کاهش 4 سانتیمتری تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه

به گزارش دانشنامه آریایی، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ضمن اشاره به آخرین شرایط این دریاچه گفت: تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال قبل چهار سانتیمتر کاهش پیدا نموده اما به طور کلی شرایط دریاچه مناسب است.

کاهش 4 سانتیمتری تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه

فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه درحال حاضر تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه 1271.41 متر است، اظهار کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار سانتیمتر کاهش پیدا نموده است.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش ها وسعت دریاچه اکنون 2901 کیلومتر مربع و حجم آب آن 3 میلیارد و 750 میلیون متر مکعب اعلام شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته وسعت دریاچه ارومیه 38 کیلومتر مربع کمتر شده و حجم آب آن 150 میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه هر ساله در فصل تابستان با توجه به شدت گرما تغییراتی را در تراز و حجم آب دریاچه ارومیه شاهد هستیم، گفت: در حال حاضر بیشتر نقاط دریاچه به طور متوسط عمقی حدود 70 تا 80 سانتیمتر دارد و اوضاع دریاچه به طور کلی خوب است.

سرخوش با بیان اینکه حیات به دریاچه ارومیه بازگشته است، گفت: کوشش می کنیم که تا انتها سال جاری پروژه های سخت افزاری انتقال آب به دریاچه ارومیه به انتها برسد و از سال آینده منابع آبی جدید و ثابتی برای حوزه آبریز دریاچه ارومیه داشته باشیم.

به گفته مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در حال حاضر کشت محصولاتی که به آبیاری زیادی نیاز دارند در حوزه آبریز دریاچه ارومیه کاهش پیدا نموده است و گیاهان کم آب بر و گیاهان دارویی جایگزین این محصولات شده اند. این اقدام سبب شده است که علاوه بر کاهش مصرف آب در حوزه کشاورزی، توسعه مالی و ایجاد اشتغال را نیز مدنظر داشته باشیم.

سرخوش در انتها با اشاره به اینکه تراز اکولوژیک نرمال دریاچه ارومیه 1274.10 متر است و دریاچه در این حالت باید 13 میلیارد متر مکعب آب و 4400 کیلومتر وسعت داشته باشد، اظهار کرد: امیدواریم با اتمام پروژه های سخت افزاری سالانه حدود 3 میلیارد متر مکعب آب به دریاچه منتقل گردد و در نهایت تا سال 1406 به تراز اکولوژیک و نرمال خود برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1302

به "کاهش 4 سانتیمتری تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 4 سانتیمتری تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید