استفاده از سند دست نویس چه تبعاتی دارد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، اثبات اصالت این دسته از اسناد خود دارای مسائل متعددی است و آن ها مرجع خطر پذیری هستند. زیرا بسیاری از این دست نوشته ها قابلیت جعل دارند.

استفاده از سند دست نویس چه تبعاتی دارد؟

اسناد و دست نوشته های عادی دارای مسائل متعددی هستند و باید مراقب بود تا در دام این اسناد قرار نگرفت. در این نوشتار تبعات و معایب استفاده از سند دست نویس آنالیز شده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

اثبات اصالت سند دست نویس

اثبات اصالت این دسته از اسناد خود دارای مسائل متعددی است و آن ها مرجع خطر پذیری هستند؛ به دلیل آن که بسیاری از این دست نوشته ها قابلیت جعل دارند، باید اصالت نوشته عادی حتماً توسط کارشناسان به اثبات برسد و البته این موضوع مسائل متعددی دارد.

افراد باید توجه داشته باشند که تا جای ممکن از اسناد دست نوشته دوری نمایند و به جای آن، سند خود را حتماً در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانند.

هنگامی که یک سند دست نوشته یا سند عادی به دادگاه ارائه می گردد، دادگاه آن را به کارشناس مربوطه ارجاع می دهد، اما اگر کارشناس صلاحیت سند دست نویس را مورد تأیید خود قرار ندهد، سند در حکم سند جعلی محسوب می گردد و در این زمان جرم حقوقی و کیفری ایجاد می گردد.

مجازات استفاده از سند دست نویس معجول

اگر صلاحیت سند اثبات نگردد در این هنگام فرد ذینفع در پرونده، شکایتی تحت عنوان جعل و استفاده از سند مجعول را در دادگاه مطرح می نماید که مجازات هر کدام از آن ها حداقل 6 ماه حبس است.

بنابراین اگر به دنبال معامله ملک یا زمینی هستید باید حتماً به این نکته توجه کنید که ملک را از اداره ثبت اسناد استعلام نموده و پس از آن که جواب استعلام آمد، قرارداد را امضا و قولنامه و معامله کنید. توجه به استعلامات حقوقی اهمیت بسیاری دارد، زیرا گاهی اوقات اتفاق می افتد که ملک به دلایل قانونی در رهن فردی دیگر بوده و خود فروشنده هم اجازه معامله نداشته است و این موضوع مسائل متعددی را به وجود می آورد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با اسناد تفاوت عادی و رسمی اسناد عادی و رسمی چه تفاوت هایی دارند؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1032

به "استفاده از سند دست نویس چه تبعاتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از سند دست نویس چه تبعاتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید