گام های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا ، مطالعه بالینی؛ بزودی

به گزارش دانشنامه آریایی، وزیر بهداشت ضمن اعلام اقدامات موثر ایران در ساخت واکسن کووید 19 گفت: اغلب تست های مدل های حیوانی این واکسن پاس شده و در آینده بسیار نزدیک برای کلینیکال ترایال (مطالعات بالینی) در انسان وارد عمل خواهیم شد.

گام های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا ، مطالعه بالینی؛ بزودی

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی فارمکس خاورمیانه 2020 با اشاره به درس های کووید 19 به دنیا، گفت: کووید 19 گرچه برای دنیا بلا بود، اما درس های بزرگی هم به دنیا آموخت؛ اولین درس این بود که دنیا در عین ادعای آگاهی، اما بسیار ناآگاه است به آنچه که می تواند اقتصاد، فرهنگ و تمام زیربناهای کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه نمود: دومین درس کووید 19 به دنیا آن بود که عده ای علیرغم اعلام قابلیت ها و بضاعت ها آنگونه که می گویند قدرتمند و دارای بضاعت نیستند و نشان داد کشورهایی مثل جمهوری اسلامی ایران در اوج تحریم و اوج بستن دست ها، می توانند در این اقیانوس شنا کنند؛ به طوری که در طی کمتر از 60 روز و به همت تولید کنندگان داخلی، از وارد کننده به تولید کننده و بعد هم به صادر کننده مایحتاج مدیریت کووید19 بدل شدیم و این از افتخارات ملی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: نکته دیگری که کووید 19 به دنیا آموخت آن است که برای غلبه بر این بیماری همه باید کنار هم باشند و نمی شود جزیره ای قدرتمند داشت و بر بیماری فائق آمد. امروز همه دنیا باید کنار هم قرار گیرند تا بتوانند با ساخت دارو و وحدت دنیای و در کنار هم قرار دریافت در تولید واکسن بر این بیماری فائق آیند.

گام های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا

وزیر بهداشت همچنین گفت: خبر خوش برای مردم آن است که خوشبختانه ما در ساخت واکسن کووید 19 گام های موثری برداشتیم و امروز تعداد قابل توجهی از دانشمندان ما با تکیه بر دانش بومی و استفاده از تجربیات دنیای در کنار یکدیگر در ساخت واکسن کووید 19 گام های تندی را برمی دارند. خود نیز در چهار ماه گذشته لحظه به لحظه کنارشان بودم و موارد را دنبال کردم و البته اقدامات را خیلی هم با فریاد اعلام نکردیم. اعلام می کنم که در ساخت واکسن علیه کووید 19 گام های موثری برداشته ایم و اغلب تست های مدل های حیوانی پاس شده و در آینده بسیار نزدیک برای کلینیکال ترایال (مطالعات بالینی) این واکسن در انسان وارد عمل خواهیم شد.

نمکی همچنین گفت: سال گذشته سالی پر افتخار برای کشور بود و عزیزانی که در صنعت دارو و تهیه مایحتاج مردم زحمات زیاد کشیدند، در ایجاد این افتخار سهم بزرگی داشتند. جمهوری اسلامی ایران سال قبل علی رغم همه فشارهای ناشی ازتحریم های ظالمانه توانست با حدود 600 میلیون یورو یعنی بیش از 20 درصد از مصرف ارز در سال 1397، سال 1398 را با افتخار به سرانجام برساند.

صرفه جویی 20 درصدی ارزی در سال 98

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه در سال 1398 مشکلاتی مانند سیلاب های بهاره، آنفلوآنزای H1N1 و 3.5 میلیون زائر اربعین را پذیرایی کردیم و در نهایت هم در آخر سال گرفتاری کووید-19 را داشتیم، پیش بینی همکاران مان این بود که باید بین 40 تا 50 درصد ارزبری را در کشور بیشتر داشته باشیم، اما با همت تولیدکنندگان داخلی و حمایت وزارت بهداشت با همکاران پاک دست و دلسوزم در سازمان غذا و دارو توانستیم با حداقل 20 درصد کاهش ارزبری و افزایش 30 درصد تولید داخل، ممنوع کردن ورود هرگونه محصولی که از بیرون برای لگدمال کردن صنعت و تولید داخلی وارد می شود و همچنین غیرت، همت و جسارت و شجاعت تولیدکنندگان توانستیم سال را به گونه ای سپری کنیم که حتی یک بیمار برای تهیه داروی اساسی خود سرگردان داروخانه های کشور نشد.

نمکی ادامه داد: از دیرباز یکی از حلقه های مفقوده صنعت داروسازی، بحث مواد اولیه دارویی بود. سال ها پیش که مسئولیت اداره این صنعت را در جایگاه های مختلف کشور داشتم، وقتی عزیزان ما در داخل کشور می خواستند اینترمدیت ها را از چین و هند وارد کرده، پردازش انجام دهند و به عنوان ماده مصرفی دارو به کارخانه های داروسازی تحویل دهند، با مقاومت های شدیدی روبروی شدند. صنعت داخل برای داروی ساخته شده مقاومت هایی می کرد که البته به جا هم بود. زیرا مشکلاتی وجود داشت.

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که چین، هند و تمام تولیدکنندگان منطقه ای مواد اولیه دارو این دوره ها را پشت سر گذاشتند و یک شبه به همه چیز نرسیده اند. این برای صنعت دارویی کشور، هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری است تا کمک کنیم که تولیدکنندگان بتوانند در داخل کشور مواد اولیه ای را تولید کنند که ما به آن ها نیاز داریم. چند دهه قبل یادم است که برخی دستگاه ها را نیاز داشتیم که نمونه های خارجی آن بسیار گران قیمت بود، اما گفتند تولیدکننده ای در اصفهان یکی از این ماشین ها را می سازد و من گفتم حتما از او بخرید. این بنیان ساخت ماشین سازی دارویی در کشور شد.

حمایت از تولید کننده داخلی، سرمایه گذاری برای آینده است

وزیر بهداشت تاکید کرد: حمایت از تولیدکننده داخل گرچه ممکن است در اوایل هزینه بر باشد، اما در دراز مدت سرمایه گذاری بزرگ ملی است. تولید کنندگان داروهای ساخته شده همراهی کردند، همدلی کردند و سرمایه گذاری کردند که امروز شاهد این تحول بنیادی در مواد اولیه دارویی کشور هستیم و به عنوان یکی از بزرگان تولید این مواد در منطقه شده ایم. همواره یکی از غصه هایم این بود که چرا یوسف مصری را به بازار برده فروشی می بریم. چرا باید پتروشیمی داشته باشیم، بنزن را به عنوان عنصر در مواد اولیه دارویی داشته باشیم، اما این مواد را با ارزان ترین قیمت به کشورهای دیگر صادر کنیم و اینترمدیت را با 10، 20 و بعضا 100 برابر قیمت وارد کنیم و فقط پردازش کنیم. گرچه این ارزش اضافه نموده در گام اول کار درستی بود، اما نهایت کار این بود که به سمت حلقه های قبلی برویم که کار بزرگی است که عزیزان ما بعد از سال ها دارند در صنعت مواد اولیه کشور انجام می دهند.

نمکی ادامه داد: امسال که سال جهش تولید است، بسیار خرسندم که در یکی از مهم ترین عرصه های تولید مواد اولیه گام نهادیم. تردیدی ندارم که ایران بزرگ و سرافراز با صنعتگران و دانشمندان و شرکت های دانش بنیان و عشاق اعتلای جمهوری اسلامی در آینده بسیار نزدیک به یکی از صادرکنندگان بزرگ مواد اولیه دارویی به همه دنیا با ارازان ترین قیمت و بهترین کیفیت مورد وثوق تولیدکنندگان دنیای بدل می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1229

به "گام های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا ، مطالعه بالینی؛ بزودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های موثر ایران در ساخت واکسن کرونا ، مطالعه بالینی؛ بزودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید