با آداب و رسوم مردم اندونزی آشنا شوید

به گزارش دانشنامه آریایی، اندونزی از مقاصد گردشگری پرطرفدار آسیایی است و اگر قصد سفر به این کشور را دارید بهتر است با آداب و رسوم مردم این سرزمین آشنا شوید.

با آداب و رسوم مردم اندونزی آشنا شوید

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

کشور اندونزی در جنوب شرق آسیا و بین اقیانوس هند و اقیانوس آرام واقع شده است. اندونزی با جمعیت بیش از 260 میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا است. با وجود جمعیت زیاد و مناطق پرتراکم، اندونزی جنگل های کم جمعیت بسیار گسترده ای نیز دارد که دومین سطح از تنوع زیستی را در دنیا در خود جای داده است. این کشور از نظر منابع طبیعی غنی است اما با این وجود بخش بزرگی از مردم هنوز در فقر به سر می برند. نظام سیاسی این کشور جمهوری به وسیله انتخابات مجلس و ریاست جمهوری فعالیت می نماید. برای آشنایی بیشتر با آداب و رسوم مردم اندونزی با ما همراه باشید.

زبان و مذهب در اندونزی

اندونزی 17/500 جزیره (6000 جزیره مسکونی هستند) دارد که بیش از 300 گروه قومی مختلف در آنها زندگی می نمایند؛ جاوه ای ها با حدود 40 درصد بزرگ ترین قوم به حساب می آیند و پس از آن ها سوندانی ها با 15 درصد قرار دارند. هر ایالت این کشور، زبان، مذهب، قومیت و تاریخ خود را دارد. زبان رسمی مردم اندونزی، اندونزیایی است که به نوعی فرم استاندارد شده زبان مالایی است، هر چند در عمل به عنوان زبان دوم مردم محسوب می گردد و مردم در خانه و محیط های محلی به زبان های محلی صحبت می نمایند اما در محیط کار و مدرسه از همان زبان اندونزیایی استفاده می نمایند.

88 درصد مردم اندونزی، مسلمان هستند، 5 درصد پروتستان، 3 درصد کاتولیک رومی، 2 درصد هندو، 1 درصد بودا و 1 درصد به سایر مذاهب اعتقاد دارند. اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان دنیا، همواره به داشتن سنت بردباری مذهبی افتخار می نماید و در قانون اساسی این کشور آزادی مذهبی تضمین شده است ولی در سال های اخیر این آزادی مذهبی با تهدیدهایی روبه رو بوده است. امروزه طبق قوانین این کشور، تبلیغ افکار ناخداباورانه جرم است و برای کسانی که بخواهند مومنان مسلمان را با باورهای دیگری آشنا نمایند تا پنج سال زندان پیش بینی شده است.

جامعه در اندونزی

با توجه به ماهیت متنوع جامعه اندونزی، گرایش زیادی به گروه وجود دارد و مردم خود را با گروه قومیتی، خانوادگی و محل تولد معرفی می نمایند. خانواده همچنان همان ساختار سنتی را دارد و هر یک از اعضای خانواده، وظیفه تعریف شده ای دارد و به شدت حس استقلال در آنها موج می زند. سلسله مراتبط نقش مهمی در جامعه فرهنگ محور اندونزی ایفا می نماید. معمولا افرادی که موقعیت اجتماعی، قدرت و سن بیشتری دارند مورد احترام هستند و این موضوع در هر مکانی از روستا گرفته تا اداره رعایت می گردد. بنابراین افرادی که در سلسله مراتب بالاتری هستند قدرت تصیم گیری برای گروه و جامعه را دارند، این موضوع به وضوح نشان می دهد که حفظ یکپارچگی و روابط هماهنگ و یکدست قدرتمند جزو سیاستگذاری های کشور به حساب می آید.

رفتار در اندونزی

آبرو اهمیت زیادی در اندونزی دارد و در نتیجه مردم خیلی مواظب صحبت ها و تعامل های خود هستند. با اینکه از خارجی ها انتظار نمی رود این مفهوم را درک نمایند اما بهتر است مواظب رفتار و کردار خود باشند. هیچگاه نباید دیگران را مسخره کرد، سر کسی فریاد زد یا باعث رنجش او شد. در حضور جمع نباید به معایب اشاره نموده و در خلوت می توانید عیب دیگران را بازگو کنید. به همین ترتیب نباید شخص یا یک گروه در جمع، سرزنش کنید. شاید به همین دلیل باشد که مردم این کشور در رفتار خود رک و صریح نیستند و به عنوان مثال از آنجا که نمی خواهند باعث بی آبرویی یا شرمندگی طرف مقابل شان شوند، صراحتا پاسخ منفی نمی دهند و سعی می نمایند پاسخ منفی را به نحوی بگویند که طرف مقابل متوجه آن گردد. جالب است بدانید بخشی از مردم 12 راه برای گفتن نه و چندین روش برای گفتن بله دارند در حالیکه منظور همان جواب منفی است.

احوالپرسی در اندونزی

احوالپرسی معمولا کمی رسمی انجام می گردد و هدف نشان دادن احترام است. احوالپرسی اغلب با دست دادن و گفتن کلمه سلامت همراه است. بسیاری از مردم اندونزی ممکن است بعد از دست دادن، سر خود را به نشانه تعظیم، کمی خم نمایند یا دست ها را روی قلب شان بگذارند. اگر به چندین نفر معرفی می شوید همواره اول با افراد مسن تر یا بزرگ تر احوالپرسی کنید. لقب و عنوان افراد در اندونزی مهم است و اگر از عنوان افراد اطلاع دارید حتما از آن در صحبت های خود بهره ببرید.

آداب هدیه دادن در اندونزی

آداب هدیه دادن در اندونزی به شدت به قومیت طرف مقابل مربوط است. ادب حکم می نماید که قبل از دریافت هدیه، تعارف نمایند که احتیاج به این کار نبوده است؛ با این کار به شما نشان می دهند که انسان حریصی نیستند. از هدیه دادن اقلامی نظیر چاقو، قیچی و هر وسیله برش اجتناب کنید که به معنای سرانجام دادن به رابطه تلقی می گردد. کادو کردن خیلی مهم است و رنگ های طلایی و قرمز خوش یمن به حساب می آید. مردم در این کشور، هدیه را بعد از دریافت، باز نمی نمایند. معمولا در ملاقات اول، هدیه ساده ای رد و بدل می گردد.

در دین اسلام، هدیه دادن نوشیدنی های الکلی ممنوع است و به همین دلیل برای مسلمانان چنین هدیه ای نبرید. هر نوع غذایی به عنوان هدیه باید حلال باشد. هدیه را به شخص مسلمان فقط با دست راست تقدیم کنید.

برای هدیه دادن به قومیت های هندی، هدیه را در کاغذ کادویی به رنگ زرد، قرمز، سبز یا رنگ های روشن بپیچید که خوش شانسی می آورد. محصولات چرمی به هیچ عنوان هدیه ندهید.

آداب غذا خوردن در اندونزی

آداب غذا خوردن در اندونزی بر اساس نوع مهمانی و محیط تفاوت دارد، به عبارتی هر چه مهمانی رسمی تر باشد، باید رفتار رسمی تری داشته باشید. به عنوان مهمان، صندلی خاصی برای شما در نظر گرفته شده است، پس صبر کنید تا شما را هدایت نمایند. غذا معمولا از یک ظرف مشترک که در وسط گذاشته شده است برداشته می گردد و بعد از خوردن غذایتان مانعی ندارد مجددا غذا بکشید. در مراسم های رسمی، اول غذا برای مردها سرو می گردد. منتظر بمانید تا به شما تعارف نمایند بعد غذا را آغاز کنید. مردم اندونزی اغلب فقط با قاشق و چنگال غذا میل می نمایند. در بعضی مواقع با توجه به موقعیت می توانند از دست هایشان نیز برای خوردن استفاده نمایند.

آداب کسب و کار در اندونزی

ملاقات های اولیه بیشتر برای شناخت طرف مقابل است، پس اگر هیچ صحبتی از کسب و کار نشد تعجب نکنید. در اندونزی مرسوم است که افراد بر اساس مقام و رتبه شان وارد اتاق جلسه بشوند. با اینکه شما مجبور نیستید این موضوع را رعایت کنید، اما رفتار شما می تواند تاثیر خوبی ایجاد کند. در این کشور معمولا تصمیم گیری ها زمان بر است و با در نظر دریافت همه جوانب تصمیمات لازم را اتخاذ می نمایند، پس برای رسیدن به نتیجه شکیبا باشید. آنها معتقدند که زمان باعث پول درآوردن نمی گردد، بلکه در اثر رابطه خوب و هماهنگی می توان در کسب و کار پیروز شد. در واقع فکر می نمایند هر موضوعی در زمان و مکان خاص خودش اتفاق می افتد و به همین دلیل عجله نمی نمایند.

حواستان باشد که در این کشور ارتباطات مبتنی بر رفتارهای غیرمستقیم است، به عبارتی همواره نیت و منظور خود را مستقیما بیان نمی نمایند. پس باید با هوش و ذکاوت و با توجه به زبان بدن و لحن کلام، نکته اصلی حرف شان را متوجه شوید. کسب و کار یک موضوع شخصی در اندونزی به حساب می آید به طوری که برای ایجاد رابطه با طرف مقابل وقت زیادی صرف می نمایند. در نتیجه ارتباط رودرور را بهترین شیوه انجام کار می دانند.

اهمیت به زمان خیلی جدی نیست به طوری ممکن است بدون اطلاع قبلی، یک جلسه را لغو نمایند. در واقع افراد و رابطه ها برای آنها خیلی مهم تر از زمان است. با این حال این موضوع برای زمان حرکت قطار، هواپیما و اتوبوس صدق نمی نماید و درست سر زمان انجام می شوند.

بایدها و نبایدها در اندونزی

از لمس کردن یا عبور دادن اشیاء از بالای سر افراد به شدت اجتناب کنید چراکه آنها این بخش از بدن را به عنوان مقدس ترین عضو می دانند. هنگامی که نشسته اید نباید کف کفش خود را به طرف مقابل نشان دهید زیرا این رفتار را توهین تلقی می نمایند. از بوسیدن، در آغوش دریافت و تماس بدنی زیاد در محیط های عمومی بپرهیزید.

سن قانونی سیگار کشیدن، 18 سال است و این قانون سفت و سخت اجرا می گردد، پس حواستان باشد. مجازات حمل، استفاده و داشتن مواد مخدر بسیار شدید است و می تواند مجازاتی معادل زندان یا اعدام داشته باشد.

به یاد داشته باشید همواره می توانید تور اندونزی را در خبرنگاران جستجو نموده و بهترین آفر تور را با پایین ترین قیمت از فروشنده های معتبر همکار خبرنگاران خریداری کنید.

علاوه بر معرفی تورها، خبرنگاران به معرفی جاهای دیدنی اندونزی پرداخته است. با مشاهده دیدنی های اندونزی، اطلاعات کاملی از قبیل آدرس، موقعیت مکانی روی نقشه و... را به دست آورید تا برنامه ریزی دقیق تری برای سفر به اندونزی داشته باشید.

منبع: کجارو / guide.culturecrossing.net / commisceo-global.com / fa.wikipedia.org
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 531

به "با آداب و رسوم مردم اندونزی آشنا شوید" امتیاز دهید

1 کاربر به "با آداب و رسوم مردم اندونزی آشنا شوید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با آداب و رسوم مردم اندونزی آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید