کشف شهر گمشده مصر در حوالی اقصر

به گزارش دانشنامه آریایی، شهرکی باستانی با قدمت 3500 در نزدیکی اقصر مصر کشف شده است. آنگونه به نظر می رسد که این منطقه مسکونی بخشی از سلسله کاخ های ملقطه باشد که برای پاسداشت مقام آمنهوتپ سوم ساخته شده است. آمنهوتپ سوم، یکی از فراعنه عظیم مصر بود که بین سال های 1353 تا 1386 پیش از میلاد مسیح، حکومت می کرد.

کشف شهر گمشده مصر در حوالی اقصر

این شهر که در سپتامبر 2020 کشف شده است، در منطقه ای موسوم به آتون باشکوه (Dazzling Aten) و در حوالی مجسمه های غول پیکر ممنون (Colossi of Memnon) قرار گرفته است. همچنین معبد رامسس سوم یا معبد هابو و آرامگاه رامسس دوم نیز در نزدیکی این شهر واقع شده است. در این شهر علاوه بر کاخ های متعدد و ساختمان های اداری، معبدی متعلق به خدای آمون و محرابی کویری مشهور به کم السمک وجود دارد.

بعضی از خانه هایی که دارای ابزارآلات، وسایل آشپزخانه و ظروف سفالی بودند. عکس از LonelyPlanet

در این منطقه دریاچه ای جهت برگزاری مراسم مختلف وجود دارد که به دریاچه هابو معروف است. همچنین بقایای مجموعه وسیعی از منازل مسکونی و کارگاه های ساختمانی جهت احداث قصرهای مختلف به چشم می خورد که در امتداد رود نیل و تا مسافت هفت کیلومتری گسترده شده بودند . تقریبا تمامی این بناها از خشت خام تهیه شده بودند و اکنون جز ویرانه ای از آن ها باقی نمانده است.

پیتر لاکووارا، مدیر صندوق میراث باستانی مصر ضمن مقایسه این شهر جدید با روستای پمپئی مصر، قدم زدن در این منطقه را به گشت وگذار در تاریخ 3500 ساله تشبیه کرد و اذعان داشت:

آنچه در مورد کشف جدید، بیش از هر موضوعی جلب توجه می نماید، میزان حفظ شدگی شگفت انگیز آقار به جای مانده در گذر قرن هاست.

بعضی از ظروف سفالی دارای تزئیناتی با رنگ آمیزی آبی هستند که به عنوان ظروف سلطنتی شناخته می شوند. عکس از LonelyPlanet

بعضی از خانه های کشف شده، تا ارتفاع سه متری نیز سالم مانده اند و بسیاری از ویژگی های آن ها همچنان دست نخورده است. ابزارآلات، وسایل آشپزخانه و ظروف سفالی بسیاری در این منطقه کشف شده است. بعضی از این ظروف سفالی، دارای تزیینات آبی رنگ هستند که آن ها را به ظروف سلطنتی مشهور ساخته است. کشف بعضی از گلدان های سفالی، قدمت این منطقه را تا دوره آمنهوتپ سوم نمایان ساخته است و به همین دلیل، عنوان ظهور آتون را بر این شهر نهاده اند. کتیبه ای نیز کشف شده است نام معبد آتون باشکوه بر آن به چشم می خورد. معبدی که توسط آخناتون، فرزند آمنهوتپ و فرعون بدعت گذار مصر، ساخته شده است. وی همراه با همسرش نفرتیتی، برای سال های طولانی بر مصر حکومت کرد.

تمامی این موارد، گواه بر غنای تاریخی و اهمیت فراوان این منطقه باستانی است و محافطت از آن به عنوان یک سایت ملی باستانی ضروری به نظر می رسد.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1733

به "کشف شهر گمشده مصر در حوالی اقصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف شهر گمشده مصر در حوالی اقصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید