساروخانیان ، انتظار برای اینکه بردهای پدیده تمام گردد و صدر جدول را به مدعیان سنتی تقدیم کند خیلی طولانی شده. یازده هفته بعد از آغاز لیگ هجدهم، دیگر نمی توان تیم مشهدی را جرقه نامید و بردهای این تیم را اتفاقی دانست. پدیده هر هفته کوبنده تر می گردد و حریفان را بیشتر می ترساند. پدیده یک مورد عجیب در فوتبال ایران است. این تیم با قواعدی که از فوتبال باشگاهی می شناختیم همخوانی ندارد و همین تفسیر موفقیتش را دشوارتر نموده. آنالیز وجوه مختلف ماجرا این موضوع را روشن تر می نماید.

صدرنشین بی پول

یکی از مدیران فوتبال اعتراف می کرد: 70 درصد مدیریت در فوتبال ایران به پول بستگی دارد. اگر بتوانید حقوق بازیکنان و مربیان را سر وقت پرداخت کنید، بیشتر مسائل حل می گردد. با این وصف انتظار می رفت بی پولی خیلی زود پدیده را از پا در آورد. این تیم از آغاز فصل بحران مالی داشت، تا جایی که گل محمدی چند بار تهدید به استعفا کرد و حتی چند روز در تمرینات غایب بود. با این حال این مسائل روی عملکرد فنی و نتایج پدیده تاثیر نداشته و این تیم هنوز صدر جدول را مقتدرانه در اختیار دارد.

کم سابقه پرهوادار

در لیگ برتر تیم های کم سابقه معمولا هوادار ندارند. وقتی چنین تیم هایی تصمیم به فعالیت در شهری می گیرند که تیم یا تیم های باسابقه و پرهواداری دارد، کار سخت تر می گردد.

فوتبال مشهد از قدیم با ابومسلم معنا پیدا می کرد و پدیده تنها پنج سال است که فعالیتش را آغاز نموده. با این حال پدیده توانسته پایگاه هواداری خوبی به دست آورد و بازی های خانگی این تیم با تماشاگران نسبتا زیادی برگزار می گردد.

مسائل و افول ابومسلم، امکانات خوب استادیوم امام رضا و نمایش درخشان پدیده در جذب تماشاگر تاثیر زیادی داشته، با این حال در فوتبال ایران تیم های موفق زیادی بوده اند که هرگز نتوانسته اند پایگاه هواداری داشته باشند. پاس با وجود سابقه قهرمانی همیشه برای سکوهای خالی بازی می کرد و حالا سایپا قدم در این راه گذاشته.

بی ستاره موفق

گل محمدی پدیده را در اوج بحران مالی تحویل گرفت و تیم جوانی بست. به جز خلعتبری که وارد سال های آخر بازی اش شده و مشتریان زیادی ندارد، در این تیم بازیکن مشهور دیگری نمی بینید. وقتی پدیده اولین بازی فصل را به پرسپولیس باخت، پیش بینی می شد که این تیم یکی از نامزدهای سقوط باشد و بدون پول و بازیکن مطرح تنها بتواند برای بقا بجنگد. پدیده اما با همین بازیکنان جوان تیمی هماهنگ و زهردار است و توانست از ده بازی بعدی تیمش 26 امتیاز بگیرد.

فرمول موفقیت پدیده: پرس سنگین، ریتم بالا، ضدحملات سریع

گل محمدی پیش از این در تیم های مختلف تجربه کار کردن با بازیکنان جوان را داشت و در پدیده توانسته با بازیکنان گمنام تیمی مدعی بسازد.

یحیی برای پدیده سبکی انتخاب نموده که با انرژی این بازیکنان جوان همخوانی دارد و آنها به بهترین شکل توانسته اند آن را پیاده نمایند.

بعد از موفقیت پرسپولیس برانکو، پدیده هم تیمی است که پرس سنگین حریفان در میانه زمین را انتخاب نموده و به محض از دست دادن توپ بازیکنان حریف را تحت فشار می گذارد. پرس سنگین پدیده طراحی حملات حریف را مختل می نماید و بی دلیل نیست که این تیم بعد از پرسپولیس با تنها پنج گل خورده بهترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد.

پدیده فوتبال را با ریتم بالایی بازی می نماید. در این تیم از بازی تاخیری خبری نیست و بازیکنان همانطور که هنگام از دست دادن توپ عقب نمی نشینند، به محض دریافت توپ وارد فاز حمله می شوند. این بازی پرفشار برای حریفان فرسایشی است و تیمی که نتواند خودش را با این ریتم تطبیق بدهد به دردسر می افتد.

نکته سوم در بازی پدیده ضدحملات سریع است که وقتی این تیم به گل اول می رسد، کاربرد زیادی دارد. در بازی هفته گذشته مقابل نساجی، پدیده در نیمه دوم تحت فشار زیادی قرار داشت، ولی با دو ضدحمله سریع در اواخر بازی به برد سه بر صفر رسید؛ نتیجه ای بازتابی از شرایط بازی نبود، ولی نشان می دهد که گل محمدی ابزار مختلفی برای ضربه زدن به حریفانش دارد.

پس از شکست روز اول مقابل پرسپولیس، بازی این هفته در تهران مقابل استقلال محک جدی دیگری برای پدیده است و با توجه به نمایشی که این تیم تا امروز نشان داده، احتمال اینکه تیم شفر را به دردسر بیاندازد خیلی زیاد است.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 29 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 113

به "پدیده، آنتی تز فوتبال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده، آنتی تز فوتبال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید