کنفرانس بازگشت آوارگان سوری؛از پراکندگی جغرافیایی تا پیامهای دمشق

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: کنفرانس بین المللی بازگشت آوارگان سوری اواخر هفته گذشته با حضور مقامات 27 کشور در شهر دمشق پایتخت سوریه انجام شد. بشار اسد رئیس جمهور سوریه در ابتدای این کنفرانس بین المللی سخنرانی کرد و مسائلی را در مورد بحران آوارگان مورد توجه قرار داد که از جمله مهمترین آنها کارشکنی های غرب در جهت بازگشت این آوارگان بود.

کنفرانس بازگشت آوارگان سوری؛از پراکندگی جغرافیایی تا پیامهای دمشق

رئیس جمهور سوریه در جریان این سخنرانی که در ابتدای کنفرانس بازگشت آوارگان سوری ایراد شد، توضیح داد: غرب از آوارگان سوری برای تحقق اهداف سیاسی استفاده می نماید. واقعیت آن است که کشورهای غربی مانع از بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود می شوند. آنها با بکارگیری سیاست ترغیب و تهدید از بازگشت آوارگان به مناطق محل سکونت خود ممانعت به عمل می آورند.

اسد در ادامه همچنین یادآور شد: ما تمام کوشش خود را برای بازگرداندن آوارگان سوری به کار بسته ایم و معتقدیم که آخرین نفر از آوارگان نیز باید به منطقه محل سکونت خود بازگردد. اما با این حال، در برابر این کوشش ها موانع بسیاری می بینیم. بسیاری از سوری های مقیم کشورهای دیگر خواهان بازگشت به کشور خود هستند و نمی توان این مسأله را کتمان کرد. آوارگان سوری سیاست های کشورهای غربی در حمایت از تروریسم در سوریه را به شدت محکوم می نمایند.

نگاهی به شرایط آوارگان سوری

در طول قریب به 10 سالی که از شروع جنگ علیه سوری سپری می گردد، حدود 13 میلیون نفر از مردم سوریه آواره شده اند. طبق آخرین آمار و گزارش ها، در حال حاضر بیش از 6 میلیو نفر از سوری ها در مرزهای خود آواره هستند و هنوز از کشورشان خارج نشده اند. این تعداد از آوارگان 49 درصد از جمعیت کلِّ آنها را تشکیل می دهند.

این درحالی است که حدود 51 درصد از آوارگان نیز کشور خود را به مقصد دیگر کشورها ترک نموده اند. آمارها حاکی از آن هستند که بیش از 5 میلیون از آوارگان سوری به کشورهای همسایه خود رفته اند. کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در همین ارتباط اعلام نموده است که تعداد سوری های مقیم ترکیه در حال حاضر به 3.4 میلیون نفر می رسد. این نهاد سازمان ملل همچنین تأکید نموده است که تعداد آوارگان سوری در لبنان به یک میلیون نفر رسیده است.

پراکندگی آوارگان سوری به روایت نمودار

افزون بر آنچه که گفته شد، شمار آوارگان سوری در کشور اردن نیز به حدود 650 هزار نفر می رسد و این درحالی است که در عراق نیز تقریباً 250 هزار آواره سوری زندگی می نمایند. از سوی دیگر، طبق آمارهای موجود، در حال حاضر بیش از 150 هزار آواره سوری در کشورهای واقع در شمال آفریقا به سَر می بَرند. از جمله این کشورها می توان به مصر و لیبی اشاره نمود که آوارگان سوری در آنجا سکونت گزیده اند.

فارغ از آماری که ارائه شد، آوارگان سوری در کشورهای اروپایی نیز یافت می شوند. از زمان شروع درگیری ها در سوریه و حمایت های خارجی از تروریسم در این کشور، شماری از مردم سوریه به کشورهای اروپایی مهاجرت کردند. به عنوان نمونه شمار آوارگان سوری در کشور آلمان حدود 500 هزار نفر برآورد می گردد. این درحالی است که حدود 100 هزار آواره نیز کشور خود را به مقصد کشور سوئد ترک نموده اند. در اتریش نیز قریب به 50 هزار آواره سوری حضور دارند.

علاوه بر این، طبق آخرین گزارش ها و آمارهای منتشر شده، حدود 100 هزار تَن از آوارگان سوری نیز در کشورهای آمریکای شمالی به سَر می بَرند که دولت سوریه تمام کوشش خود را برای بازگرداندن این آوارگان از اقصی نقاط دنیا به کار بسته است. با تمامی اینها، کارشکنی های کشورهای غربی و در رأس آنها ایالات متحده آمریکا بزرگترین و اصلی ترین مانع در جهت بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه خود است.

آنالیز کنفرانس بین المللی آوارگان سوری

کنفرانس آوارگان سوری از ابعاد مختلف قابل آنالیز بوده و برگزاری آن در برهه کنونی از اهمیت بسزایی برخوردار است. یکی از جنبه های مهم این مسأله این بود که کنفرانس مذکور نشان داد برخلاف اقدامات خصمانه ایالات متحده آمریکا و متحدان غربیِ آن و نیز تبلیغاتشان در مورد منزوی شدن دمشق، این اتفاق هرگز رخ نداده است و علیرغم خواسته واشنگتن، سوریه در انزوا فرو نرفته است.

یکی از مهمترین، اصلی ترین و اساسی ترین اهداف آمریکا و غرب از اعمال تحریم های گسترده و خفه نماینده علیه سوریه و همچنین حمایت از گروه های تروریستی، تکفیری در این کشور، منزوی ساختن دمشق بود. علیرغم تمامی این اقدامات و تشدید فشارها، مقامات دولت سوریه با برگزاری یک همایش و کنفرانس بین المللی با مشارکت 27 کشور و 12 نهاد ثابت کردند که مهمترین هدف آمریکا و غرب علیه دمشق به ثمر ننشسته است.

نکته حائز اهمیت دیگری که وجود دارد این است که علیرغم دعوت دمشق از آمریکا و شماری از کشورهای غربی، هیچیک از آنها حاضر نشدند در کنفرانس آوارگان سوری شرکت نمایند. این مسأله به خوبی نشان داد که واشنگتن و متحدانش در کشورهای غربی همچنان سیاست یک بام و دو هوا را در قبال مسأله آوارگان در پیش گرفته اند و تمامی ادعاهای آنها در مورد حمایت از حقوق بشر و یاری به بازگشت آوارگان، عاری از صحت بوده و یک مانور تبلیغاتی است.

بر همین اساس، می توان گفت که عدم مشارکت آمریکا و کشورهای غربی در کنفرانس بازگشت آوارگان یک رسوایی تمام عیار برای آنها به شمار می رود؛ مسأله ای که موجب شد تا کارشکنی ها و سنگ اندازی های آنها در جهت بازگشت آوارگان سوری به کشور خود برای چندمین بار برجسته گردد. در همین ارتباط، فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه نیز اظهار داشت که کنفرانس بازگشت آوارگان سوریه، آمریکا و غرب را رسوا کرد.

افزون بر آنچه که گفته شد، برگزاری کنفرانس بازگشت آوارگان سوری نقش آفرینی مخرب آمریکا و غرب در بهره برداری های غیرانسانی از مسأله آوارگان را برای افکار عمومی در منطقه و دنیا برملا کرد. اظهارات شرکت نمایندگان در کنفرانس مذکور بار دیگر ثابت کرد که آمریکایی ها و غربی ها ضمن نقض فاحش حقوق بشر و حقوق بین الملل، در اقدامی غیر انسانی از مسأله آوارگان برای تحقق اهداف و منافع سیاسی خود بهره برداری نموده و می نمایند.

در عین حال، برگزاری کنفرانس مذکور همچنین این پیغام مهم و اساسی را از سوی دمشق به واشنگتن مخابره کرد که علیرغم افزایش فشارها، تداوم حمایت های خارجی از تروریسم، تشدید تحریم های مالی و… مقامات دولت سوریه همچنان بر تداوم نبرد با تروریسم برای آزادسازی تمامی اراضی اشغال شده خود تأکید دارند و هیچیک از فشارهای مذکور تا به امروز عزم آنها برای تداوم این جهت را سست ننموده است.

این بدان معناست که برخلاف آنچه که آمریکا و غرب در سوریه به دنبال تحقق آن بودند، آنها خود به دلیل ناتوانی در تحقق اهدافشان در این کشور منزوی شده اند. مقامات سوری در جریان کنفرانس بازگشت آوارگان اظهار داشتند که تحت هیچ شرایطی دست از حمایت، حفاظت و حراست از استقلال و حاکمیت ملی خود برنخواهند داشت. بر همین اساس، ناگفته پیداست که کنفرانس آوارگان سوری اهداف خود را محقق ساخت و پیغام هایی را که می بایست به طرف های مختلف منطقه ای و بین المللی مخابره کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1450

به "کنفرانس بازگشت آوارگان سوری؛از پراکندگی جغرافیایی تا پیامهای دمشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنفرانس بازگشت آوارگان سوری؛از پراکندگی جغرافیایی تا پیامهای دمشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید