برای کارهای سخت و ساده مزد یکسان مشخص نکنیم

به گزارش دانشنامه آریایی، نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران می گوید شاید شیوه مشخص مزد منطقه ای در کشورهای دیگر جواب بدهد و راندمان کار آنها را بالا ببرد ولی تا زمانی که چنین طرح هایی در کشور ما آنالیز و کارشناسی نشده نباید به اجرا درآید.

برای کارهای سخت و ساده مزد یکسان مشخص نکنیم

سید ابوالفضل اشرف منصوری در گفت وگو با خبرنگاران، در ارزیابی معین مزد منطقه ای برای کارگران اظهار کرد: اگر منظور ما از مزد منطقه ای این باشد که برای هر منطقه از کشور به شکل جداگانه معین مزد کنیم امکانپذیر نیست چون تاکنون چنین شیوه ای را پیاده نکردیم و پیامدهای آن را مورد ارزیابی قرار نداده ایم از طرفی نمی توانیم برای بعضی نقاط دستمزد بالا و بعضی دیگر پایین معین کنیم چون ممکن است موجب گسترش مهاجرت از نقطه ای به نقطه دیگر گردد.

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم بر اساس شرایط آب و هوایی نقاط کشور معین مزد کنیم امکانپذیر است. مثلا در مناطق جنوب شدت گرما و شرجی هوا و آلودگی محیط برای کارگر مشکلاتی ایجاد می نماید که باید در حقوق و دستمزد او این موارد تحت عنوان سختی کار یا بدی آب و هوا دیده گردد.

لحاظ کردن شرایط و محیط کار در معین دستمزد

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اضافه نمود: ما طرحی را برای رتبه بندی حقوق و دستمزد یک گروه از شاغلین تدوین کردیم و بر اساس آن گفتیم اگر در مناطق گرم مشغول کار باشند این ضریب به آنها تعلق بگیرد و بدی آب و هوا، استرس ناشی از انجام کار و شرایط پرخطری که ممکن است برای او ایجاد شده باشد را لحاظ کردیم.

اشرف منصوری اضافه نمود: ممکن است یک نفر از کارگر ساده به کارگری تبدیل گردد که در ارتفاع کار کند و شرایط پرخطری برایش ایجاد گردد یا فردی ناچار گردد در یک شرایط آب و هوایی بد کاری را انجام بدهد که از ریسک بالایی برخوردار است و در معرض بیماریهای شغلی یا آسیب بیشتری قرار بگیرد به همین دلیل نمی توانیم کار سخت و ساده را به یک شکل درنظر بگیریم و برای آن یک نوع مزد معین کنیم.

وی اظهار داشت: متاسفانه در خصوص بعضی کارها یک نوع پایه دستمزد معین می گردد و این مساله در رضایت شغلی نیروی کار و توجه و تعهد کارگر به کار تاثیر می گذارد.

معین ضریب حقوق بیشتر برای کارگران مشاغل سخت

نایب رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با تاکید بر تدوین شیوه نامه و دستورالعمل اجرایی در این زمینه گفت: اگر قرار باشد بر مبنای شرایط کار و منطقه معین مزد کنیم باید جزئیاتی که ممکن است برای یک کار به وجود آید مدنظر قرار بدهیم تا افراد اقدام به مهاجرت نکنند. مثلا در عسلویه ضریب کار در شرایط سخت برای کارگران دیده گردد. بین کارگری که کارش دفتری است و کل وقتش در محیطی است که معتدل و ایده آل است با کارگری که از صبح تا شب پای دکل نفتی ایستاده نمی توان مزد یکسانی معین کرد. فارغ از حداقل دستمزد باید برای کارگری که در مشاغل سخت یا شرایط سخت مشغول کار است ضریب حقوق بیشتری در نظر گرفته گردد.

اشرف منصوری اضافه نمود: بزرگترین معضل ما این است که این قوانین و طرح ها را به جای اینکه ایرانیزه کنیم از کشورهای دیگر کپی می کنیم. شاید مزد منطقه ای در کشورهای دیگر جواب دهد و راندمان کار را بالا ببرد ولی تا زمانی که این شیوه ها در کشور ما تحلیل و آنالیز و کارشناسی نشده نباید اجرا کنیم.

به گزارش خبرنگاران، برابر ماده 41 قانون کار، شورای عالی کار همه ساله میزان حداقل دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف بر اساس درصد نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار معین می نماید. اگر چه در قانون کار اشاره ای به معین مزد منطقه ای نشده اما شرکای اجتماعی می توانند برای معین حداقل دستمزد به شکل ملی و منطقه ای و بر حسب نوع فعالیت یا صنعت به توافق جمعی روی بیاورند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 592

به "برای کارهای سخت و ساده مزد یکسان مشخص نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای کارهای سخت و ساده مزد یکسان مشخص نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید