10 استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، سال گذشته با کوشش شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 10 استاندارد جدید در این حوزه تدوین شد.

10 استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد

یکی از رسالت های مهم شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استانداردسازی فعالیت های آزمایشگاهی است. شبکه کوشش می نماید تا از روش های گوناگون مانند حمایت از آزمایشگاه ها در زمینه کالیبراسیون تجهیزات، استقرار استاندارد ISO/IEC 17025، آموزش مدیران، ارتقای کیفیت خدمات و تدوین استانداردها این موضوع را محقق کند. در واقع انجام آزمون در آزمایشگاه ها بر اساس روش های درست و صحه گذاری شده و بر اساس استاندارد، موجب اطمینان از نتایج و افزایش اثربخشی آن می گردد.

سال گذشته شبکه آزمایشگاهی 25 عنوان استاندارد را به منظور تدوین به سازمان استاندارد پیشنهاد داد که از این میان، 10 مورد برای تدوین به عنوان استاندارد ملی پذیرفته شد. این استانداردها در زمینه روش انجام آزمون است و در کمیته های مختلف صنایع شیمیایی، فلزشناسی، آب و آبفا، اندازه شناسی و مهندسی پزشکی، مطرح و بررسی شدند.

در حال حاضر، مراحل تدوین 9 استاندارد به طور کامل به انتها رسیده و در مرحله دریافت شماره ملی هستند. معین مساحت سطح ویژه پودرهای فلزی به روش جذب سطحی فیزیکی، روش آزمون مساحت سطح کاتالیست و حامل های کاتالیست، راهنمای تصحیح اثرات بین عنصری در بررسی طیف سنجی پرتو ایکس و راهنمای بررسی عنصری با طیف سنج فلورسانس پرتو ایکس براساس تفکیک طول موج، تعدادی از این استانداردها است.

شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی با تشکیل کارگروه های تخصصی کوشش نموده است زمینه به اشتراک گذاری دانش و تجربه کارشناسان و متخصصان آزمایشگاهی کشور را فراهم کند. اعضای این کارگروه ها از کارشناسان آزمایشگاه های مختلف از سراسر کشور هستند. یکی از فعالیت های تخصصی این کارگروه ها، تدوین استانداردهای ملی دستگاهی و روش های انجام آزمون است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1710

به "10 استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 استاندارد ملی جدید آزمایشگاهی تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید