کاهش 44 درصدی میزان بارندگی های زنجان نسبت به سال قبل

به گزارش دانشنامه آریایی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: سال جاری میزان بارندگی ها در استان در حال حاضر نسبت به سال گذشته 44 درصد کاهش داشته و سال کم آبی پیش روی خواهد بود.

کاهش 44 درصدی میزان بارندگی های زنجان نسبت به سال قبل

به گزارش خبرنگاران زنجان، علیرضا جزء قاسمی با بیان اینکه میزان بارندگی ها در استان زنجان نسبت به بلند مدت نیز 28 درصد کاهش داشته است گفت: با لحاظ شرایط کلی و شرایط بارندگی ها در استان، سال جاری تابستان سختی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در سال آبی جاری علیرغم پیش بینی بارش های نرمال، هم در فصل پاییز و هم در زمستان میزان بارش ها کم و پوشش برفی استان در حد صفر بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان اعلام نمود: با توجه به شرایط موجود پیش بینی های لازم برای تقویت زیرساخت های تامین و آبرسانی در شهرهای استان اجرا شده و تنها در مورد آبرسانی در بعضی روستاهای استان نگرانی داریم.

وی توضیح داد: منابع تامین آب بعضی روستاها در استان زنجان آب چشمه و قنات است که متاثر از بارش های سالانه بوده و با توجه کاهش بارش ها در صورت عدم کاهش مصرف، با چالش های جدی در این زمینه روبرو خواهیم شد.

جزء قاسمی ادامه داد: اصلاح فرهنگ مصرف تنها راه برون رفت از شرایط فعلی در روستاهاست و وقت آن فرا رسیده است تا روستائیان عزیز مصارف غیر ضرور همچون: مصرف آب شرب برای باغ و باغچه و احشام را متوقف کنند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان زنجان گفت: فراوری آب در روستاها بیشتر از احتیاج این مناطق بوده و هزینه ناچیز آب بهاء باعث شده است تا صرفه جویی در مصرف این مایه گرانبها مغفول بماند.

این مسئول با تاکید بر اینکه نباید نگرانی های موجود در مورد آب در بین مسائل دیگر گم گردد اضافه کرد: در شهرستانهای خدابنده و ماهنشان احساس خطر برای تامین آب وجود دارد که مدیریت تقاضا، تشدید برخورد با انشعابات غیرمجاز و همکاری مردم در مصرف بهینه آب تنها راه مدیریت این شرایط می باشد.

جزء قاسمی با اشاره به اینکه در کوتاه مدت منابع جدیدی برای تامین آب آشامیدنی در استان زنجان وجود ندارد اعلام نمود: هم اکنون بیش از 75 درصد از آب آشامیدنی در این استان به وسیله سفره های آب زیر زمینی و 25 درصد نیز از آب های سطحی تامین می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1738

به "کاهش 44 درصدی میزان بارندگی های زنجان نسبت به سال قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 44 درصدی میزان بارندگی های زنجان نسبت به سال قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید