آنالیز دوستی از منظر شمس تبریزی

به گزارش دانشنامه آریایی، نشست دوستی؛ اساس خلقت و پایه زندگی از منظر شمس تبریزی به صورت مجازی برگزار می گردد.

آنالیز دوستی از منظر شمس تبریزی

به گزارش خبرنگاران، بیست وهفتمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره شمس تبریزی در روز چهارشنبه (15 مردادماه) ساعت 16 با سخنرانی احمد پاکتچی به صورت مجازی در صفحه اینستاگرام مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند این درس گفتار را به صورت زنده مشاهده نمایند.

در خبر برگزاری این نشست عنوان شده است: مسئله همبستگی اجتماعی از جمله مسائلی است که نه تنها در فضای علوم اجتماعی معاصر مطرح است، بلکه از سوی صاحب نظران در کشور ما با حساسیت بیشتری بدان نگریسته می گردد. موضوع دوست بودن با یکدیگر در سطح زیست اجتماعی و دوست داشتن به مثابه مبنایی برای دست یافتن به همبستگی سازنده و پویا در جامعه، چند دهه ای است که در محافل علمی توجه صاحب نظران جهانی را به خود جلب نموده و نظریه هایی در این باره ارائه شده است.

بی تردید استفاده کردن از ظرفیت های تاریخی و میراث فرهنگی که یک جامعه از آن برخوردار است، می تواند راه های رسیدن به چنین همبستگی را هموارتر سازد و در بحث حاضر، به همین دلیل، آموزه شمس تبریزی به عنوان یکی از ذخایر فرهنگی انتخاب شده است. تلاش بر آن است تا موضوع دوستی به عنوان پایه زندگی اجتماعی و در عین حال اساس خلقت از دیدگاه شمس مورد بحث قرار گیرد و ابعاد مختلف مطرح شده از سوی او برای اثربخشی دوستی در تعالی بخشیدن به زندگی اجتماعی انسان به گفت وگو نهاده گردد. ویژگی دیگر این بحث آن است که تا کنون کمتر به ابعاد اجتماعی تعالیم عرفانی پرداخته شده و بیشترین تمرکز بر نقش این تعالیم در سلوک فردی انسان بوده که ضروری است افق دید پژوهش ها در این باره گسترش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1280

به "آنالیز دوستی از منظر شمس تبریزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز دوستی از منظر شمس تبریزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید