دسترسی به اطلاعات کرونایی ها را برقرار کنید

به گزارش دانشنامه آریایی، به دنبال ممنوعیت جابه جایی مسافران مبتلا به کرونا، معاون گردشگری از وزارت بهداشت درخواست کرد دسترسی به داده های این بیماران را برای همه تاسیسات گردشگری برقرار کند. درحال حاضر امکان تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا در مراکز گردشگری به ویژه هتل ها وجود ندارد.

دسترسی به اطلاعات کرونایی ها را برقرار کنید

به گزارش خبرنگاران، ولی تیموری با اشاره به این که همه تاسیسات گردشگری به سامانه الکترونیکی وزارت بهداشت برای شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا دسترسی ندارند به ایسنا گفت: در نامه ای به وزارت بهداشت پیشنهاد کردم دسترسی لازم به داده های مربوط به بیماران مبتلا به ویروس کووید 19 را به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بدهد تا همه تاسیسات گردشگری از این طریق، از شرایط مسافران مبتلا به کرونا آگاه شوند و به قطع زنجیره این ویروس یاری نمایند.

او اظهار کرد: در بخشنامه اخیر وزارت بهداشت فقط دفاتر خدمات مسافرتی امکان دسترسی به داده های مربوط به بیماران مبتلا به کرونا را دارند و سایر تاسیسات از این دسترسی محروم هستند. اگر تاسیسات گردشگری به صورت متمرکز از طریق سامانه تخصصی ارتباط برقرار نمایند برای نظارت ما مناسب تر است و بهانه تراشی ها نیز کمتر خواهد شد.

طبق اعلام وزارت بهداشت افراد مبتلا به کرونا تا 14 روز اجازه سفر ندارند. معاون این وزارتخانه 26 آبان ماه در دستورالعملی که با موضوع اجتناب از جابه جایی مسافران به صورت هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای بدون دریافت نتیجه تست منفی کرونا به معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، رییس سازمان هواپیمایی کشوری، رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، مدیرعامل شرکت راه آهن، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور ابلاغ شد، یادآوری نموده است: آنالیز های به عمل آمده در کشور نشان می دهد بسیاری از مبتلایان به کووید 19 با وجود دریافت جواب آزمایش مثبت PCR و آگاهی از ابتلا به بیماری، شرایط قرنطینه را رعایت ننموده و اقدام به مسافرت با استفاده از وسایل حمل و نقل مسافربری می نمایند؛ لذا به منظور قطع زنجیره انتقال این بیماری، زیرساخت فنی مربوطه برای استعلام الکترونیکی شرایط ابتلای افراد به بیماری کووید 19 آماده سازی شده است.

با توجه به این که سرویس برخط استعلام الکترونیکی شرایط ابتلا به کووید 19 ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با استفاده از رابط نرم افزاری (وب سرویس) براساس پارامترهای ورودی (کد ملی و تاریخ سفر) نتیجه شرایط ابتلای افراد در تاریخ ارسال شده را پاسخ می دهد، ضروری است در تمام سامانه های مرکزی ارائه خدمات مسافربری و همچنین درگاه های فروش بلیت اینترنتی، پارامترهای مطروحه به ازای هر شخص متقاضی دریافت و استعلام برخط برای فرد انجام گردد و چنان چه نتیجه استعلام الکترونیکی براساس تاریخ سفر مثبت اعلام شد باید از فروش بلیت ممانعت به عمل آید. (به مدت 14 روز از زمان تاریخ ثبت مثبت کووید 19)

ضروری است این فرایند الکترونیکی در لحظه سفر و قبل از سوار شدن مسافر به داخل وسیله نقلیه دوباره به صورت الکترونیکی انجام و در صورت مثبت بودن پاسخ از سوار شدن فرد از طریق نقلیه جلوگیری گردد.

تمام شرکت های ارائه دهنده سامانه فروش بلیت مسافربری به صورت انفرادی و چارتری که هم اکنون سامانه های ایشان در دفاتر خدمات مسافربری و گردشگری کشور درحال استفاده است، ملزم به انجام به روزرسانی های فنی مربوطه در نرم افزارهای خود هستند تا از آن طریق قابلیت استعلام الکترونیکی و ممانعت از فروش بلیت برای فروشندگان بلیت مسافربری در سراسر کشور فراهم گردد.

به منظور بهره برداری از این سرویس الکترونیکی و پیاده سازی آن در سامانه های مربوطه مقتضی است در گام نخست شرکت ها نسبت به برقراری ارتباط شبکه با گذرگاه خدمات الکترونیکی سروا PGSB سازمان فناوری اطلاعات ایران اقدام نمایند...

در نامه تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ به معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در اختیار ایسنا قرار داده شده، نیز آمده است: در مورد دستورالعمل ممنوعیت جابه جایی مسافران مبتلا به کروناویروس بدون اخذ تست کووید 19، با توجه به این که درحال حاضر تمام تاسیسات گردشگری اقامتی و پذیرایی در بستر سامانه جامع نظارت و اطلاعات این وزارتخانه موسوم به سامانه جانا فعالیت می نمایند در چارچوب بند 1 و سایر مفاد دستورالعمل فوق الذکر با عنایت به این که سرویس برخط استعلام الکترونیکی وضیعت ابتلا به کووید 19 از سوی آن وزارتخانه با استفاده از رابط نرم افزاری (وب سرویس) و براساس پارامتر (کد ملی و تاریخ سفر) نتیجه شرایط ابتلای افراد را تعیین می نماید، پیشنهاد می گردد دسترسی لازم به این وزارتخانه اعطا گردد تا تاسیسات گردشگری اعم از هتل، متل، مهمانپذیر، واحدهای پذیرایی و ... از شرایط مسافران مبتلا به کرونا اطلاع پیدا نموده و ضمن رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، تمهیدات لازم را در این خصوص به عمل آورند و با قطع زنجیره از گسترش و شیوع بیشتر بیماری جلوگیری به عمل آید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1465

به "دسترسی به اطلاعات کرونایی ها را برقرار کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی به اطلاعات کرونایی ها را برقرار کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید