چالش عصر جدید 2 برای رقابت با همتایان

رشد مسابقات استعدادیابی، احسان علیخانی را با چه چالشی روبه رو خواهد نمود، آیا موفقیت سری اول عصر جدید این بار هم تکرار خواهد شد؟

چالش عصر جدید 2 برای رقابت با همتایان

به گزارش، پس از مسابقه عصر جدید که مورد استقبال بسیاری از مخاطبان هم نهاده شد، تلویزیون دور تازه ای از فراوری مسابقات استعدادیابی را در شبکه های مختلف، شروع کرد که برخی از آنان مانند ستاره ساز، میدون و اعجوبه ها که البته نمی توان آن را مسابقه یا رقابت دانست، به پخش رسیدند و برخی از آنان هم در دست فراوری هستند و قرار است در آینده از تلویزیون پخش شوند. دو ماه دیگر، سری دوم مسابقه عصر جدید هم به جدول پخش تلویزیون اضافه می گردد. رشد مسابقات استعدادیابی، احسان علیخانی را با چه چالشی روبه رو خواهد نمود، آیا پیروزیت سری اول عصر جدید این بار هم تکرار خواهد شد؟

تا قبل از مسابقه عصر جدید، کم و بیش در رشته های هنری مسابقات استعدادیابی داشتیم، اما از طرفی چندان پرمخاطب نشدند و از طرفی عصر جدید پذیرای استعداد های حوزه سرگرمی و ورزش هم شد و به همین دلیل برای مخاطبان جذابیت و تازگی داشت. علاوه بر این، حضور چهره ای مانند امین حیایی در میان داوران، اتفاق تازه ای بود، بنابراین مورد توجه عموم مخاطبان تلویزیون نهاده شد و نوروز سال جاری عنوان پربیننده ترین برنامه تلویزیون را از آن خود کرد. عصر جدید در جذب مشارکت مردم هم بسیار پیروز بود و تقریبا 10 میلیون نفر، به فینالیست های آن رای دادند.

اکنون سری دوم این مسابقه پرطرفدار، در شرایط متفاوت تری نسبت به سری قبل پخش خواهد شد. مسابقات استعدادیابی مختلفی مانند آبادان و قالیچه پرنده در حوزه کارآفرینی و مجری شو در دست فراوری هستند. مسابقه سرزمین مهارت هم تازه ترین مسابقه استعدادیابی است که مهارت های شرکت نمایندگان خود را در زمینه ساخت و فراوری سازه، عمران، الکترونیک و طراحی مکانیک ارزیابی می نماید و داوران آن هم بازیگران سینما و تلویزیون و تکنسین ها هستند.

در طول غیبت عصر جدید هم مسابقه های استعدادیابی اعجوبه ها که تقریبا مشابه عصر جدید بوده و میزبان بچه ها 3 تا 13 ساله با استعداد، در زمینه رشته های ورزشی و هنری بوده هم پخش شده است. افزایش فراوری مسابقات استعدادیابی در تلویزیون و پخش مسابقاتی مشابه عصر جدید باعث می گردد سری دوم این مسابقه در معرض خطر تکراری شدن قرار بگیرد و احسان علیخانی را در فصل دوم با چالش تازه ای روبه رو کند.

مسئله مهم این است که احسان علیخانی باید برای گذر از این چالش و حفظ پیروزیت عصر جدید چه کند. طبق گفته خود علیخانی، یکی از دلایل او برای انتها دادن به ماه عسل، افزایش تعداد برنامه های مشابه آن در تلویزیون بود. او درباره عصر جدید هم گفته بود که اگر برنامه های مشابه عصر جدید زیاد شوند، ساخت این برنامه را هم ادامه نخواهد داد. پس صحبت های علیخانی نشان می دهد که او از خطر افزایش برنامه های شبه عصر جدید و تکراری شدن این برنامه برای مخاطب نگران است.

جریان رشد مسابقات استعدادیابی مشابه عصر جدید کم کم شروع شده و این برنامه ممکن است بسیار زودتر از آن چیزی که احسان علیخانی فکرش را می نماید، جذابیت اش را برای مخاطب از دست بدهد، در این شرایط او باید تغییراتی در برنامه ایجاد کند تا از این چالش عبور کند و عصر جدید 2 هم بتواند به اندازه سری اول یا حتی بیشتر از آن پیروز باشد. اگرچه همچنان رقیب اصلی عصر جدید، خودش است و مخاطبان در فصل دوم و فصل های احتمالی بعدی، این برنامه را با سری نخست آن قیاس خواهند کرد.

مهم ترین چیزی که می تواند ضامن پیروزیت عصر جدید باشد، فرار علیخانی از هم پوشانی با دیگر مسابقات استعدادیابی تلویزیون است تا صندلی برنامه اش برای مخاطبان حفظ گردد. طبق آن چه در تیزر های فصل دوم عصر جدید دیدیم، این بار افراد مستعد در زمینه مهارت های شغلی و آموزشی هم می توانند در رقابت عصر جدید شرکت نمایند.

این در شرایطی است که یک مسابقه کارآفرینی مانند میدون از تلویزیون در حال پخش است، دو مسابقه کارآفرینی هم قرار است ساخته گردد و مسابقه سرزمین مهارت هم که با دسته ای از مهارت های شغلی ارتباط دارد، در مرحله پیش فراوری است؛ بنابراین اضافه کردن شاخه مهارت های شغلی می تواند به ضرر عصر جدید تمام گردد و تصمیم درستی به نظر نمی رسد.

علاوه بر این، ایرادات سری قبل هم باید این بار برطرف گردد، مثلاً داوری ها کمتر از روی علایق شخصی یا احساسات باشد و فضای مسابقه نیز به سمت فضای برنامه ماه عسل نرود. یکی دیگر از نقدها مهمی که در سری اول مسابقه به آن وارد بود، داوری استعداد هایی مانند خوانندگی و بازیگری و اجرا با رشته های ورزشی و سرگرمی بود، اگر در سری دوم هر استعدادی با استعداد های مشابه خود در زمینه خودش مقایسه گردد، طبیعتاً داوری عادلانه تر و معتبرتر خواهد بود.

منبع: خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 25 بهمن 1398 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 768

به "چالش عصر جدید 2 برای رقابت با همتایان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش عصر جدید 2 برای رقابت با همتایان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید