70 درصد زندانیان خوزستان متاهل اند

خبرنگاران/خوزستان مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خوزستان از پوشش حدود 2 هزار و 300 نفر از اعضای خانواده های زندانیان استان توسط انجمن های حمایتی اطلاع داد.

70 درصد زندانیان خوزستان متاهل اند

علیرضا بابایی در بیستمین کنفرانس تخصصی مرجع ملی حقوق کودک که امروز (یکم دی ماه) در مجمع قضایی ویژه شهید تندگویان اهواز برگزار گردید، اظهار کرد: در مجموعه زندان ها، با دو گروه به جز زندانیان روبرو هستیم؛ گروه اول خانواده زندانیان هستند که با ورود سرپرست به زندان آسیب پذیر می شوند و غالبا نیز فرزندانی در حال تحصیل دارند البته اقدامات خوبی برای حمایت از این خانواده ها صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگاران، وی با بیان اینکه در استان خوزستان حدود 70 درصد زندانیان متاهل هستند، اضافه نمود: حدود 2 هزار و 300 نفر از اعضای خانواده های زندانیان تحت پوشش انجمن های حمایتی قرار گرفته اند اما همه خانواده ها هنوز کاملا پوشش داده نشده اند که با توجه به آسیب پذیر بودن خانواده زندانیان، باید مورد حمایت ویژه قرار بگیرند.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی خوزستان ادامه داد: انجمن های حمایتی بودجه مصوبی ندارند و برای خدمات رسانی به خانواده زندانیان به اعتبار احتیاج دارند. خانواده های زندانیان از نگاه دستگاه های حمایتی دور مانده اند، به عنوان مثال خانواده های فاقد بیمه، در اجرای طرح تحول سلامت تحت پوشش قرار نگرفتند البته خوشبختانه در مرحله دوم، تحت پوشش بخشی از طرح تحول سلامت قرار گرفتند.

بابایی گفت: دومین جامعه هدف ما کانون های اصلاح و تربیت هستند. این مراکز محل نگهداری بزهکاران زیر 18 سال است. در این مراکز، خدمات تربیتی، آموزشی و بهداشتی ارائه می گردد به گونه ای که مددجویان دیگر به چرخه جرم باز نمی گردند. از نظر ما این کانون ها مانند مدارس شبانه روزی هستند و نگاه زندان بودن به این کانون ها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگاران، غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی خوزستان نیز اظهار کرد: بچه ها فاقد هویت در واقع بچه های هستند که فاقد شناسنامه هستند. هویت، موضوعی چالشی است و نبود هویت چالش بسیار فراگیری است. بودن هویت باعث جلوگیری از بسیاری از آسیب های اجتماعی می گردد و نبود آن، آسیب های اجتماعی را تشدید می نماید.

وی اضافه نمود: کودکی که شناسنامه ندارد، نمی داند کیست و چه نقشی در جامعه دارد. بیشتر این بچه ها حاصل ازدواج های زنان ایرانی با مردان خارجی هستند. این بچه ها در آموزش و درمان با مسائل عدیده ای روبه رو می شوند و تنها پس از سن 18 سالگی می توانند به صورت قانونی شناسنامه دریافت نمایند. البته اخیرا لایحه ای به مجلس برده شده است که بر اساس آن، بچه های که حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی هستند، می توانند شناسنامه دریافت نمایند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان بیان نمود: بعضی از بچه ها در بیمارستان متولد و رها می شوند که پس از آن، توسط سازمان بهزیستی نگهداری می شوند؛ تعداد این بچه ها در حال افزایش است.

صدیق راد گفت: دو نوع کودک در بحث بچه ها بدون هویت وجود دارد؛ نوع اول، بچه ها بدون شناسنامه با هویت معلوم هستند که حاصل ازدواج زن ایرانی و مرد ایرانی هستند اما به دلیل سهل انگاری والدین، شناسنامه ندارند. همچنین بچه های که حاصل ازدواج مرد خارجی و زن ایرانی و هویت دارند اما شناسنامه ندارند، جزو دسته اول هستند. دسته دوم نیز بچه ها حاصل روابط نامشروع، بچه ها حاصل ازدواج های موقت، بچه ها رهاشده به دلیل فقر و بچه ها رها شده به دلیل معلولیت هستند که فاقد شناسنامه و هویت هستند.

وی با بیان اینکه در استان خوزستان 11 مرکز شبه خانواده برای نگهداری بچه ها وجود دارد، ادامه داد: این مراکز خدماتی برای این بچه ها ارائه می دهند. بچه ها فاقد هویت با مسائلی مانند؛ نامعلوم بودن نقش در جامعه، مشکل در آموزش، اختلالات روانی در پی نامعلوم بودن هویت، محرومیت از خدمات بهداشتی و درمانی، ازدواج زودهنگام و آسیب های اجتماعی از مسائلی است که این بچه ها با آن روبه رو هستند.

به گزارش خبرنگاران، همچنین سیده فرانک موسوی، مدیرکل امور بانوان و خانواده و دبیر حقوق کودک در استان خوزستان اظهار کرد: کودک یکی از ارکان مهم خانواده است و آسیب پذیرترین فرد در هر خانواده نیز کودک است. حقوق بچه ها باید محترم شمرده گردد و این حقوق برای جامعه نیز باید ملموس باشد.

وی اضافه نمود: اگر به بچه ها توجه گردد قطعا در آینده نسلی سالم و فرهیخته خواهیم داشت. تحقیقات نشان داده اند که اشخاص بزهکار، در کودکی با مسائلی روبرو بوده اند که باعث کج روی اجتماعی در بزرگسالی شده است.

موسوی گفت: شب گذشته اولین کلینیک تخصصی کودک در اهواز افتتاح شد که وظیفه اصلی این کلینیک، ارائه مشاوره به بچه ها و والدین آنها است.

سیروس داوودی، نماینده سازمان های مردم نهاد استان خوزستان نیز در ادامه اظهار کرد: 70 درصد بچه ها کار، خیابانی هستند و 88 درصد مردم تقاضای جمع آوری این بچه ها را دارند.

وی اضافه نمود: سازمان های مردم نهاد حق ورود و اقدام قانونی در زمینه بچه ها را دارند اما متاسفانه معین نشده است که اختیارات این سازمان ها چقدر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 بهمن 1398 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 751

به "70 درصد زندانیان خوزستان متاهل اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد زندانیان خوزستان متاهل اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید