افزایش مهریه بعد از عقد

به گزارش دانشنامه آریایی، گاهی اوقات زوج ها پس از عقد، تصمیم می گیرند میزان مهریه را تغییر دهند. اما سؤالی که مطرح می شود این است که آیا پس از عقد ازدواج، می توان مقدار مهریه را با توافق مرد و زن افزایش یا کاهش داد؟

افزایش مهریه بعد از عقد

مهریه مالی است که به هنگام عقد ازدواج، مرد متعهد می شود به همسر خود بپردازد. این مال می تواند به صورت نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیرمنقول مانند ملک، آپارتمان یا خودرو… باشد. این مال به عنوان دین و بدهی بر عهده شوهر قرار گرفته است. اما گاهی این سؤال مطرح می شود که چگونه مهریه را افزایش دهیم ؟ در پاسخ به این سؤال ابتدا باید بدانیم از نظر قانون افزایش مهریه بعد از عقد وجود دارد یا خیر. خبرنگاران به درستی یا نادرستی این موضوع می پردازیم.

افزایش مهریه بعد از وقوع عقد

گاهی اوقات زوج ها پس از عقد، تصمیم می گیرند میزان مهریه را تغییر دهند. اما سؤالی که مطرح می شود این است که آیا پس از عقد ازدواج، می توان مقدار مهریه را با توافق مرد و زن افزایش یا کاهش داد؟ در این ارتباط، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری رأیی را بر اساس نظر فقهی شورای نگهبان صادر کرده که به نظر می رسد تکلیف را مشخص کرده است.

یک نظر وجود دارد که بر اساس آن اگر مرد یا زن بخواهند میزان مهریه خود را افزایش یا کاهش دهند، باید آن را در سند رسمی ذکر کنند و در دفترخانه به ثبت رسانند. البته هر گونه افزایش در میزان مهریه مستلزم فسخ عقد ازدواج و جاری شدن مجدد صیغه عقد دائم است، که باید توجه داشت این نظر خلاف شرع مقدس اسلام است.

بنابراین بر اساس قانون مهریه شرعی همان است که در ضمنً عقد مشخص شده و افزایش مهریه پس از عقد از نظر شرعی صحیح نیست و زن و شوهر نمی توانند پس از عقد مهریه خود را افزایش دهند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین بیمه مهریه بیمه مهریه ؛ آیا می توان مهریه را بیمه کرد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1016

به "افزایش مهریه بعد از عقد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مهریه بعد از عقد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید