پلیس میانمار به معترضان حمله کرد

به گزارش دانشنامه آریایی، نیروهای امنیتی میانمار امروز (چهارشنبه) از گاز اشک آور و شلیک هوایی برای متفرق کردن معترضان ضد خونتا استفاده نموده و در جریان آن، شش خبرنگار از جمله خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز بازداشت شده اند.

پلیس میانمار به معترضان حمله کرد

به نقل از خبرگزاری رویترز، این حمله از سوی نیروهای امنیتی میانمار یک روز پس از کوشش های دیپلماتیک منطقه ای با هدف یاری به سرانجام بحران یک ماهه در این کشور صورت گرفت. وزرای کشورهای عضو آ.سه.آن نسبت به خویشتنداری در میانمار تاکید کردند اما در رسیدن به یک بیانیه واحد برای درخواست از ارتش میانمار در آزادی آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی این کشور و احیای دموکراسی ناکام ماندند. در حالیکه آ.سه.آن در خویشتنداری در میانمار صدای واحدی داشت، اما تنها چهار عضو آن یعنی اندونزی، مالزی، فیلیپین و سنگاپور خواهان آزادی سوچی و سایرین شدند.

از شروع کودتای اول فوریه در میانمار دست کم 21 تن کشته شده اند.

براندازی دولت مدنی در میانمار و روی کار آمدن خونتا در این کشور باعث اعتراضات سراسری در این کشور شده است.

یک گروه رصد بازداشتی های میانمار به دست خونتا اعلام نموده که ده ها تن دیگر روز سه شنبه دستگیر شدند که یکی از آنها سازمان دهنده اعتراضاتی است که از سوی مردان امنیتی در یک خودروی بدون پلاک دستگیر شد.

خبرنگار 32 ساله آسوشیتدپرس تین زاو و پنج خبرنگار دیگر نیز روز شنبه در حالی از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند که داشتند اعتراضات در یانگون را پوشش می دادند.

وکیل این خبرنگار گفته، موکلش به همراه پنج خبرنگار دیگر بر اساس قانون ایجاد ترس، گسترش اخبار جعلی یا تحریک مستقیم یا غیر مستقیم کارمندان دولت بازداشت شده اند.

خونتای میانمار ماه گذشته میلادی با هدف افزایش محکومیت های حداکثری از دو سال به سه سال حبس، این قانون را اصلاح کرد.

معاون رئیس خبرگزاری آسوشیتدپرس خواهان آزادی سریع خبرنگار این خبرگزاری شده و گفت: باید به خبرنگاران مستقل اجازه فعالیت آزادانه و تهیه گزارش به صورت امن بدون ترس از بازداشت و ارعاب داده گردد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به شدیدترین شکل ممکن بازداشت خودسرانه این خبرنگار را محکوم می نماید.

انجمن یاری رسان به زندانیان سیاسی گفته که 34 خبرنگار در میان بازداشتی ها از اول فوریه هستند که 15 تن آنها آزاد شده اند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1666

به "پلیس میانمار به معترضان حمله کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پلیس میانمار به معترضان حمله کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید